"Nava liels literāriskais mantojums, ko mums atstājis Kārlis Veidenbaums. Daži desmiti dzeju, no kurām plašāk pazīstamas tikai nedaudzas, virkne piezīmju lapu ar prātojumiem vai novērojumiem [..], – tas ir viss, ko viņš savā neilgajā mūžā uzrakstījis; un mūsu rakstniecības vēstures viņu piemin vairāk sakarā ar jaunāko brāli Eduardu Veidenbaumu, kura vārds spožas nemirstības slavas apstarots.
Tomēr savās labākajās dzejās Kārlis Veidenbaums ir par patstāvīgu un īpatnu, lai viņu aplūkotu tikai Eduarda Veidenbauma un citu deviņdesmito gadu dzejnieku atgaismā. Savas pārdomas viņš ir izteicis ar lielu skaidrību, lakoniski, nejuzdamies saistīts ar valdošiem literāriskiem virzieniem. Vistuvāk jau pēc savas dabas viņš stāv dzīves īstenības novērotājiem, kuri mūsu rakstniecībā ienesa jaunu rosmi, raisīdamies vaļā no tautiskās jūsmu romantikas; bet realistiskā virziena ekstrēmos viņš neielaidās. Viņš cildina darbu, cilvēka gribas varenību, par neapšaubāmu patiesību pieņemdams tikai to, kas prātam aptverams. Pasauli viņš uzlūkoja ar domātāja skatu, ar apceri, kā prātnieks uzlūko noslēpumaino zvaigžņu mirdzumu.
No mūsu dzejniekiem-intelektuālistiem Kārlis Veidenbaums vai pats skaidrākais savās atziņās, un tādu skarbās īstenības tēlotāju pulkā, kādi viņam radniecīgie Ed. Treimanis, Fr. Plostnieks un Persietis, viņš izceļas ar savu nesaudzīgo loģiku. [..]"
Rūdolfs Egle. Kārlis Veidenbaums. Cēsis: O. Jēpes izdevniecība, 1925. 5.–6. lpp.
"Sabiedriskai dzīvei viņa raksturs nebija gluži piemērots. Mazrunīgs, vairāk sevī noslēgts un ass savos spriedumos, viņš bieži nostājās viens pret visiem, nepiekāpīgs līdz ietiepībai. Viņa atturību viegli varēja iztulkot par lepnību un patmīlību. Pārliecināts par savu taisnību, viņš neiegāja uz kompromisiem. [..] Savas domas viņš izteica klaji un nesaudzīgi, ciktāļ bija par kaut ko pārliecināts. Tas viņam sagādāja sīvus ienaidniekus. Tikai tuvākiem draugiem atvērās viņa dziļā sirsnība, un tie bija [..] Ed. Treumanis, P. Prūsis (humorists Skramba-Skabarga) un vietējais saimnieks Kārlis Sietiņsons. Arī kā rakstnieks tos viņš turēja par saviem domu biedriem. Ar cilvēku viņš nevarēja ātri iedraudzēties, tāpēc ka par otra uzticību katru reizi šaubas, kamēr tā pamatīgi nepazīsti. "Bet kas manu uzticību mantojis un man savu dāvājis, tas ir mans īstais draugs. Pasaulē reti tāds sastopās, jo daudzreizs tikai savtīgos nolūkos cilvēks uzdodās tev par tuvāku. Visvairāk sirsnības atradīsi, tuvodamies nabagākam, nekā bagātniekam. Nauda dažreiz var būt pasaules, bet ne siržu atslēga.""
Rūdolfs Egle. Kārlis Veidenbaums. Cēsis: O. Jēpes izdevniecība, 1925. 28. lpp.
"Juristiem Tērbatā bija tikai viena stipendija, Eduards tās nedabūja, jo uz to jau bija vecāki kandidāti. Līdzekļus nācās prasīt no mājām. Kārlis tos gādāja ar lielāko pašaizliedzību. Viņa gadskārtējo izdevumu aprēķinos viscaur figurē skolas vajadzībām paredzētā suma: studiosus Dorpathensis 150–250 rbļ. Tas bija tikpat daudz, cik vajadzēja atlicināt parādu deldēšanai un kārtējām nodevām. Spaidīgākie apstākļi abiem brāļiem bija 1889. gadā. Eduards lūkoja iepelnīties ar stundām, vismaz lai samaksātu koleģiju naudu un iepirktu vajadzīgās grāmatas. Tomēr studijas nācās uz vienu semestri pārtraukt, jo tas bija par maz, un Kārlis neražīgās vasaras dēļ daudz nespēja palīdzēt. Dziļāk parādos iet nevarēja. Abus brāļus šī kļūma noveda līdz nesaskaņai un pat konfliktam, varbūt vienīgajam visā viņu dzīvē. Eduards, redzēdams, ka jāpaliek pusceļā, bija palicis īgns uz sevi, savējiem, visu apkārtni. Pirmo reizi viņš noteikti pastāv, ka nauda Kārlim jāgādā, lai ņemtu to kur ņemdams, lai vai māja jāpārdod. Kādreiz saruna pieņēma asu virzienu. "Piepeši Kārlis nobālēja," raksta Ed. Treumanis, šīs sarunas aculiecinieks, "sagrīļojās un tad ātri izskrēja laukā. Es steidzos viņam pakaļ, paredzēdams kaut ko nelabu. Un tiešām – tur viņš stāvēja kroga priekšā un grieza patlaban revolvera stobru pret savām krūtīm. Ar vienu lēcienu es biju tam klāt un atrāvu nāves ieroci. Vēlāk es Kārlim ieprasījos, kāpēc tas gribēja nošauties. – Tas lai paliek mūžam mans noslēpums, – viņš izvairījās.""
Rūdolfs Egle. Kārlis Veidenbaums. Cēsis: O. Jēpes izdevniecība, 1925. 20.–21. lpp.