Arnis Koroševskis

3 bildes

Arnis Koroševskis (1990) – literatūrzinātnieks, literatūrkritiķis. Andreja Upīša memoriālā muzeja galvenais speciālists. Monogrāfijas "Lielais noliedzējs" (2022) par Andreju Upīti autors. Kopš 2012. gada regulāri publicē recenzijas par jaunāko literatūru dažādos interneta portālos ("Delfi", "Satori", "Ubi Sunt") un periodiskajos izdevumos ("Domuzīme", "Tīrraksts", "Latvju Teksti" un "Jaunā Gaita"). Ir vairāku literatūrzinātnisku rakstu autors. Zinātniski pētniecisko interešu lokā ir rakstnieka Andreja Upīša literārā darbība, par ko saņēmis Latvijas Zinātņu Akadēmijas Zentas Mauriņas balvu literatūrzinātnē (2016), Veronikas Strēlertes piemiņas balvu (2013), Kārļa Dziļlejas fonda godalgas (2012, 2013, 2015). Par monogrāfiju "Lielais noliedzējs" saņēmis LSM lasītāju balvu (2023).

Dzimšanas laiks/vieta

21.02.1990
Rīga

Personiska informācija

Aizraujas ar grāmatu kolekcionēšanu, kopš 2006. gada sistemātiski kārto un rūpējas par apjomīgu mājas bibliotēku.
2005–2010: aizrāvies ar fotografēšanu, 2008. gadā absolvējis ISSP (International Summer School of Photography) meistardarbnīcu.

Profesionālā darbība

2012, 28. nov.: pirmā publikācija internetā – recenzija "Atgriešanās Itakā. Jānis Rokpelnis "Rīgas iestaigāšana"" portālā "Ubi Sunt".
2013: pirmā publikācija turpinājumizdevumā – "Instinktu vektors Andreja Upīša romānā "Sieviete" zinātnisko rakstu krājuma "Latviešu un cittautu literatūra: no romantisma līdz modernismam. Reālisma un naturālisma poētikas vektori latviešu un cittautu literatūrā" 4. sējumā.

No 2013: Andreja Upīša memoriālā muzejā organizējis un novadījis desmitiem sarīkojumu (tikšanās ar dažādiem latviešu rakstniekiem un citu kultūras jomu pārstāvjiem), izstrādājis un organizējis aptuveni 15 izstādes.
2017: izstādes "Divreiz rakstīta grāmata" autors un kurators, izstāde tapusi sadarbībā ar dizaina biroju "H2E". Izstāde tika eksponēta Latvijas Nacionālās bibliotēkas telpās.
2017–2019: sadarbībā ar Salaspils novada bibliotēkas speciālistiem izstrādājis Knuta Skujenieka multimediālās vietnes "KnutsSkujenieks.lv" projekta konceptuālo plānu un saturu, izveidota un atklāta pati mājaslapa (projekta pirmā kārta publicēta 2018. gada novembrī, bet otrā kārta – 2019. gada septembrī).
2018: izstādes un muzejpedagoģiskās programmas "Zeme" autors, kurators un nodarbību vadītājs.
2019–2020: Latvijas Literatūras gada balvas žūrijas komisijas eksperts. 

LITERATŪRZINĀTNISKI DARBI

2022: monogrāfija "Lielais noliedzējs" (Dienas Grāmata). 

PAGODINĀJUMI 

2013: ieguvis valstī pirmo Imanta Ziedoņa piemiņas stipendiju.

Citātu galerija

"Koroševska tiešais, koncentrētais un apņēmīgais rakstības stils liecina par prātu, kuram būtiski saprast lietas līdz galam un spēt tās pēc iespējas precīzi izskaidrot arī lasītājam. Daži saka, ka Arņa Koroševska recenzijām trūkstot dvēseles smalkuma un globāla vēriena. Bet tur, kur cits kritiķis novirzīsies no tēmas un minēs, ar ko viņam asociējas dotais mākslas darbs, Arnis Koroševskis jau būs visu aplūkojis, sapratis un salicis pa plauktiņiem."

Izvirzīti 5 kandidāti Normunda Naumaņa balvai mākslas kritikā. Kroders.lv, 2020, 6. janv.

