Spodris Klauverts
1948 – 08.05.1980
Spodris Klauverts (1920–1980) – dramaturgs, sabiedrisks darbinieks, aktīvs Austrālijas latviešu kultūras dzīves veicinātājs, viens no Austrālijas latviešu teātra Sidnejas ansambļa veidotājiem, literāro vakaru (no 1950. gada), Kultūras dienu (no 1951. gada) un Rakstnieku dienu (no 1960. gada) organizētājs un vadītājs. Darbojies kā žurnāla "Jaunā Gaita" teātra nodaļas redaktors no 1976. līdz 1980. gadam. Rakstījis scenārijus, kas iestudēti Austrālijas latviešu sarīkojumos, un eksperimentālas ievirzes lugas.
Birth time/place
1948
Sidneja
Place/time of death
08.05.1980
Sidneja
Personal information
Dzimis valsts ierēdņa Roberta Klauverta un Annas Klauvertes ģimenē. Rakstnieka vectēvs no mātes puses, grāmattirgotājs un izdevējs Vilis Altbergs, bijis tautiskās atmodas perioda darbinieks.
1943: iesaukts latviešu leģionā, 1944. gadā kaujās ievainots, daļēji kontuzēts un 1944. gadā atstāja Rīgu un Otrā pasaules kara beigas sagaidīja kara slimnīcā. Pēc tam dzīvoja latviešu bēgļu nometnē Eslingenē.
1948: izceļojis uz Austrāliju, nonāca ieceļotāju nometnē Bathurstā. Līgumgadu nostrādāja "Ūdens pārvaldes" darbā Sidnejā. Pēc tam ikdienā strādājis tējas un kafijas produktu pārstrādes uzņēmumā "Bushell & Co".
Professional activity
Jau bēgļu nometņu gados Vācijā pievērsās žurnālistikai; šo darbu turpināja arī Austrālijā. Viņš bija ne tikai žurnālists, viņam interesēja literatūra, mūzika, teātris un arī sports. Viņam piemita lieliska organizatora spējas, aktīvi piedalījās Sidnejas latviešu sabiedriskās un kultūras dzīves organizēšanā. Viņa ierosmē un līdzdarbībā radās Literārie vakari, Sidnejas Latviešu teātris, Austrālija Latviešu kultūras dienas, Rakstnieku dienas, Teātru festivāls un vēl daudz citu kulturālu pasākumu.
Spodris Klauverts rakstījis humora un satīras rēvijas "Kaleidoskops", kas veidoti kā īsu skeču apkopojums, tapušas kopā ar Liju Veikinu, Anitu Apeli, Ernu Lēmani, Uldi Siliņu un citiem, uzvestas Austrālijas latviešu teātrī Sidnejā no 1964. līdz 1977. gadam.
DARBU PIRMIESTUDĒJUMI
1961: "Spēka dēls" Austrālijas latviešu teātrī Melburnā1964: "Etīde" Austrālijas latviešu teātrī Sidnejā
1966: "Umurkumurs" Austrālijas latviešu teātrī Sidnejā
1969: "Augstiene 273" Austrālijas latviešu teātrī Sidnejā
1972: "Mēs gribam būt kungi" Austrālijas latviešu teātrī Sidnejā
1978: "Cirvi cirtu ozolā" Austrālijas latviešu teātrī Sidnejā
1981: "Toms Kaspars" Austrālijas latviešu teātrī Sidnejā
Pēc nāves 1980: 10. maijā pēc Ulda Siliņs ierosinājuma dibināts Spodra Klauverta Piemiņas fonds.
Quotes
Par sabiedrisko darbību
"Klauverts intensīvi dzīvoja līdz teātra notikumiem un ņēma ļoti dzīvu un aktīvu dalību teātra dzīvē. Klauverts bija lietu virzītājs un bīdītājs, kas mēdza izvirzīt citus, bet pats palika kaut kur aizmugurē. Neviens darbs viņam nebija par smagu, par vienkāršu, par garlaicīgu, ja tikai tas nāca latviešu lietai par labu."
Bērziņa, Lūcija. Spodris Klauverts – cilvēks, sabiedrisks darbinieks un drāmatiķis. Spodris Klauverts: Piemiņas grāmata. Sidneja: Sidnejas Latviešu biedrība, 1981. 20. lpp.
Par dramaturģijas darbiem
"S. Klauverts bija meklētājs, jaunu ceļu gājējs, atklājējs. Dzīvē un arī mākslā. Rakstīt viņu mudināja vajadzība, dzīves nepieciešamība. Ar tādu sastapušies daudzi trimdas dramatiķi, vairāki no viņiem īpaši centušies pielāgoties lugu izrādīšanai un amatieru iespējām, turpretī S. Klauverts ar to nav rēķinājies."
Hausmanis, Viktors. Kas tie tādi... trimdas lugu rakstītāji. Rīga: Zvaigzne ABC, 1999. 226.–227. lpp.
Par lugu "Spēka dēls"
"Savu pirmo, skatuvei domāto darbu, Klauverts nav rakstījis tradicionālas lugas formā, bet ir radījis alegoriju ar abstraktiem simboliem parasto dramatisko tēlu vietā. Grūti sacīt, vai Klauverts to darīja apzināti, bet viņa darbam ir visas raksturīgās viduslaiku didaktiskās "morāles spēles" iezīmes."
Bērziņa, Lūcija. Spodris Klauverts – cilvēks, sabiedrisks darbinieks un drāmatiķis. Spodris Klauverts: Piemiņas grāmata. Sidneja: Sidnejas Latviešu biedrība, 1981. 38. lpp.
Par dzīvi svešumā
"Spodris Klauverts atzinis, ka Sidnejas ziema vairāk līdzinās Latvijas oktobrim, saule silda patīkami, bet augusta mēneša aukstie vēji pat latviešiem kā ziemeļniekiem lika kaklu dziļāk ievilkt mēteļa apkaklē, jo netālajos Zilajos kalnos mēdzis uzsnigt sniegs."
Daukste-Silasproģe, Inguna. Tāla zeme, tuvi ļaudis. Latvieši Austrālijā: dzīve, literārais process, personības. Rīga: LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts, 2004. 118. lpp.
Affinities
Vilis Altbergs - Grandfather
Occupations
Education
–1941
Rīgas Valsts tehnikums
Krišjāņa Valdemāra iela 1C, Rīga
1942–1943
University of Latvia
Raiņa bulvāris 19, Rīga
Nepabeigtas studijas Medicīnas fakultātē; studiju virziens: medicīna.
Working place
Sidneja
Strādājis tējas un kafijas produktu pārstrādes uzņēmumā "Bushell & Co".
Sidnejas Latviešu teātris
Sidneja
Iestudētas lugas; kā arī vadīja Sidnejas Latviešu teātra Literāro sekciju, rīkojot dažādus literārus sarīkojumus, priekšlasījums, referātu vakarus, debates.
1976–1980
Žurnāls "Jaunā Gaita"
Teātra nodaļas redaktors.
Service
1943
Latvian Legion
Iesaukts.
Emigrated
1944
Vācija
1948
Austrālija
Residence
1945–1948
Eslingene pie Nekāras
1948–1980
Sidneja
Awards
PBLA Krišjāņa Barona prēmija
Prēmija piešķirta par ilggadēju kultūras darba veicināšanu.
Rakstniecības nozare
1979