Šis un tas

Krājums veltīts Fricim Brīvzemniekam, siliņš dzejo par latviešu cīņām Krusta karu laikā un pievēršas tautiskajai kustībai 19. gadsimta II pusē. Kā šajā, tā nākamajos krājumos Siliņa ierocis ir alegorija – nemainīga saglabājas tautas spēka, vienotības un patvēruma aina – lauka vidū vai kalna galā kupls ozols ar pamatīgām saknēm zemē un galotni debesīs, tā zari sniedz patvērumu negaisos un svelmē, kaut arī lapotne vēl kopjama un stiprināma:
Ozols auga uz kalniņa / Trejādāmi galotnēm – / Viena līka, otra greiza, / Trešā tāda pasīciņa. / Ņem, bāliņi, aso cirvi, / Kāp ozola galotnē – / Triec tās visas nevēklītes /Līdz pašam stumbrim. / Saule, saule, mēnestiņi - / Pār ozola augumiņu! / Lai bij viena galotnīte, / Jole kupla, jo dižena. (14)
Siliņa dzeja ir muzikāla, līdzās reduplikācijām jeb vienādsaknes vārdu blakus atkārtojumam Siliņš spēlējas ar skaņām - lieto asonanses un alterācijas, kā arī onomatopoētismus. Dzejoļos, kuros Siliņš ar humoru runā par latviešu valodas stāvokli, tie ir īsti vietā. Līdzīgi kā iepriekš, arī šeit Siliņš izmanto populāru alegoriju, valodas kopējus pielīdzinot arājiem tīrumā: Čīku čīku, grabu grabu /Pa celmāju līdumiņu; / Bāliņami liela talka, / Tam sabrauca talcenieki. (..)/ Riču raču sprigulīti / Pa celmiem, pa saknēm, / Pļijku pļaiku pātedziņu, / Sīki biezi rakstīdami. / Rītu, rītu steigdamiesi /Ņemat lāpstu, aso cirvi.. (19). Šis ir vienīgais krājums, kurā Siliņš pāris dzejoļos atkāpjas no tradicionālās tautasdziesmu formas, kurai raksturīgas īsas rindas un īsi panti – četras vai sešas rindas, kas vienmēr sākas ar uzsvērtu zilbi. “Pieguļnieka dziesma” un “Ko Straujupīte stāsta” ir tautas romances par mīlestību, pirmajā Siliņš ievij pasaules kultūrā populāro motīvu par nārām / sirēnām vilinātājām ūdens dzelmē, drošā nāvē. Abos šajos darbos Siliņa jaunrade atklājas salikteņos – sārtpuisēns, staltpuisēns, sārtļaudantiņa, baltrozīte, zeltapstarota, sārtvizuļota Straujupīte utml.

Alūksnē 2014. gadā e-grāmata.

Type of publication

Book

Type of work

Original work

Publishing year/ place

1887, Maskava
Izdevējs: E. Liessners un J. Romāns