"Nespēju rakstīt ārpus sava dzīvokļa darbistabas. Esmu radis dažādos apstākļos lasīt grāmatas un veikt piezīmes, taču pilnvērtīgi rakstīt spēju tikai īpašā vidē – starp saviem grāmatplauktiem. Kādreiz varēju strādāt tikai vēlos vakaros vai naktīs, taču ar laiku tas ir mainījies. Reti kad lasu vai rakstu pilnīgā klusumā – teju vai katru līdz šim tapušo recenziju ir pavadījusi neuzbāzīga instrumentālā mūzika, atsevišķos gadījumos tā savdabīgā veidā sintezējusies ar pamattekstu un kļuvusi par daļu no lasāmā vai tobrīd topošā vēstījuma. Grūti strādāt vidē, kas nesaistās ar "radošu omulību", tāpēc iespējami izvairos no moderni iekārtotām lasītavām, kas drīzāk atgādina dzelžaini lietišķas biroja telpas." (Arnis Koroševskis)

Adamaite, Undīne. Mākslinieki parasti nekar gleznas tumsā. Normunda Naumaņa Gada balvas mākslas kritikā nominantu aptauja. Kultūras Diena un Izklaide, 2020, 4. janv., 6.– 7. lpp.

PAR MONOGRĀFIJU "LIELAIS NOLIEDZĒJS" (DIENAS GRĀMATA, 2022).

"Literatūrzinātnieka Arņa Koroševska apjomīgā monogrāfija "Lielais noliedzējs" ir lielisks pētījums par latviešu rakstnieku, tulkotāju un literatūrkritiķi Andreju Upīti (1877–1970), polemisku figūru, kuŗas kanoniskais statuss šajos vērtību griežu laikos ir nopietni iedragāts. Ne jau tāpēc, ka viņš būtu slikts rakstnieks vai nenozīmīgs kritiķis. Koroševskis prasmīgi atklāj Upīša pretrunām pilno personību, kā arī pamato viņa nopelnus mūsu kultūras druvas kopšanā – monogrāfijā ir ārkārtīgi bagāts izziņas materiāls. Tiesa, viscaur jūtama tāda kā bijīga, teju institucionalizēta pielūgsme pret šo dižo Patriarchu un Tautas rakstnieku, kuŗš tomēr absolūti derdzīgā manierē noķengāja mūsu trimdas literatūru ("Bezsaules noriets"). Zīmīgi, ka Koroševskis raksta: "Formāli Upīti nevarētu tiesāt par noziegumiem pret cilvēci, varbūt vienīgi par valsts nodevību 1940. gadā." Bet tas, piedodiet, lai arī netiesāts ir netiesāts, tomēr nav nekāds "vienīgi" un "formāli"."

Dimiņš, Dens. Ekspertu vērtējumi. Laligaba.lv, 2023.

"Arnis Koroševskis ar Upīša smago raksturu monogrāfijā ir ticis galā teicami – lasītājam rodas iespaids, ka autors Upīti iepazinis, izzinājis un atliek vien slīpēt šķautnes, krietni vairāk strādājot ar valsts arhīviem, varbūt derētu padziļināti raksti par Upīša grāmatu izdošanas ekonomiskajiem rādītājiem, lai beidzot saprastu "veiksmīgas grāmatas" jēgu. Brīžiem šķiet, ka Arnis Koroševskis runā tādā tonī, lai Upītim patiktu šis par sevi pārliecinātais, retu reizi šaubās slīgstošais teksts.
Jāsaprot, ka monogrāfija “Lielais noliedzējs” ir diezgan klasiska, latviešu un krievu literatūrzinātnes tradīcijās balstīta literatūrvēsturiska tekstu analīze, kur ir bagātīgi citēta periodika, kritikas, latviešu autoru monogrāfijas, rak­sti un Upīša teksti, un Koroševskis izmisīgi cenšas nepazust aiz šiem plašajiem citātiem, skaidri pasakot savu vērtējumu. [..] Te ir padarīts liels darbs, apskatot vien nelielu daļu no Upīša devuma un konteksta, un tas uzrāda to, ka vēl lielāks darbs būtībā jāpadara. Un, protams, te ir arī nedaudz mīlestības, kas jebkuru var darīt aklu. [..]
Lasītājs nesapratīs, kāds patiesībā bija Upīts. Drīzāk – kāds ir Upīša tēls. Upīša nicinātājiem patiks viņam padomju laikos adresētās anonīmās draudu vēstules, faniem – samērā interesantā Upīšrenesanse 20. gs. 90. gados. Ar to visu monogrāfija iznākusi programmatiska un netieši paskaidro, kāpēc Upīti nevajadzētu aizmirst. Vai to varēja darīt liriskāk? Vai varēja veltīt viņam esejas? Man jau gribētos. Jo tā nav bauda, kas rodas, izlasot monogrāfiju. Tā ir informācija par to, kā mīlēt Upīti."

