"Elīna Zālīte ir spilgta latviešu romantiskās dzejas pārstāve, viņas dzejā dominē romantisks jaunības nemiers, mīlestības alkas, rezignētas pārdomas par neatgriezeniski aizgājušu vai nepiepildītu laimi. Zālītes dzejas forma ir tradicionāla, izteiksmē vienkārša, sirsnīga, emocionāla. Savukārt lirisks pamattonis, prasme ielūkoties cilvēka pārdzīvojumos, labsirdīgi pasmaidīt par vājībām, raita skatuviskā darbība, veikls, asprātīgs dialogs raksturīgs Elīnas Zālītes 20. un 30. gados sarakstītajām lugām: "Bīstamais vecums", "Maldu Mildas sapņojums", "Pirktā laime", "Svešas asinis", "Mūžīgi vīrišķais", "Vālodzes dziesma", "Intermeco". Populārākā un mākslinieciski nozīmīgākā ir komēdija "Rudens rozes", kas gaišā, optimisma intonācijā, reljefos, spilgtos raksturos atsedz sievietes psiholoģiskās pretrunas, uzsver mātes esības lomu pieaugušas meitas dzīvē. Mazāk veiksmīga ir Zālītes padomju laika dramaturģija. Lugas "Atgūtā dzimtene", "Vārds sievietēm", "Spēka avots" teatrāli dzīvas, atjautīgas, bet to sociāli aktuālā tematika deformē īstenību, vienkāršo konfliktus, shematizē tēlus un situācijas."
Latviešu rakstniecība biogrāfijās. R.: Zinātne, 2003.
"Tāpat kā Elīnas Zālītes dzejā, arī stāstos dominējošā tematika ir mīlestība, pareizāk – cilvēka ilgas pēc mīlestības, pēc otra cilvēka tuvības. Tomēr ir kāda būtiska atšķirība. Dzejā mīlestibas tēma variējas galvenokārt emocionāla toņkārtā (mīlestības līgsme, skumjas, izmisums utt.). Stāstiem turpretim ir izteikti problemātiska ievirze. Katrs stāsts atsedz kādu jaunu līniju cilvēku intīmajās attiecībās, rāda, kā dzīve un vēl jo vairāk cilvēki paši šīs skaistās attiecības sarežģī un pat izposta. Hronoloģiski izsekojot stāstu tematikai, redzam tās attīstību gan konceptuālā, gan mākslinieciskā, īpaši raksturu veidošanas ziņā. (..) Elīnas Zālītes priekšpadomju laika labākie stāsti ar savu smalkjūtīgo iedziļināšanos cilvēku intīmās pasaules sarežģījumos, ar augstām ētiskām prasībām arī mīlestības jūtu izpausmēs, ar poētisko tuvību dzimtās zemes dabai pieskaitāmi mūsu demokrātiskās literatūras vērtīgākajai daļai."
Gudriķe, Biruta. Dažas raksturīgākās iezīmes Elīnas Zālītes stāstos. Karogs, Nr. 10, 01.10.1978.
"Elīna Zālīte piederīga tiem, ko parasti uzlūko par vidusmēra rakstniekiem, turklāt tādiem, kas publikas ievērību izpelnījušies ar dažiem saviem tekstiem. Zālītei tāds pirmām kārtām ir viņas vēlāk arī filmētais un dramatizētais romāns "Agrā rūsa" (pirmizdevums 1944. g.) Populāri bijuši arī viņas dzejoļi, kas apkopoti krājumā "Sila ziedi" (pirmizdevums 1930. g.) Taču īpaši interesants Elīnas Zālītes daiļrades izvērtējumā šobrīd šķiet fakts, ka tajā visai uzskatāmi atspoguļojas 20. gadsimta otrā ceturkšņa sociālās pārvērtības. Zālīte šai ziņā bijusi kā vasks, kurā pat vissīkākās laikmeta noskaņas atstājušas savus nospiedumus. To var teikt gan par viņas darbu pirmpublicējumiem, gan pašas autores vēlāk pārveidotiem teksta variantiem, gan citām viņas aktivitātēm literārajā laukā – tulkojumu izvēli, ceļojuma piezīmēm. [..] Kompromisi [ar totalitāro padomju režīmu], kas iezīmējās Zālītes mūža nogalē, nav nejauši un pārsteidzoši. Būtībā visa Elīnas Zālītes radošā biogrāfija veidojusies ļoti pragmatiski – rēķinoties ar reālām publicēšanās iespējām, lasītāju gaumi, varbūt arī – ar sava radošā talanta diapazonu. Šo pieeju pirmām kārtām nosaka nepieciešamība ar literāro darbu nodrošināt sev iztiku. Elīna Zālīte tikai nepilnus desmit gadus strādājusi pastāvīgi algotu darbu. Turklāt iztika šoreiz nozīmē ne tikai kārtējos izdevumus, bet arī nepieciešamās ārstēšanās izmaksas. Jautājums par savas sirdsapziņas saderību ar rakstīto biežāk ieskanas padomju posmā, taču šo izlīgumu sagatavo Zālītes agrākā darbība."
Kalnačs, Benedikts. Elīna Zālīte.
Rakstnieku portreti. Laikmetu krustpunktos. Rīga: Zinātne, 2001, 283., 286.–287. lpp."Elīna Zālīte ir plaša vēriena rakstniece: viņa daudz mācījusies, prot labi vairākas valodas, daudz ceļojusi un sakņaini sevī uzņēmusi Eiropas kultūru. [..] Elīnas Zālītes pasaules uzskats veidojies, varbūt, visvairāk franču kultūras ietekmē: atturība, sirsnība un viegla ironija apvienota ar labestību. Daudzpusīgais, darbā rūdītais talants Elīnu Zālīti izvirzījis mūsu literātūras pirmajās rindās. Un, lūk, beigās viņas pašas zīmīgie vārdi: "Labi ir bijis darbu paveikt tā, ka sacīt var sirdsskaidrībā: Es visu darīju, kā spēju.""
Raudive, Konstantīns. Elīna Zālīte.
Daugavas Vēstnesis, Nr. 290, 1942, 13. dec., 4. lpp.