VIEDOKĻI PAR LUGU "ZVAIGŽŅU PULKI" UN TĀS IESTUDĒJUMU
"Jau deviņi mēneši pagājuši kā Nacionālā teātrī uzved Augusta Laiviņa lugu "Zvaigžņu pulki", kuru pats autors nosaucis par drāmu un veltījis veco latviešu strēlnieku pulku piemiņai. "Daugavas" izdevumā luga tagad parādījusies atsevišķā grāmatā.
A. Laiviņa "Zvaigžņu pulki" radās veco strēlnieku biedrības rīkotās sacensības rezultātā. Latviešu strēlnieku apbrīnojamā varonība, ar kuŗu viņi iekaroja pasaules slavu, kļuvusi par leģendu, un prasīt prasās ietverties lielos mākslas tēlos, kuŗos jaustu šīs leģendas dzīvo garu, skatītu mūžības gaismā. Laiviņam tas tomēr nav padevies, lai gan viņš veikli tēlo strēlnieku laiku epizodes, pazīst ierakumu dzīvi un atceras viņās slavas dienas visos sīkumos. Šī pārāk tuvā atrašanās tēlojamai vielai laikam šoreiz ir kaitējusi darba viengabalainībai, lugas stilam. To pierāda nekonsekventā atsevišķu vēsturisku personu izcelšana, par to runā vēlēšanās parādīt pārāk plašu laikmetu.
Lugā 9 ainas, kas ietveŗ gandrīz laikmetu no pasaules kaŗa sākuma līdz jaunās valsts pirmiem jauncelšanas gadiem. Cik tas vēlami un noderīgi svētku spēlēm, par tik tas kaitē kāda darba mākslinieciskai vienībai. Bet Laiviņa nolūks jau ir bijis: – atsaukt atmiņā latviešu varoņa garu, likt tam pārstaigāt sirdis un iededzināt tās mīlā uz savu zemi un uz savu vēsturi. Šo nolūku populārā nozīmē luga ir panākusi.
Kamēr lielai skatuvei jāgaida brīvības cīņu ietvērums, mākslinieciski pilnīgāk veidots, tikmēr provinces teātriem "Zvaigžņu pulki" būs tie, kas ne vien pildīs namu, bet arī savu nacionāli audzinošo uzdevumu.
Grāmatas beigās pievienotas arī strēlnieku dziesmas, kas izpildāmas uzvedumā. No tām dažas drastiskas, bet – tāda nu reiz bija un paliek tēvijas sargu dzīve."
A. S. Strēlnieku laiku luga – "Zvaigžņu pulki". Rīts, Nr. 22, 16.09.1934, 7. lpp.
"Ap 1930. gadu Nacionālais teātris Rīgā savā repertuārā uzņēma savdabīgu lugu, kas, izceldama un tencinot karavīrus un viņu darbu kaujas laukā, ātri iekaroja skatītāju interesi. Kaut kas līdzīgs līdz tam nebija parādījies uz latviešu teātra skatuves. Tā bija strēlnieka A. Laiviņa sarakstītā luga "Zvaigžņu pulki", veltīta latviešu strēlniekiem. Tajā gan nebija sarežģītu problēmu risināšanas. Bet šī luga bija ļoti vērtīga, jo risināja un rādīja mūsu karavīru dzīvi, pienākumus un atbildīgo rīcību, sargājot dzimto zemi. No visa tā radās patriotiska gaisotne, sajūsma, ziedošanās prieks, kas nepieciešami ne vien karavīriem, bet arī tautai, iecerot tiesības uz savu valsti. Šīs lugas autors nebija profesionāls rakstnieks, bet gan karavīrs, kas savām acīm skatījis to, kas noris pašu vidē. Lugas ainās bija rādīta karavīra dzīve un pienākumi pozīcijās, kā gatavojoties cīņai, tā arī brīvajos brīžos. Uzskatāmi bija tverta cīņu lauka apkārtne, ierakumu, apmācību gaita un viss, kas akcentē karavīra pasauli kauju iecirknī. Ļoti izteiksmīga bija uzveduma dekoratīvā puse, ar apbrīnojamiem gaismas efektiem. Kaujas lauka ainā melnās nakts debesis spilgti kontrastēja ar iezilgani balto sniegu, kur kā čūska aizvijās ierakumu līnija ar satiksmes ejām. Izrādē bija iesaistīti teātra labākie tēlotāji: Kārlis Lagzdiņš, Reinis Parņickis, Jānis Šāberts, Konrāds Kvēps un citi. Ja kaujas lauka ainas radīja satraukumu, kas brīžiem aizcirta elpu, tad pretējo liecināja ainas par strēlniekiem kauju atelpas brīžos, kad skanēja dziesmas, sprēgāja asprātības un bezbēdība brīžiem sita augstu vilni. [..] "Zvaigžņu pulki" samērā ilgi noturējās uz Nacionālā teātra skatuves, jo tie spārnoja mūsu dvēseles lidojumu pie savas tautas un viņas cerībām. Mēs tolaik paļāvāmies uz savu karotāju ziedošanās gribu, mēs pieredzējām viņu drosmīgo varēšanu un lielos upurus. [..]"
A. Vilks. Zvaigžņu pulkus atceroties. Laiks, Nr. 2., 05.01.1985, 1., 5. lpp.