Par Hugo Vītolu personību un profesionālo darbību"1930. gadu Arveda Berga vadītajā Nacionālās apvienības laikrakstā "Latvis" sāka parādīties dzirkstījas, impresionistikas korespondences no Parīzes, kas, izgaismodamas dažus franču dzīves epizodus, bija tā tendētas, ka zināmā šķērsgriezumā deva ieskatu par veselu problēmu kompleksu. Bija jaušams, ka korespondenču autors necentās pēc notikumu neitrālās "fotogrāfijas", bet "fotografējamo" objektu tvēra tādā nostādījumā, kas iederējās viņa kopējā Francijas tā laika politiskās un kultūras dzīves ainā. Šo korespondenču autors bija Sorbonnas universitātes jurisprudences students, agrākais Latvijas kara skolas absolvents un Latvijas armijas artilērijas virsleitnants, Hugo Vītols. Ap 1935. gadu viņš atgriezās Rīgā ar Dr. iur. diplomu. plašām interesēm, bagātu ieskatu franču garīgās kultūras jomās un atraisītu enerģiju savas zināšanas ietvert auglīgā darbībā. [..] Dr. Hugo Vītols ir viens no visievērojamākiem latviešu vidējās paaudzes publicistiem ar izstrādātu, personīgu stilu, atjautu, erudīciju un polēmisku ievirzi."
Rs. K. Dr. Hugo Vītolam 50 gadu. Laiks, 1950, 2. dec.
Par kultūrvēsturisko eseju grāmatu "Atmodinātās atbalsis" (Vesterosa, 1969)“Grāmatas izteiksmē Hugo Vītols parādās kā suverēns esejists, un visu plašo darbu var saukt arī par eseju virkni. Likdams lietā bagāto intelektuālo bagāžu, viņš katru mīļo brīdi bārstās ar sentencēm un citātiem, kas iegūti daudzu tautu gara krātuvēs. Manuprāt, eseja ir izteiksmes forma, kas vienmēr būs un paliks subjektīva. Subjektīvajam elementam noteicēja nozīme arī Hugo Vītola grāmatā, bet bez tā būtu zaudēta darba pievilcība. Un vēl kas: ja Atmodinātās atbalsis ir ļoti gudra autora gaužām gudra grāmata, tad Hugo Vītolam ir spējas visas gudrības pasniegt populārā veidā. [..] Starp visām Hugo Vītola publikācijām Atmodinātās atbalsis laikam iegūs galveno nozīmi.”
Rudzītis, Jānis. Atmodinātās atbalsis. Laiks, 1969, 11. jūn.
Par grāmatu "Marta pali" (Vesterosa, 1975)"Dr. Hugo Vītols, plaši pazīstams ar savu žurnālista darbību un politiskajiem publicējumiem franču valodā, pēdējos 20 gados arvien vairāk laika veltījis mākslas un literatūras problēmām. Pirms dažiem gadiem lasījām periodikā viņa grāmatas apjoma analītisku darbu – Rainis un Kuga Ugunī un naktī. Šogad viņš publicējis monumentālu eseju par mūsu ainavas klasiķi Vilhelmu Purvīti. Par apceres degpunktu Hugo Vītols izraudzījis Purvīša populāro gleznu Marta plūdi, bet pētījumi ap to sazarojuši par visa mūsu laikmeta kritiku, ietverot sevī arī plašu latviskuma analīzi. Grāmata ir arī mēģinājums precizēt vietu, kur gadsimtu maiņas un 20. gadsimta mākslas evolūcijas ainā novietojas latviešu glezniecība. [..] Atsaukdamās uz daudzu ārzemju autoritāšu spriedumiem, Hugo Vītols apskata Purvīti kā nepārspētu sniega gleznotāju visas Eiropas apmērā. [..] Tikpat saistīgs ir iztirzājums par kompozīcijas – gleznas līdzsvara un samēru likumiem. [..] Grāmatā iestrādāts daudz vispusīgas, vērtīgas informācijas, un to var lasīt ar nepagurstošu interesi."
Eglītis, Anšlavs. Hugo Vītols. Marta pali. Austrālijas Latvietis, 1975, 26. dec.