Savai valstij audzināts (fragments)NosaukumsSavai valstij audzināts (fragments)
KolekcijaAutoru balsis
MedijsAudio
VeidsCiparu
Vienības numurs14
KrājumiLatvijas literatūra
Piezīmes

Dzintars Sodums lasa fragmentu no darba "Savai valstij audzināts" (izdots grāmatā 1993. gadā). Ieraksts no dzejnieces un valodnieces Lalitas Muižnieces arhīva. Pilnu ierakstu iespējams klausīties, sazinoties ar “Literatura.lv”.

Kategorijas
Atšifrētājs
Ieskaņotājs
Teicējs
Faili
AtšifrējaIvars Šteinbergs
Pabeigts
Pārbaudīts
Labots2021-01-18 15:30:40
AtšifrējumsDzintars Sodums
“Savai valstij audzināts”
(fragments, atšķirīgā redakcijā no pirmpublicējuma grāmatā (Rīga: Liesma, 1993)


Pirmā nodaļa

Svētdienas rītā Andrejs ņem no vestes kabatas naudas gabalu un to dod Labiaudzinātam, lai viņš iet uz kiosku un atnes divas avīzes – “Valdības Vēstnesi” un “Sociāldemokratu”. Ella virtuvē ar austiņām uz ausīm klausās kristalla radio, uzmana katlu, kas vārās uz petrolejas primusa, un lasa “Brīvās Zemes” ilustrēto pielikumu. Labiaudzināts atnes avīzes. Andrejs sēžas vienā no diviem klubkrēsliem un lasa “Sociāldemokratu”. Kad lasot viņu kas uztrauc, viņš aši kļauj avīzi, ceļas un iet pie otra klubkrēsla, strauji sēžas, pleš avīzi un turpina lasīt.

Ēdamistabā ir ozola galds un seši ozola krēsli. Mērens kroņlukturis karājas virs galda. Arvmildas tēvs darinājis melno bufeti, kurā aiz stikla redzami daži trauki un vāzes. Ne alkohola, ne tabakas nav bufetē. Šī ģimene ir zemnieku puritāņi, pārcēlušies uz jaunās valsts galvaspilsētu Rīgu. Bet Ellai šad tad ir tūta konfekšu un viņa citē Freidu. Pēc pirmā pasaules kara Amerikas prezidenta Vudro Vilsona “Četrpadsmit punkti” ir radījuši tik daudz pārmaiņu, ka liekas – dažreiz drīkst būt kārs. Ellas māte un Andreja māte nedomā, ka viņām būtu ļauts domāt citādi, just un kārot vairāk, nekā bijis iespējams domāt, just un kārot viņu jaunībā un pusmūžā. Ellas un Andreja vecāki zina nemest maizi zemē; censties, lai par tevi runā labu; apdomāt, ko pats saka; ticēt tam, ko saka no kanceles; pirkt lēti; būt taupīgam ar lietām un cik iespējams ar sevi. Ella domā, ka nav jābūt tik apdomīgam, labam un derīgam. Labāk, ja visi ļaudis kopā ir labi un derīgi. Viņa māca Labiaudzinātu būt savam, lai viņš domātu pats, lai klausītos sevī un rīkotos saskaņā ar savu sirds balsi. Lai viņš censtos būt gaišs un izplatītu ap sevi gaišas domas. Nesmiet citus cilvēkus. Ticēt, ko saka valsts.
Atšifrēt tekstu
Latvijas literatūra Ieraksta krājums

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.