"Latvietis ir mierīgas un apdomīgas dabas cilvēks, kas straujībām tikai izliekas ejam līdzi, kad viņa intereses ar to netop manāmi apdraudētas, pie kam viņš arvienu novēro sevī, kurp iet, un vai līdzi iešana tam atnesīs labu [..]. Bet patiesu gara izglītību viņš augsti ciena [..]. Kādam latviešu jauneklim pasniedzot ģeometrijas mācību un citas tamlīdzīgas zinātnes, es ieguvu latviešos tādu piekrišanu, ka viņi nāca no malu malām pie manis un man piedāvāja savus bērnus audzināšanā [..]. Mūsu pienākumam jābūt viņus garīgi celt uz augšu, un tad netrūks mums viņu piekrišanas."
J.G.Bitners vēstulē A. Dēbneram (Döbner) 1843. gada 10. janvārī. Citēts pēc: Āronu Matīss. Latviešu Literāriskā (Latviešu Draugu) Biedrība savā simts gadu darbā. Rīga, 1929, 16.–17. lpp.
Wo sind die Sammlungen unseres allgemein betrauerten Pastors J.G.Büttner hingekommen? Wohl ins Mitauische Museum? Ich gedenke oft noch mit besonderem Vergnügen der schönen Stunden, die ich seinem geistreichen Umgange 1850, wo ich in Goldingen lebte, verdanke. Da wurde unter uns über lettische Grammatik, Karpfenzucht, Botanik, Physik und Astronomie, über Arago und Humboldt gesprochen und gestritten - und endlich löste sich der ganze Disput immer wahrhaftig poetisch auf in Betrachtungen über Schillers "Mädchen aus der Fremde" oder dergleichen. Es war ein Geist, immer jung und frisch, oft übersprudelnd. Wie in einem Kaleidoskop waren bei jedem leisteten Anstoß gleich wieder Bilder und Betrachtungen neu, und dabei blieb der Greis bei seiner großen Erfahrung und Weisheit immer herablassend und nachsichtig auch gegen den jüngsten seiner Freunde und horchte auch seinen Meinungen mit einer Aufmerksamkeit, als ob er etwas Neues zu lernen erwartete, indes er im Grunde doch nur selbst freigebig seinen kostbaren Geistesschatz darbot. Schade, daß man seine Einwendungen gegen die Sternschnuppenzüge im Kosmos nich mehr berücksichtig hat. [Kur palika mūsu
daudz apraudātā mācītāja J.G.Bitnera kolekcijas? Droši vien Jelgavas muzejā? Es
bieži ar īpašu prieku atceros laimīgās stundas, ko esmu parādā viņa
asprātīgajai kompānijai 1850. gadā, kad dzīvoju Kuldīgā. Runājām un
strīdējāmies par latviešu valodas gramatiku, karpu audzēšanu, botāniku, fiziku
un astronomiju, par Arago un Humboltu – un visbeidzot viss strīds atrisinājās
patiesi poētiskās pārdomās par Šillera "Meitene no svešuma" vai
tamlīdzīgi. Tas tik bija gars, vienmēr jauneklīgs un svaigs, bieži pāri malām
kūsājošs. Kā kaleidoskopā, ar katru impulsu radās jauni priekšstati un
apsvērumi, un vecais vīrs ar savu lielo pieredzi un gudrību vienmēr palika
piekāpīgs un iecietīgs pat pret jaunākajiem draugiem un vērīgi uzklausīja viņa
viedokļus, it kā viņš būtu gaidījis iemācīties ko jaunu, bet būtībā viņš tikai
pats dāsni piedāvāja pats savu dārgo garīgo dārgumu. Žēl, ka viņa argumenti
pret Kosmosa krītošajām zvaigznēm vairs
netika ņemti vērā.]
Eduards Lindemans (Lindemann) vēstulē mācītājam Kavalam 8.04.1864. Citēts pēc: Luise Harmsen. Ein altes kurländisches Pastorat. Reval: F.Kluge, 1913, S. 75-76.
"Mīlestība uz dabaspētniecību viņā modās jau agrā jaunībā, vēlāk tai pievienojās arī lauksaimniecība. Abu zinātniska pētniecība bija un palika viņa iemīļota nodarbošanās līdz sirmam vecumam. Viņa raksti šajās nozarēs darīja viņu plaši pazīstamu, daudzas iekšzemes zinātniskās biedrības viņam nosūtīja biedra diplomu."
Teodors Kalmeiers. No: Die evangelischen Kirchen und Prediger Kurlands. Riga, 1910, S. 217.
"Interesants cilvēks ir arī [..] Jānis Georgs [Bitners], kas savās Zlēkās rada brīnišķu augļu dārzu, ietaisa 12 zivju dīķu un piekopj savā apkārtnē kā pirmais kartupeļu dēstīšanu klajā laukā. Šis pasākums ir tik pārdrošs jauninājums, ka grāfs Kayserling's, viņam uz pleca sizdams, uzsauc: "Büttner, Büttner, prahting nahz mahjas!" Bet Bitneram prātiņš nekur nebij aizmaldījies. Ka prāta spēkas Bitneram bijušas it izcilas, redz kaut no tam, ka viņš izstrādā plānu Vīdeļu ezera nolaišanai Dundangā. Sevišķs speciālists viņš ir lauksaimniecībā, kālab viņa māja ir allaž pilna ar lauksaimniecības mācekļiem. [..] viņam ir liela interese arī skolu lietās, un viņš kādu laiku tur skolu paša mājās. Personīgi viņš ir stingras disciplīnas cilvēks un caur un cauri liels oriģināls.
Ludis Bērziņš. Pieminams vīrs un pieminama diena. Latvju Mēnešraksts, 1942, Nr. 12, 1092. lpp.
"Par 19. gadsimta garīgo līderi [Zlēku] pagastā var uzskatīt mācītāju Johanu Georgu Bitneru. Viņa vienkāršība sadzīvē tuvojās askētismam, taču izglītības, erudīcijas un darbīguma ziņā Bitners pielīdzināms aktīvam zinātniekam – praktiķim. Mudināšana uz mācībām, izglītības motivēšana, atturīgas dzīves priekšrocību cildinājums, respekts pret vietējo folkloru un tās vākšana, gadu desmitiem ilga vienkāršības un dievbijības paraugstunda ar personisko piemēru – nav daudz lauku mācītāju, kas iegājuši vēsturē ar tik izcilu bagāžu."
Laimdota Sēle. Zlēkas. Laiki un likteņi. Talsi, 2015, 96.–97., 99. lpp.