1933
Polija
"Pirmo reizi 1933. gada kopā ar pieciem citiem draudzes skolas skolotājiem automašīnā izbraucām lielu maršrutu: Poliju, Čehiju, Austriju, Itāliju un Vāciju. Lai ceļojums neiznāktu pārāk dārgs, tad naktis negulējām viesnīcās, bet kur nu kuru reizi – poļu un čehu labības laukos, kur mūs modināja agrīnie ražas vācēji, – Alpu ezeru krastos, Itālijas vīna dārzos, jā – reiz pat Vīnē uz ielas. Izpeldējāmies visu šo zemju ūdeņos, izstaigājām mākslas krātuves un vēsturiski ievērojamas vietas un katedrāles. Brauciena temps bija tik straujš, uzņemamās vielas tik daudz, pasaule, kas skrēja garām tik brāzmaini, – tik jauna un skaista, ka šis ceļojums noglabāts manās atmiņu krātuvēs pie visdārgākajām mantām."Jānis Zanders. Trimdas rakstnieki. 3. sējums. Kemptene: Viļa Štāla apgāds, 1947, 197.–198. lpp.
1934
Vīne
"Nākošajā gadā ceļoju kopā ar Zentu Mauriņu un viņas māsu Helgu, šoreiz ceļojuma mērķis bija norobežots: iepazīties ar Vīni un – ja izdotos – kaut kur pie Šveices robežas satikties ar R. Rolānu. Satikšanās izjuka gluži fatālā kārtā – Rolāna vēstule pārpratuma dēļ nogulēja velti Vīnes pastā. Taču Vīnes iespaidi bija spēcīgi. Vīnē pašreiz notika tradicionālās mūzikas nedēļas ar pirmšķirīgiem operu cikliem un koncertiem. Paklausījāmies literatūras lekcijas arī Vīnes universitātē. Savu 23. dzimšanas dienu pavadīju kopā ar brīnišķajām ceļa biedrēm Kicbihelā, uz Melnā ezera, kurā spoguļojās varenais Mežonīgais ķeizars un kura auga izšķērdīgi ūdens rozes."Jānis Zanders. Trimdas rakstnieki. 3. sējums. Kemptene: Viļa Štāla apgāds, 1947, 198. lpp.
1935
Londona
"Trešais ceļojums mani noveda Londonā, lai redzētu, kas ir pasaules pilsēta. Pilsētas varenība mani nomāca, pārāk nenozīmīgs kļūst atsevišķais cilvēks šai cilvēku jūrā. Tikai atgriezies Latvijas mežu klusumā, sāku atkal saprast, ka cilvēks nav tikai skudra, bet ka cilvēks ir kosms par sevi."Jānis Zanders. Trimdas rakstnieki. 3. sējums. Kemptene: Viļa Štāla apgāds, 1947, 198. lpp.