Par Osvalda Freivalda personību darbību"Gandrīz 40 gadus no aizvadītā mūža viņš veltījis sabiedriskiem pienākumiem dažādās organizācijās dzimtenē un trimdā, kā arī žurnālista un publicista interesēm. Sabiedriskajā darbā vissmagākais, bet arī viscildenākais slogs uz Freivalda pleciem gūlās Kurzemes cietokšņa laikā, kad viņš tur bija Tautas palīdzības faktiskais vadītājs un gaužām šauro iespēju robežās, kā arī haotiskajos apstākļos, centās darīt visu iespējamo, lai palīdzētu Kurzemē un īpaši Liepājā saplūdušajiem pāmovadu bēgļiem. Daudzi jo daudzi atrada pajumti un ieguva maizes riecienu vai kādu apģērba gabalu tikai ar Freivalda pūlēm. Liepājā viņš palika līdz pat Kurzemes cietokšņa krišanas dienai un tad pēc dēkaini dramatiskā kuģojumā pāri Baltijas jūrai nonāca Zviedrijā. Kā publicistu O. Freivaldu visvairāk interesējusi mūsu nacionālās
traģēdijas lielo notikumu dokumentācija un politiskā vēsture. [..] Vislielākā interese un godprātīga griba Freivaldam ir bijusi veltīt savu ilggadīgo sabiedriska darbinieka pieredzi Zviedrijas latviešu centrālās padomes un valdes darbā."
Rdz. J. Sabiedriskā darbinieka un žurnālista jubileja. Latvija, 1965, 5. jūn.
Par grāmatu "Lielā sāpju draudze" (1952)"Vērtējot Osvalda Freivalda grāmatu visumā, jāsaka tomēr, ka šis ir vispilnīgākais darbs par latviešu izsūtīto likteni, un kā tāds pelnī atzinību un plašu ievērību. Šis darbs nav rakstīts propagandai, bet orientācijai par deportācijām Latvijā un tām pakļauto cilvēku nožēlojamo dzīvi un bojāeju izsūtījuma vietās. Līdz ar to, dibinoties uz faktiem, rasts pietiekami noapaļots materiālu kopojums un pārskats par šīs nesenās latviešu tautas traģēdijas sākuma norisi."
Šilde, Ādolfs. Grāmata par deportācijām. Ceļa Zīmes, Nr. 12, 1953.