LITERATŪRKRITIKA, PĒTNIECĪBA UN PUBLICISTIKA
1929: pirmā publikācija – raksts "Latvijas Universitates 10 godu jubileja" žurnālā "Jaunais Vōrds" 1929 (7./8.nr.).
20. gadu beigās latgaliešu periodiskajos izdevumos publicējis daudz rakstu par sabiedriskiem, pedagoģijas un literatūras jautājumiem.
1935: sagatavojis un publicējis atsevišķā brošūrā pārskatu par latgaliešu grāmatniecības attīstības gaitu "Latgalīšu grōmota".
1937–1938: ar dažādiem pseidonīmiem periodiskajos izdevumos publicētie Seiļa literatūrkritiskie apcerējumi apkopoti krājumā "Jaunī deigli" (1-2, kas ir pirmais literatūrkritisku rakstu krājums latgaliešu literatūrā.
Seiļs aktīvi darbojies latgaliešu avīžniecībā: bijis žurnāla "Jaunais Vōrds" redakcijas kolēģijas loceklis (1929–1930), laikraksta "Jaunō Straume" redaktora sekretārs (1931), rediģējis žurnālu "Reits" (1923–1924), bijis žurnālu "Straume" (1932–1934) un "Latgolas lauksaimnīka goda gromatas" līdzdirektors (1936–1940).
Līdzdarbojies daudzos periodiskajos izdevumos – "Latgolas Vōrds", "Jaunais Vōrds", "Zīdūnis", "Latgolas Škola", "Daugavas Vēstnesis", "Latgolas Bolss", "Olūts".
Apkopojis materiālus par latgaliešu kultūras darbiniekiem un pētījis un popularizējis latgaliešu grāmatniecības vēsturi. Mūža pēdējā desmitgadē intensīvi sadarbojies ar Andra Vējāna vadīto žurnālu "Karogs", publicējis virkni rakstu par Latgales kultūrvēstures jautājumiem, piedalījies radioraidījumu veidošanā un konsultējis Latviešu dzejas antoloģijas sastādītājus.
KULTŪRAS, SABIEDRISKĀ, PEDAGOĢISKĀ DARBĪBA
1935: Rēzeknē bijis latgaliešu grāmatu izstādes rīcības komitejas sekretārs. Kopā ar M. Apeļu organizēja latgaliešu grāmatu izstādi.
Eksponēšanai izstādē iesniedzis plašu viņam piederošoiespieddarbu klāstu – 1753. gada evaņģēlija izdevumu, 19. gadsimta reliģiskas grāmatas, 20. gadsimta daiļliteratūru, mācību un praktiska satura grāmatas, dažādus statūtus, programmas un uzsaukumus,kā arī 20.–30. gadu avīžu komplektus un žurnālus.
1936. gada vasarā Taudejāņu sešgadīgajā pamatskolā vadīja Latgales skolotāju, pašvaldību un sabiedrisko iestāžu darbinieku slimokases bērnu koloniju. 1937. gadā palīdzēja skolas pārzinei (savai sievai) dibināt mazpulkus. Organizēja un vadīja trīs skolēnu pašdarbības pulciņus; literāri dramatisko (tam arī pats ir sacerējis ludziņas), skolēnu un pieaugušo jaunatnes tautas deju un Latvijas jaunatnes Sarkanā krusta pulciņu.
Stepons aicināja Taudejāņu skolēnus vākt tautas garamantas: pierakstīt pasakas, teikas, mīklas, sakāmvārdus un tautasdziesmas. Folkloras krātuvei tika nodoti pāri par 1000 paša un skolēnu savākto folkloras variantu.
Taudejāņos noorganizēja tautas dziedātāju un koklētāju ansambli, kas jau 1936. gada 12. septembrī uzstājās Vislatvijas pļaujas svētku laikā Rēzeknē koncertā un rakstnieku vakarā. Par ansambļa darbu Stepons ir uzrakstījis monogrāfiju "Kūkleites skanēja".
Stepons veicis daudz sabiedrisko pienākumu. Bijis Makašānu pagasta skolotāju metodiskās apvienības vadītājs, Makašānu izpildkomitejas kultūras un izglītības komisijas priekšsēdētājs, Rēzeknes apriņķa skolotāju arodbiedrības sekretārs un (tāpat kā Taudejāņos) divas reizes sabiedriskais bērnu aizgādības inspektors (1958. un 1965. gadā).
Stepons Seiļs iesaistījās arī grāmatu izstāžu, teātra izrāžu un folkloras ansambļu organizēšanā.
Nozīmīga ir arī Seiļa līdzdarbība Latgales Skolotāju centrālajā biedrībā, Latgales centrālā muzeja biedrībā un kooperatīvā "Gaisma", kas uzturēja grāmatu veikalus Rēzeknē un Ludzā.
Savos 25 skolotāja darba gados Stepons Seiļs mācījis vairākus priekšmetus: latviešu valodu un literatūru (ietverot arī latgaliešu valodu un literatūru), krievu un vācu valodu, vēsturi, fizkultūru, arī fiziku un rasēšanu.
