BĒRNĪBAS ATMIŅAS
"Tagad, kad es šo rakstu, ir pagājuši aptuveni 20 gadi, bet es vēl joprojām sapņoju, ka no rīta tieku izrauts no gultas, sists un plēsts aiz matiem, jo esmu nepareizi sieviešu dzimtes vietā lietojis vīriešu dzimti vai nominatīvu ar akuzatīvu sajaucis vietām. [..] Mana bērnība bija nomākta, es tik ilgi biju šo skolotāju rokās, ka jebkādas sirsnīgas sajūtas pazuda."
G. Bergmaņa atmiņas. Citētas no Bergmann E. Von unseren Vorfahren. Berlin, 1896., 141. s.
UZSKATI PAR ZEMNIEKU BRĪVLAIŠANU G. BERGMAŅA LITERĀRĀ VAROŅA PRĀVES KRIŠA VĀRDIEM
"Kamēr ļaudis nepieņems labāku ticību un prātīgāku dzīvošanu, kamēr tie neatsacīsies no brandvīna, plītēšanas un laiskuma, tamēr tos brīvības laikus šinī zemē arī neredzēsim." Uz to Ārgalvju Mačs viņam atbild: "Ja mums tā brīvība tiktu, tad bads, trūkums, zādzība, slepkavība un nedroša dzīve būtu."
Bergmans, G. Labu ziņu un padomu grāmata. Rūjiena, 1791.
BRĀLIS AMBROZIJS, ATBILDOT UZ GUSTAVA APSVEIKUMA DZEJOLI 1777. GADĀ
"Rīmes ir krietnas, jo es tur nesaprotu neviena vārda. Domas šurp, domas turp. Arī tītars varētu dzejot, ja viņam nebūtu domu."
Švābe, A. Kāda mācītāja dzīve. Stokholma, 1958., 16. lpp.
PIEBALGAS MĀCĪTĀJS K. GIRGENSONS PAR KOPĪGI VEIDOTĀS DZIESMU GRĀMATAS TAPŠANAS GAITU, LABOJOT G. BERGMAŅA SAGATAVOTOS TEKSTUS
"Dažā labā man nācās pārgrozīt ik rindu. Esmu savā atsauksmē bijis stingrs, kaut arī viņš [G. Bergmanis] var teikt, ka to daru, lai neļautu blakus manām iesvētīšanas dziesmām parādīties nevienai citai. Lai tad viņš tikpat bargi spriež par mani!... Dažreiz viņa piezīmēm ir taisnība; tomēr bieži tās runā pretim ne vien manām, bet pat Hardera izšķīrējām domām. Bieži, lasot viņa piezīmes, var jautāt: kur viņam bijušas acis?"
Švābe, A. Kāda mācītāja dzīve. Stokholma, 1958., 61. lpp.
G. BERGMANIS, ATBILDOT UZ LIVONIJAS AUGSTĀKĀS MUIŽNIECĪBAS AIZLIEGUMIEM PIRKT ĶIRBEĻU MUIŽU, BRAUKT KARIETĒ UN SAUKT SAVAS MEITAS PAR FREILENĒM
"Ko dara daži priekšnieki,
Tie nestrādā ar ziņu,
Tie manus ļaudis ēd un rij
Kā maizes kumosiņu.
Tie paši ir no netikļiem,
Kas Dieva vārdus groza –
As savu vārdu svētumu
Tie apklāj blēdību..."
Rūja, V. Dainas ir šīs tautas domāšanas un jušanas veids. Pirmajam mūsu tautasdziesmu izdevējam Gustavam Bergmanim – 250. Latvijas Vēstnesis, nr. 116-118, 16.04.1999.