Par romānu "Vajāti un dzīti" (Toronto: Amber Printed, 1992)".. romāns ir vienas pašas personas – Kārļa Silvāna – pieredzējumu izklāsts Otrā pasaules kara pēdējā gadā, no 1944. gada pavasara līdz 1945. gadam ap to pašu laiku. Būdams vienas personas likteņstāsts, romāns uz īsāku vai ilgāku laiku pieskaras arī veselai plejādei citu cilvēku, tomēr epopejas raksturu tas neiegūst, jo citi netiek necik spilgti izgaismoti. [..] Romāns it kā sadalās trīs ģeogrāfiskās daļās; līdz 84. lappusei darbība risinās Latvijā. Kad 1944. gada vasarā izsludina 1925. un 1926. gadā dzimušu puišu iesaukšanu Latviešu leģionā, bezbēdīga jaunība ar visiem tās sapņiem un iecerēm jāpamet arī Silvānam. Rodas iespaids, ka vadība
sākumā nezina, ko ar jauniesauktajiem iesākt: kur viņus izmitināt un kad un kā apmācīt. Labi notēlota provizoriska notināšana pāris vietās Rīgā un Putru mājās pie Cēsīm. Tālākais pusotrs simts lappušu veltīts kara nometnei pie Tuškovas Polijā, bet pēdējā grāmatas daļa – Silvāna cejojumiem pa Vāciju un nonākšanai Čechoslovakijā, kur kādu brīdi, par spīti Silvāna vēlmei cīnīties pret boļševikiem, viņam nākas tikt iesaistītam vācu pēdējās necerīgajas cīņās pret tuvojošos amerikāņu spēkiem. [..] pamatos jau neko jaunu par latviešu karavīru gaitām Otrā pasaules karā Mežaka romāns neatklāj, jo dažādos variantos temats aizgājušajos gadu desmitos visai apbružāts. Tomēr lasīt to ir viegli un interesanti autora itin raitā stāstījuma un gludās valodas dēļ. Svaigu finesi piešķir apstāklis, ka rekrūtis Silvāns tik jauns, sākuma vēl septiņdesmitgadnieks. Lielais vairums Otrā pasaules kara stāstu un romānu latviešu literatūrā stāstīti gados nedaudz vecāku cīnītāju skatījumā."
Silkalns, Eduards. Dzīta un vajāta leģionāra atmiņas. Austrālijas Latvietis, 1992, 14. aug.
Par romānu "Pirmā paaudze" (Adelaide: autorizdevums, 2001)"Virzība Pirmajā paaudzē ir no īgnuma un nepatikas pret jauno mītnes zemi līdz tās pieņemšanai un apmierinātības sajūtai. Izskaņā
Mežaks raksta: "Austrālija man ir bijusi ļoti rūpīga un gādīga audžumāte. Es viņai par to esmu pateicīgs un lojāls dēls. Es esmu laimīgs un bagāts, ka man ir divas mīļas zemes: Latvija un Austrālija." (302.) Līdzīgu skatījumu dažas lappuses iepriekš (299.) Mežaks izsaka pantos:
"Es zinu dzimtenes pusi
Zem Dienvidu krusta naktī,
Bet baltais eikalipts man čukst:
Tu es kļuvis daļa no mums."
Varētu sacīt, ka Mežaks, gan nebūdams asimilējies, sava mūža lielās daļas vidē tomēr ir labi integrējies. Visumā grāmata ir uzrakstīta "pirmajai paaudzei" raksturīgā labā latviešu valodā."
Silkalns, Eduards. No īgnuma līdz apmierinātībai. Austrālijas Latvietis, 2001, 15. aug.