LITERĀRĀ DARBĪBA
Rakstīt sācis studiju gados Rēzeknē, kur Stepons Seiļs vadīja literāri dramatiskā pulciņa "Daile" literāro sekciju un bija studentu žurnāla "Daile" redaktors. Tajā ievietots pirmā stāsta "Sestdiena Latgalē" fragments un dzejolis "Latgolai".
1929: pirmā stāsta publikācija – stāsts "Sestdiena Latgalē" publicēta žurnālā "Jaunais Vōrds" (1929, 7/ 8),
Pamatā rakstījis stāstus un tēlojumus, arī dzeju. Literārie darbi bieži vien tika parakstīti ar pseidonīmiem Jōņs Aizupīts un Kļovu cysa.
Vērtīgākie ir uz bērnības atmiņu pamata veidotie darbi: bērnu stāstu cikls "Nabēdnis" ("Olūts", 1943, 1–2, 4; 1944, 6), "Stārķa brīnums" ("Karogs", 1979, 3) u.c.
Stepona Seiļa literārie darbi grāmatās nav iznākuši. Autors dzeju un aforismus apkopojis divos dzejoļu krājumu manuskriptos "Dzimtine" un "Zam dzimtinis dabasim", stāstus – krājuma "Nabēdnis" manuskriptā.
LATGALES RAKSTU VĀKUMS. REPRESIJAS PRET SEIĻA DARBĪBU
Visu mūžu Seiļs pētījis latgaliešu literatūru un kultūrvēsturi. Savās mājās "Kļovos" viņš bija savācis ļoti plašu un vērtīgu latgaliešu rakstniecības un avīžniecības materiālu krājumu, senus rokrakstus, kultūrvēsturiskus materiālus par Latgali.
Stepons Seiļs dzīves laikā vairākkārt saskāries ar valdošā režīma represijām.
20. gadsimta 30. gados, Kārļa Ulmaņa režīma laikā viņa mājās Taudejāņos tika veikta kratīšana, kuras laikā izņēma un sadedzināja dienasgrāmatu.
1951: Stepons Seiļs kā politiski neuzticams no darba skolā atbrīvots par "Olūtā" (1943, Nr. 4) publicētu bērnības atmiņu stāstu "Nu vokoru puses".
Padomju laikā kā bīstami tika uzskatīti grāmatnieka sakari ar trimdas tautiešiem (Seiļs sarakstījies, piemēram, ar rakstnieku Jāni Klīdzēju), pretvalstiski bija Seiļa mēģinājumi cīnīties par latgaļu valodas līdztiesību.
1974. gada pirmajā pusē Seiļa mājas vairākkārt apciemoja partijas darbinieks "Saška", īstajā vārdā Aleksandrs Strods.
1974. gada 1.–3. jūlijā, pamatojoties uz it kā sen atpakaļ Seiļa izdarīto valsts grāmatu piesavināšanās faktu (savulaik no sagrautās Rēzeknes bija izvedis daļu no bojāejai nolemtās Latgales centrālā muzeja bibliotēkas), Valsts drošības komitejas īpaši svarīgu lietu izmeklētājs Kaķītis konfiscēja autokravu grāmatu un vēsturisku dokumentu, kvalificējot tos kā pretvalstiskus un aizliegtus. Varas iestāžu uzmanību, iespējams, veicināja Stepona Seiļa publikācija žurnālā "Karogs" 1974. gadā par latīņu drukas aizliegumu sakarā ar tā atcelšanas 70 gadu atceri.
1974. gada 6. novembrī pilnīga vai daļēja Stepona Seiļa bibliotēka no prokuratūras tika pārvesta uz V. Lāča Latvijas PSR Valsts bibliotēku. Lieta pret Steponu Seili izbeigta. Kā norāda Lidija Limane, domājams, ka "prokuratūras lēmums pārvest Stepona Seiļa materiālus uz bibliotēku ticis pieņemts, iesaistoties bibliotēkas vadībai un personīgi Aleksejam Apīnim, jo šāda padomju tiesībsargājošo iestāžu prakse nebija ierasta. Tomēr dokumentāli pierādījumi bibliotēkas vadības iniciatīvām nav atrasti."
Šā arhīva lielākā daļa nonāca Rokrakstu un reto grāmatu nodaļā. Seiļam tika atdoti atpakaļ lielākā daļa rokrakstu – biogrāfiskie materiāli,
dienasgrāmatas, korespondence, viņa sakopotie materiāli par Latgales kultūrvēsturi
un personālijām.
Pēc Seiļa nāves mantinieki lielāko daļu materiālu nodeva Latvijas Nacionālajam muzejam, daļa nonākusi Latgales novadpētniecības muzejā.
2017. gada 9. augustā LU Akadēmiskajā bibliotēkā nodotas Stepona Seiļa dienasgrāmatas.
PAGODINĀJUMI
1959: Rēzeknes pilsētas izpildkomiteja apbalvoja Steponu Seiļu ar Goda rakstu par ilggadēju, labu mācību, audzināšanas un sabiedrisko darbu.