Kārlis Gothards Elferfelds
25.09.1756 – 19.09.1819
Kārlis Gothards ELFERFELDS (Elverfeld, 1756 - 1819) ir vācu tautības latviešu literāts. Viņš ir pirmo izglītību ieguvis mājās, pēc tam studējis teoloģiju Getingenes universitātē (1774-76), studiju laikā pievērsies arī filozofijai, dabaszinātnēm un matemātikai. Atgriezies Kurzemē, Elferfelds ir strādājis par mājskolotāju Lielaucē (1776-78) un Bojās (1778-80). No 1780. gada līdz mūža galam Elferfelds ir kalpojis Apriķu, kopš 1783. gada - Apriķu un Salienas draudzē kā luterāņu mācītājs; no 1818. līdz 1819. gadam bijis arī Grobiņas diacēzes jeb apriņķa prāvests.
Par reliģiskiem, filozofiskiem, dabaszinātniskiem jautājumiem Elferfelds ir publicējies vācu valodā, Baltijas vācu izdevumos nākusi klajā arī viņa dzeja un atdzejojumi. Galvenie laicīga satura literārie darbi publicēti antoloģijā "Līksmības grāmata" (1804) - palīglīdzeklī kulturālai brīvā laika pavadīšanai, galvenokārt spēlējot spēles - no mīklu minēšanas un dzejoļu sacerēšanas līdz "mēmajam šovam" un lugu iestudējumiem. Elferfelds grāmatas ievadā pamāca latviešus, kā spēlēt teātri - iekārtot telpu, sagādāt piemērotu apģērbu un rekvizītus utml., grāmata ietver arī trīs lugas - divus vācu rakstnieka Kocebū tulkojumus un pirmo oriģināllugu "Tā dzimšanas diena", kas propagandē baku poti. Grāmata ietver arī dzeju - Šillera "Odas priekam" atdzejojumu un oriģinālidilli heksametros "Bērtulis un Maija". "Līksmības grāmata" atspoguļo Elferfelda pārliecību par cilvēka un tautas garīgu izaugsmi, kurā izšķiroša loma ir mākslai, resp. spēlei.
Baltijas vācu izdevumos, t. sk. "Wöchentliche Unterhaltungen", Elferfelds ir rakstījis arī par latviešu tautu, novērtējis tās pozitīvās īpašības, mudinājis uzlabot skolu lietas un vērsies pret vācu valodas mācīšanu kā vienīgo latviešu izglītošanas iespēju un pret latviešu asimilēšanu. Elferfelds ir atklājis sabiedrībai Neredzīgo Indriķi, pierakstījis viņa dziesmas, sastādījis un izdevis pirmo latviešu dzejnieka krājumu "Tā neredzīgā Indriķa dziesmas" (1806), kā arī popularizējis viņa daiļradi rakstā Baltijas vācu sabiedrībā, veicinājis viņa dzejas tulkošanu un publicēšanu Baltijas vācu presē. Elferfelda uzskatos atspoguļojas I. Kanta, Fr.Šillera un F. V. Šellinga ideju ietekme.
Zigrīda Frīde