Aleksandra Ancāna dzejas raksturojums"Aleksandrs Ancāns, tāpat kā Augusts Smagars bija stiprā tālaika modernās dzejas ietekmē, bet atšķirīga bija viņa aizrautīgā pievērstība laukiem un 30. gadu otrajai pusei raksturīgais t. s. dzimtenes dzejas patoss. [..]
Viņa dzeja vairāk ir domu nekā jūtu dzeja. Gleznainība vairāk pakļauta intelektam; viņš ar to rīkojas, lai izteiktu atziņas. Subjektīvais pārdzīvojums aiziet otrā plānā. Dzimtās dabas apdziedājumiem samērā izkoptā izteiksmē netrūkst savas pievilcības, piemēram, dzejoļos "Ežezers", "Aglonā", "Sestdienas vakars Ezerzemē" u. c."
Valeinis, Vitolds. Latgaliešu lirikas vēsture. Rīga: Jumava, 1998, 78. lpp.
Par dzejoļu krājumu "Ezerzemes šalkas" (1936)
"Aleksandrs Ancāns savā grāmatā “Ezerzemes šalkas” parāda daudz sirsnības, kas izpaužas gan patriotiskos motīvos, gan maigā mīlestības lirikā un dzimtenes dabas apdziedājumos. Visi tie gan ir iesācēja darbi un uz lielu gatavību pretendēt nevar. Patīkami, ka autors pats to apzinās, un tādēļ viņa grāmatā nejūtam ne drusku no tās bravūras un pārspīlētās pašapziņas, ar kādu mūsdienu jaunie dzejnieki nereti iesāk savas gaitas. Ancāns mīl izteikties ļoti vienkārši. Hiperbolu viņš nelieto pat kā stilizācijas līdzekli. Tāda vienkāršība, bez šaubām, ir laba lieta, ja vien tā sevī prot ietvert arī zināmu patstāvību, oriģinalitāti. Pēdējā gan jauniem dzejniekiem parasti visgrūtāk sasniedzama. Nekāds izņēmums šinī ziņā nav arī Ancāns. Ka viņam padodas dažs vienkāršs un daiļskanīgs pants, to redzam kaut vai šādā piemērā: “Ilgu kvēlē sadeg sirdis, Aiztek gadi laimes alkās, Tikai dvēsles tuvas, skaidras Mūžam klausās mīlas šalkās” (39. lpp.)
Tikai uzmanīgāk ieskatoties, te tomēr pamanām jau kaut ko no dzejdaru “dzelzs inventāra”: ilgu kvēle, laimes alkas, siržu degšana – visi tie ir jau diezgan nolietoti dzejas atribūti. Tamlīdzīgi izteicieni nesaudzīgi apdraud stila svaigumu, oriģinalitāti. Un ar tiem Ancānam būs vēl lieli kari jāved. Katrā ziņā tipisku izteiksmes klišeju viņa grāmatā vēl stipri daudz, piemēram: sapņu plīvurs, aizmirstības plīvurs, zilās tāles, as’ru kauss, krēslas auti, laimes zvaigzne, nakts sudrabs, saules glāsti, gaismas šķēpi, zeltsapnītis u. c. Gadās arī tādi arhaiski tropi kā laimības zieds. Un tad šie dažādie “stari", kas kalpo galvenā kārtā atskaņām: atmodas stars, dievišķības stars, mīlas stars, dailes stars, (saules) gaišais stars! Arī valodas gramatiskā puse prasa vēl vietām stingrāku korektūru."
Kadilis, Jānis. Latgale smaida. Daugava, 1936, Nr. 10.
Par dzejoļu krājumu "Zeme un sirds" (1939)"Ar šū krōjumu Ancāns īsaryndoja radzamokūs latvīšu literātu saimē un īgyva atzeita dzejnīka vōrdu. [..] Krājumā sakūpotī dzejūli īdaleiti četros grupōs, kuru saturu roksturoj atteiceigs moto: 1) jaunajam laikmetam un tautas vīneibai, 2) dzymtajai zemei. 3) dzejnīku sapnim un ilgom un 4) jaunotnei veļteiti dzejūli. Vyspyms dzejnīks apdzīd Latgolas atmūdu. Latgolā, kas godu simtenim ir tykuse vordzynota nu svešom varom un turāta goreigā tymsā, tagad ir mūdusēs jaunai lelai dzeivei, nokūtnes dzeivei vīnotā latvīšu saimē [..]. Nōkūtnes dzeive jāceļ, jāveidoj lēlim dorbim, dziļā ticeibā un kūpejim spākim. Bet dorbus, palīkušās dorbus, kas vess tautu laimē, var veikt tikai tad, jo sirdī ir prīks strōdōt. Jōceļ augšā tautas gūds, jōmūdynoj zemes spāks, lai varātu augt dižai, spūžai nōkūtnei, apgorōtai ar dziļu tāvzemes mīlesteibu un pīnākuma apziņu. Dzejnīks aicynoj atsagrīzt latvīšu saimē arī tūs, kas kaidreiz aizgājuši nu tautas, pagrīzuši tai mugoru, jo nōkūtnes ceļšonai vajadzeigi spāki un teik saukti visi, kam kryutīs pukst latvīša sirds, jōatdzvmst senajam latvīšu lepnumam (dzej. "Atsagrīzušim"). [..]
Pēc muna atzynuma "Zeme un sirds" ir vīna nu skaistākom dovonom, kaidu vīn varēja mums pasnēgt dzejnīks, kurā ari mes varam atrast kaut kū dēļ sovas sirds un dvēseles. Breivi un vīgli plyustūšā ritmā dzejnīks ir ītvēris skaistu un bogāteigu saturu: nu kotra panta dvēš pretim latgaliskā sirsneiba un laseitāju apjam kai maiga pavasara vāsma. Patriotiskās dzejūlūs izmonams zynoms patetiskums, kas vītom pārīt svineigā episkā plyudumā ("Tautas gaviles", "Tālumnīka atsazeišona", "Sveicīns Zemgalei")."
Strods, Vladislavs. "Zeme un sirds". Aleksandra Ancāna dzejas. Zīdūnis, 1939, Nr. 5.