DARBĪBA GRĀMATNIECĪBĀ
1888: desmit gadu vecumā Jānis Roze uzsāka skolas gaitas pie brāļiem Kaudzītēm Ogrēnu pagasta skolā, kur mācīja arī jaunais palīgskolotājs Pēteris Skrābāns. Lai arī tālākai izglītībai naudas nebija, jaunais grāmatu tirgotājs un izdevējs Jānis Ozols mudināja Jāni Rozi pievērsties grāmatniecībai un mācīties par burtlici.
1892: Jānis Roze izglītību turpināja Vecpiebalgas draudzes skolā, kur mācījās arī rakstnieks Kārlis Skalbe. Kādu brīdi strādājis arī kā mākslinieks, aktieris, dziedātājs un literāts, publicējis satīriskus un liriskus dzejoļus.
1896: pēc skolas beigšanas, 18 gadu vecumā, viņš uzsāka grāmatnieka gaitas, kļūstot par Jāņa Ozola palīgu un darbinieku. Jānis Ozols iepazīstināja Jāni Rozi ar grāmatu izdošanas tehniku un darba specifiku. Pēc Jāņa Ozola traģiskās nāves Jānis Roze kļuva par Ozola grāmatu veikala un izdevniecības vadītāju.
1912: pārcēlies uz Rīgu, kur kādu laiku ir spiestuves "Burtnieks" vadītājs. Šajā laikā tapa arī Jāņa Rozes "Tirdzniecības un rūpniecības (kabatas) kalendārs", kas turpināja iznākt vairākus gadus.
1914: iegādājies spiestuvi K. Barona ielā 37, kas 1915. gadā jau uzsāka aktīvu darbību.
1916: Pirmā pasaules kara laikā spiestuvi evakuēja uz Tveru, Krievijā. Savukārt pats Jānis Roze ar ģimeni pārcēlās uz Valku.
1917: spiestuve tika atvesta atpakaļ uz Rīgu un uzsāka savu darbību. Viens no pirmajiem iespieddarbiem bija Jāņa Rozes "Strēlnieku kabatas kalendārs".
1919: gada nogalē uzsāka aktīvu grāmatniecības darbu, pie spiestuves tika iekārtots grāmatu veikals, noīrētas telpas tagadējā grāmatnīcā K. Barona ielā 3.
1920: gada sākumā pārņēma arī D. Golta grāmatu veikala telpas K. Barona ielā 5. Mazajā veikalā, K. Barona ielā 3, tika iekārtota zīmogu darbnīca. Šajā gadā izveidojās galvenās līnijas turpmākai apgāda darbībai.
1922: apgāds uzsāka daiļliteratūras izdošanu. Pirmā grāmata bija Jāņa Akuratera dzejoļu krājums "Rožains vējš" un "Izmeklēti raksti", kam sekoja citi dzejnieka darbi. Jānis Roze kļuva par galveno Akuratera darbu izdevēju.
1923: apgāds izdeva arī Antona Austriņa dzejoļu krājumu "Saules grieži", un arī Austriņš turpmāk gandrīz visus manuskriptus nodeva Jānim Rozem. Līdzīgas attiecības izveidojās gan ar Kārli Skalbi, gan Augustu Saulieti u. c. autoriem.
1940: pēc padomju okupācijas apgāds un veikals tika nacionalizēts. Kā grāmatniecības speciālists Jānis Roze iesaistījās VAPP apgāda darbā.
Jāņa Rozes apgāda darbībaBūtiska Jāņa Rozes kā grāmatnieka atšķirība no citiem grāmatu izdevējiem bija grāmatu augstais mākslinieciskais noformējums. Galvenais pamatprincips bija: jāizdod tikai literāri vērtīgas grāmatas glītā, pēc iespējas mākslinieciskā apdarē.
Pēc šāda principa Jānis Roze izdevis vairākus latviešu rakstnieku darbus, daiļliteratūra tika izdota arī sērijā "Jaunatnes literatūra". Samērā maz – ap 20 grāmatām – izdota tulkotā daiļliteratūra.
Lai iegūtu līdzekļus šādu grāmatu izdošanai Jānis Roze izdeva arī augstvērtīgas mācību grāmatas un kalendārus. Par kalendāru sastādītāju Jānis Roze uzaicināja Ludvigu Šanteklēru – kopā abi izdeva "Laika zoba kalendāru". Tam pievienojās vēl citi kalendāri – "Vispārīgā laika grāmata", "Pušelnieka Zobgala kalendārs".
Kopumā Jānis Roze izdevis ap 750 grāmatu, no kurām lielākā daļa (ap 500) daiļliteratūras darbi; kopā ar žurnāla burtnīcām izdevumu skaits sasniedz 850. Grāmatu kopējais metiens bija apmēram 2 miljoni eksemplāru.
1919: pirmā Jāņa Rozes apgādā izdotā grāmata bija paša Jāņa Rozes veidotā "Svešvārdu grāmata ar dzīvē un rakstos visbiežāk lietojamo svešvārdu paskaidrojumiem".
1925: izdota "Grāmata par grāmatu", kas bija ļoti krāšņs, pirmais speciālais rakstu krājums par latviešu grāmatniecības vēsturi un tās aktuālajām problēmām.
1928–1935: izdevis daiļliteratūras žurnālu "Piesaule" (1931–1935 bijis žurnāla redaktors).
Jāņa Rozes apgādā izdotie kopotie raksti1923–1928: Jāņa Akuratera kopotie raksti 12 sējumos.
1924–1927: Augusta Saulieša kopotie raksti 15 sējumos.
1928–1933: Augusta Deglava kopotie raksti 7 sējumos.
1929–1930: Jāņa Poruka kopotie raksti 20 sējumos.
1929–1934: Antona Austriņa kopotie raksti 8 sējumos.
1938–1939: Kārļa Skalbes kopotie raksti 10 sējumos.
Starpkaru periodā tik daudz kopoto rakstu nebija izdevis vēl neviens izdevējs. Ar glītajiem, rūpīgajiem izdevumiem Jānis Roze bija galvenais latviešu kopoto rakstu tradīciju iedibinātājs.