Ansis – zelta cilvēksNosaukumsAnsis – zelta cilvēks
KolekcijaAutoru balsis
MedijsAudio
VeidsCiparu
ValodasLatviešu valoda
Vienības numurs20
KrājumiLatvijas literatūra
Kategorijas
ValodasLatviešu valoda
Atšifrētājs
Teicējs
Faili
Saistītie darbi
Ieskaņošana
Valdis Zeps lasa fragmentu no nepabeigta romāna – "Ansis – zelta cilvēks". Ierakstīts Rakstnieku vakarā Garezera vidusskolā latviešu centrā “Garezers” (Three Rivers, MI 49093, USA) 1973. gada 14. jūlijā (papildu informācija: http://periodika.lv/periodika2-viewer/view/index-d...). Pilnu ierakstu iespējams klausīties, sazinoties ar “Literatura.lv”.
AtšifrējaIvars Šteinbergs
Pabeigts
Pārbaudīts
Labots2021-01-19 14:31:32
AtšifrējumsAnsis ­– zelta cilvēks

(fragments no nepabeigta romāna)

Ierakstā dzirdamā versija atšķiras no fragmenta publikācijas un papildināta ar autora komentāriem.Zosnas ezera krastā kurkstēja vardes. Mēness apspīdēja ezera virsmu, kas, vēja dzīta, krokojās un plūda uz pretējo krastu. Mācītājmuižas koki liecās un klanījās viens pret otru kā pusnakts spoki šņākdami, šalkdami, iečīkstinādamies.

Rēzeknes jaunais stārasts Fredriks fon Korfs stāvēja muižas pagalmā ar zubrovkas glāzi rokā un nesakarīgi domāja par šo, to un ko citu. Līdz Rēzeknei bija vēl divas poļu jūdzes – divu dienu brauciens, nemainot zirgus un ja neiekrīt razbainieku nagos – Korfs pārmeta krustu un nopūtās.

Kāds velns bija viņa likteni tā iegrozījis, ka viņam – Fredrikam – personīgi ir jāatstāj Varšavas galms un jābrauc uz šo sasodīto postažu. Kāpēc viņa vietā nevarēja braukt viņa brālis. Gods – kas par godu būt nabagmājā par priekšnieku. Uzlabot finances. Kas par financēm! Cinšu tu vari likt, cik augstu gribi, ja zemnieki paši mirst badā – tā kā tā vairāk neizspiedīsi. Bez tam nodokļu piedzīšana ir neticami garlaicīga. Vienmēr būs izrunāšanās – neraža, sērgas, krievi... Zemnieki melo voitam, voits melo stārastam.

Fredriks uzmanīgi pievirzīja lūpām zubrovkas glāzi, ievilka nāsīs aromātu, un tā pa pusei apmērdzēja virslūpu. Varētu iet gulēt. Ja iztukšotu glāzi, nemanītu ne odus, ne blaktis, ne blusas.

Bet jo tuvāk Rēzeknei, jo cilpa ciešāk ap kaklu. Būs taču jārūpējas par tik neticami neinteresantām lietām.Ierakstīts Rakstnieku vakarā Garezera vidusskolā latviešu centrā “Garezers” (Three Rivers, MI 49093, USA) 1973. gada 14. jūlijā

Atšifrēt tekstu

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.