Dibovska, Jūlija. Pie bagāta teksta. Kultūrzīmes, Nr. 133, 2022, 13. jūl., 6.–7. lpp.

"Arņa Koroševska apjomīgā monogrāfija Lielais noliedzējs par "pareizos" plauktiņos neieliekamo prozas klasiķi un boļševisma ideologu Upīti ir tas laimīgais gadījums, kad diskutabls rakstnieks ieguvis savu īsto hronistu un vērtētāju. Darbu raksturo rutinēta literatūrzinātnieka un polemizētāja talants, piedāvājot skatījumu, kas izslīpēts un izkopts, šķiet, pusotrus desmitus gadu ilgā "kopdzīvē" ar Upīti gan studiju gados, gan muzejā. Faktiski Koroševskis māca (!) mūs, kā lasīt klasiķus.
Tiem, kuri vēlas būt Upīša lasītāji, monogrāfija dod skaidrus impulsus viņa talanta specifikas izpratnei. Monogrāfiju, kas ir Upīša daiļrades un dzīves pirmā zinātniskā biogrāfija, raksturo ne tikai augsts literatūrvēsturiskās erudīcijas un analīzes līmenis, bet arī argumentēts salīdzināmās literatūrzinātnes lietojums. [..]
Koroševska monogrāfija ir objektīvs vade mecum par to, ko mums Upīti vajadzētu cildināt un kas Upītī nav un nebūs pieņemams."

Vecgrāvis, Viesturs. Izcils pētījums. Domuzīme, Nr. 4, 2022, 46. lpp.

Dzīvesvieta

Salaspils

Izglītība

2010–2015
Latvijas Universitāte
Visvalža iela 4a, Rīga
Humanitāro zinātņu fakultātē iegūts bakalaura un maģistra grāds filoloģijā

2015
Latvijas Republikas Kultūras ministrija
Krišjāņa Valdemāra iela 11A, Rīga
Muzeju speciālistu tālākizglītības kursi

Darbavieta

2012–2014
Ubi Sunt
Rīga
Redakcijas kolēģijas loceklis un autors

2013 līdz šim
Andreja Upīša memoriālais muzejs
Brīvības iela 38-4, Rīga
Izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītājs

2018–2019
Žurnāls "Domuzīme"
Bruņinieku iela 16 k-2, Rīga
Redakcijas kolēģijas loceklis

Apbalvojumi

Kārļa Dziļlejas fonda balva
Balva piešķirta par semestra darbu "Reālisma un naturālisma transformācijas Andreja Upīša romānos "Ziemeļa vējš" un "Sieviete" (darba vadītāja – Dr. philol. Ieva Kalniņa).
Galvenā balva
2012

Kārļa Dziļlejas fonda balva
Balva piešķirta par bakalaura darbu "Reālisms Andreja Upīša romānos "Sieviete" un "Zaļā zeme" (darba vadītāja – Dr. philol. Ieva Kalniņa).
Galvenā balva
2013

Veronikas Strēlertes piemiņas balva
Balva piešķirta par bakalaura darbu "Reālisms Andreja Upīša romānos "Sieviete" un "Zaļā zeme" (darba vadītāja – Dr. philol. Ieva Kalniņa).
2013

Kārļa Dziļlejas fonda balva
Balva piešķirta par maģistra darbu "Andreja Upīša literārā darbība no 1899. līdz 1909. gadam: žanrs, strāvojumi un inovācijas" (darba vadītāja – Dr. philol. Ieva Kalniņa).
Veicināšanas prēmija
2015

LZA Zentas Mauriņas balva
Balva piešķirta par maģistra darbu "Andreja Upīša literārā darbība no 1899. līdz 1909. gadam: žanrs, strāvojumi un inovācijas" (darba vadītāja – Dr. philol. Ieva Kalniņa).
2016

Normunda Naumaņa Gada balva mākslas kritikā
Par literatūras kritikām portālā delfi.lv un žurnālā "Domuzīme" 2019. gadā
Nominants
2020

Latvijas Literatūras gada balva
Lielais noliedzējs
Spilgtākais darbs literatūrzinātnē
Nominants
2023

Latvijas Literatūras gada balva
Lielais noliedzējs
Balva piešķirta par monogrāfiju "Lielais noliedzējs".
LSM lasītāju simpātijas balva
2023