"Neaizmirstu arī savu skolotāju žurnālistikā Zālamanu Eidusu, kuram darbs nebija tikai praktisks uzdevums, bet vienlīdz arī līdzeklis savu horizontu paplašināšanai. Pirmajā mūsu kopīgajā komandējumā uz Kabardiju viņš sacīja: ja jau esam Kaukāzā, kāpēc mums neuzkāpt Eiropas augstākajā virsotnē Elbrusā? Un mēs uzkāpām. Vēlāk pat uzrakstīju stāstu "Elbrusa šoferis".
Skujiņš, Zigmunds. Aplikācija par rakstnieku un laikmetu. Rīga: Lasītava, 2018, 89. lpp.
“Ir cilvēki, kuriem padodas citus amata gudrībās mācīt. Man amatam zelta pamatu deva Liepājas “Komunista” redaktors Viktors Zariņš un “Cīņas” pastāvīgais korespondents Zālamans Eiduss. Zjama. Skoloja jaunībā un arī vēl tagad. (..) Savulaik, kad Zālamans Eiduss aicināja līdzi komandējumos, es galvenokārt brīnījos un pēcāk, lasot Zjamas publikācijas, apbrīnoju. Tikai vēlāk uzdrīkstējos pretī strīdēties. Vēl nesen, diskutēdami par mainības procesiem laukos, dažu saimniecību vadītāju darbības izpausmes vērtējām diametrāli pretēji.
Zjama parastajā vienmēr prata saskatīt neparasto. Tāpēc viņu tik bieži aicināja Žurnālistu savienības radošās apvienības un sekcijas, tāpēc viņā ar milzu interesi klausījās Rakstnieku savienības partijas sapulcēs, tāpēc viņa organizētie “Literatūras un Mākslas” izbraukumi pētīt kādu procesu guva tādu atsaucību.
Kur bija Zjama, tur nebija garlaicīgi. Un svētku reizēs viņš radīja omulību bez ugunīgās dziras. Naudu tērēja ceļojumiem. Kad vajadzēja pirkt jaunu uzvalku, ne mirkli nešaubīdamies, tā vietā varēja nopirkt kinokameru. Necentās veidot plašu mājas bibliotēku, bet paguva apbrīnojami daudz izlasīt. No ārzemēm pārveda uzjautrinošus nieciņus. Necieta sastērķelētību.”
Hānbergs, Ēriks. Zālamans Eiduss (1916.23.VI–1984.22.IX). Literatūra un Māksla, 28.09.1984.
“Kolēģi, draugi un paziņas jau labi sen viņu sauc un uzrunā vienkārši par Zjamu. Šajā uzrunā ir viss – cieņa, atzinība, jo Zjama neparasti prot cienīt citu cilvēku pat kļūdainas domas, nekad neapvainojas, nekad neliedz padomu grūtā brīdī un sarežģītā situācijā. Par savējo Eidusu uzskata bijušie pagrīdnieki, Jelgavas un Lielā Tēvijas kara gadu gvardes pulka komjaunieši, jo bija ievēlējuši par savu vadoni.”
Jakubāns, Andris. Zālamans Eiduss (1916.23.VI–1984.22.IX). Literatūra un Māksla, 28.09.1984.
"Eiduss atnāca uz avīzi [“Literatūra un Māksla”] zīmīgā periodā – 1967. gadā, kad divkārt paplašināja avīzes apjomu, palielināja štatus un honorārus. Izveidoja publicistikas nodaļu. Viņš kļuva par šīs nodaļas vadītāju.
(..) Radošajā vidē pretestība pret publicistiku toreiz bija liela, šķietas, nepārvarama. Protams, vainojama bija publicistika pati. Frāžainība. Biklums. Vairīšanās no skarbas patiesības. Nereti izskaistināšana. Ar gudrību, saprātu, pacietību, ar cieņu pret radošo cilvēku Eiduss spēja pārvarēt šo skepsi, pretestību. Pusotrā gadu desmitā, ieguvumiem mijoties ar zaudējumiem, šķiet, izdevās iedibināt “Literatūrai un Mākslai” atbilstošu publicistiku.
Taču Eidusa darbību nevar reducēt tikai uz publicistiku. Viņa personības starojums bija ievērojami plašāks. Viņa ienākšana LM deva kādu būtisku jaunienesumu. Tā bija kontaktsistēma. Kontaktsistēma, kāda laikrakstam veidojās ar kultūras apkaimi, žurnālistikas pasauli, republikas sabiedrību. Eidusa paša kontaktsistēma bija neparasti izvērsta. Grūti pat pateikt, kas tai bija pamatā: gudrība, saprāts, dzīves pieredze, spēja pielāgoties, panākties pretī cilvēkam, uzturēt sarunu? Kontaktu veidotais “emocionālais lauks” bija par cēloni tam, ka tik daudzi Eidusu uzskatīja par savējo."
Škapars, Jānis. Par Zālamanu Eidusu, LM un publicistiku. Literatūra un Māksla, 27.06.1986.
"Neskaitāmas reizes esmu vērojis divus, nolikušus pār manuskriptu. Viens – Zālamans Eiduss, otrs – kāds zinātņu vīrs vai kāds speciālists, kāds dzīves pieredzes bagāts cilvēks. Viņiem ir ko sacīt, šiem biedriem, kas atnākuši uz redakciju, un viņi zina, ko grib pasacīt, bet... Bet tā ir visai raksturīga parādība: baltā papīra lapa, kas nolikta priekšā uz galda, it kā suģestē cilvēku, viņš jūtas kā sapītām rokām, brīžiem viņš ir pat izmisis, jo tās spārnotās domas, kas viņu vadījušas, gulstas uz papīra tik neskaidras, dažviet pat juceklīgas, un teikumi veidojas tik kokaini standartizēti, ka pašam kļūst slikti... Un te nu avīžniekam sākas otra, sabiedrībai neredzamā darba daļa. Kad rakstniekam iznāk grāmata, kaut kur vienmēr tiek atzīmēts arī grāmatas redaktora vārds. Bet ar rakstiem avīzē tā nav. Un nav jau arī vajadzīgs, žurnālisti ir pieticīga tauta. Taču, lai varētu mācīt citus, pašam... Negribas šo teikumu pabeigt, jo tāpat viss skaidrs. Te vēl varētu piebilst, ka Latvijas avīžniecībā šodien strādā desmitiem (es nepārspīlēju, kaut arī jubilejas reize!) cilvēku, kas savā laikā tāpat sēdējuši pie viena galda kopā ar Zālamanu Eidusu un urbušies manuskriptam cauri, un pēc tam urbušies vēl vienu reizi cauri, un pēc tam vēl..."
Vilks, Ēvalds. Dzīve žurnālistikā. Karogs, nr. 6, 1976.