Aleksandrs Grēvens
23.08.1679 – 26.08.1746
Aleksandrs Grēvens (Gräven, 1679–1746) – Baltijas vācu mācītājs, Kurzemes baznīcas galva jeb superintendents, kā arī vācu un latviešu reliģiska satura grāmatu sastādītājs, ievadu un pielikumu autors. Pirmās zināšanas ieguvis pie privātskolotājiem, pēc tam mācījies labākajās Kurzemes skolās Bauskā un īslaicīgi arī Jelgavā. Studējis teoloģiju Kēnigsbergas universitātē, līdzekļu trūkuma dēļ pēc nepilniem četriem gadiem atgriezies Kurzemē. Vēl būdams 19 gadus vecs, Grēvens ticis ordinēts par mācītāju Codē, pārvarot īslaicīgu Kurzemes mācītāju pretestību viņa agrās jaunības dēļ. Izcēlies ar izcilām sprediķošanas prasmēm un, iespējams, jau pirms 1709. gada apkalpojis paralēli arī Lambartes draudzi. No 1710. gada līdz 1711. gada janvārim Grēvens ir Kurzemes hercoga Frīdriha Vilhelma galma mācītājs. 1711. gada pavasarī viņu ieceļ par mācītāju Salgalē un Emburgā, viņš vienlaikus pilda arī Bauskas prāvesta pienākumus. No 1712. gada līdz 1717. gadam Grēvens kalpo apvienotajā Sēlpils un Sunākstes draudzē un vienlaikus ir arī Sēlpils prāvests. Kopš 1717. gada aprīļa līdz 1746.gadam Grēvens ir Jelgavas virsmācītājs, skolu pārraugs un Kurzemes baznīcas galva jeb superintendents.
Ar Grēvena atbalstu un pēc viņa ierosmestiek dibināta un uzcelta Jelgavas hospitāļa jeb nabago baznīca (mitauische Hospital- oder Armenkirche). Būdams konservatīvs protestants, Grēvens ar visu bardzību apkaro hernhūtiešu kustību un tās idejiskos sekotājus, kā arī neatlaidīgi cīnās pret jebkādām netikumības izpausmēm. Tam spilgta liecība ir Grēvena uzruna jelgavniekiem pēc tam, kad 1733. gada 1. jūlijā sešos no rīta Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornī ir iespēris zibens.
Grēvens ir rosinājis latviešu reliģiskās literatūras izdošanu – veicinājis Bībeles latviešu tulkojuma revīziju un 2. izdevuma sagatavošanu (1739), ar Grēvena atbalstu publicēts greznais Georga Manceļa sprediķu grāmatas 4. izdevums (1746), Grēvens sakārtojis un sagatavojis publicēšanai arī vairākas luterāņu baznīcas rokasgrāmatas un cita veida reliģisko literatūru darbam vācu un latviešu draudzēs.