Gotfrīds Georgs Mīlihs
28.04.1735 – 13.09.1815
Gotfrīds Georgs MĪLIHS (Mylich, 1735 - 1815) ir vācu tautības mācītājs un literāts. Viņš ir dzimis
ierēdņa, no 1740. gada Rīgas arhivāra, Kristiāna Heinriha Mīliha ģimenē. Mīlihs ir mācījies Rīgas Domskolā (1744-1746), pēc tam Jelgavas pilsētas skolā. Mīlihs ir studējis tieslietas Kēnigsbergas universitātē (1755-57), tad strādājis par mājskolotāju Aucē un Bikstos. Pēc Bikstu mācītāja ierosinājuma Mīlihs ir studējis teoloģiju Greifsvaldes universitātē (1764-1766). Pēc studijām atgriezies Kurzemē, Mīlihs ir strādājis par Bauskas vācu luterāņu draudzes rīta mācītāju (1767-1775), no 1776. gada viņš kalpo par mācītāju Neretā un Ilzē. 1803. gadā - prāvests, tad pat arī iecelts par goda biedru Vidzemes Ekonomiskajā biedrībā. Mīlihs ir rakstījis Neretas hroniku, kas gājusi bojā ugunsgrēkā.
Mīlihs ir sarakstījis lasāmgrāmatu vācu pamatskolām un mājmācībai (1792), kas piedzīvo piecus atkārtotus izdevumus. Grāmatu viņš tulko latviski un izdod ar nosaukumu "Jauna skolas grāmata" (1803). Šī grāmata bija jauna tipa mācību līdzeklis, bagātīgi sniedza laicīgu, tai skaitā dabaszinātnisku materiālu.
Mīlihs ir tulkojis no sengrieķu valodas Jauno Derību (1805), kuras metienu lietošanai nederīga tulkojuma dēļ gandrīz pilnīgi iznīcināja Bībeles biedrība, un pārstrādājis M. Lutera katehismu, ko izdevis ar nosaukumu "Versuch eines unsern Zeiten angemessenen kleinen Katechismus fur die lettische Jugend.." ("Mūsdienām atbilstoša mazā katehisma mēģinājums latviešu jaunatnei..", 1806). Mīlihs ir sekmējis latviešu literārās valodas izkopšanu un vērsies pret literātu pieļautajām kļūdām un ģermānismiem, sarakstījis "Versuch einer handleitung zur fehlerlosen Aussprache und Rechtschreibung lettischer Worter" ("Pareizas latviešu vārdu izrunas un rakstības rokasgrāmatas mēģinājums", 1806). Mīlihs ir daudz komponējis un izdevis grāmatu ar melodijām dziedāšanai baznīcā "Choralbuch.." ("Korāļu grāmata..", 1810). Saglabājušās ziņas, ka viņš ir arī sastādījis Kurzemes, Zemgales un Piltenes novada baznīcu un mācītāju alfabētisku sarakstu ("Verzeichnis sämtlicher Kirchen und ihrer Prediger vom Anfange der Reformation bis auf jetzige Zeiten der Herzogtümer Kurland und Semgallen, wie auch des Stiftes Pilten, in alphabetischer Ordnung") , kā arī apkopojis ziņas par Neretas un Ilzes muižas baznīcas vēsturi ("Möglichst ausführliche Nachrichten von den beiden Kirchen zu Nerft und Ilsenberg, ihren Widmungen und ihren Predigern, bis zum J. 1793") un līdzīgi arī - par Bauskas baznīcas vēsturi, bet laikam gan šie manuskripti līdz mūsu dienām nav saglabājušies.