PAR JĀNI MAULIŅU
"Mauliņš sarakstījis vairākus stāstu krājumus, bet smagumcentru literārajā mantojumā veido viņa romāni. Mauliņš netiecas pēc gleznieciski spilgtām ainām vai asiem sižeta pavērsieniem, bet cieši turas pie ikdienišķās dzīves. (Liekas, nav nejaušība, ka divu grāmatu nosaukumā likta pelēkā krāsa.) Sadzīves norises, stabilas ģimenes attiecības, cilvēka stiprums šauros eksistences apstākļos, kur gaišās puses nav tik viegli ieraugāmas, – tā ir Mauliņa joma pirmajā romānā "Kājāmgājējs" (1974), kas piesaista lasītāju uzmanību, vienlaikus izraisot nepatiku toreizējos "vadošajos biedros". Jo Mauliņš ir nācis ar savu vērtību sistēmu, kurā liela loma ir cilvēku savstarpējām attiecībām, ne t.s. ražošanas problemātikai vai kādreiz populārajai cīņai par gaišo nākotni.
Mauliņa romānos biedrojas prozas rakstnieks ar publicistu, ar ieinteresēta zinātnieka tipu. Pats būdams kuplas saimes galva, viņš savulaik daudz rakstījis par ģimenes problēmām, bērnu audzināšanu, par demogrāfijas jautājumiem. Racionālās un pilsoniskās domāšanas sakņojums jūtams romānos "Spriegums" (1973–1974) un "Ragana" (1981).
Pētnieka zinātniskā urdoņa atklājas arī Mauliņa vēsturiskajos romānos "Pēdas" (1980) un "Tālava" (1990). Romāns Pēdas piedzīvojis ekranizējumu filmā "Vilkatis Toms". Daži prozas darbi adresēti jaunatnei.
Jānis Mauliņš bija stipra rakstura un netrafaretas domāšanas cilvēks. Bet viņš nebaidījās atstāt naivuļa vai pat vientiesīša iespaidu, jo tas likās saistoši: varēja uzzināt ko jaunu, varēja arī polemizēt.
"Tā literatūra, kas nesakņojas dzīves īstenībā, izputina literatūru, " – tāda bija Jāņa Mauliņa atziņa. Šā vadmotīva ievērošana sagādājusi rakstniekam paliekošu vietu latviešu literatūrā."
Čākurs, Jānis. Jānis Mauliņš. Diena, 06.07.2009.
PAR JĀŅA MAULIŅA PROZU
"Kā Jāņa Mauliņa vēsturiskajos romānos, tā grāmatās par mūsdienām tēloti vienkārši cilvēki viņu parastajā dzīvē: bieži vien viņi ir it kā naivi, vienlaikus būdami ar patstāvīgu domāšanu, tādi, kas nepieņem izplatītos domāšanas stereotipus. J. Mauliņa daiļradei nav raksturīgi sašķelti, pretrunīgi varoņi, rakstnieka ideāls ir viengabalaina, mērķtiecīga personība, stipra paša iegūtā pārliecībā, savā ģimenē, savā tautā. Rakstnieka varoņos ir īsts zemnieku pamatīgums, viņu mērķi ir vienkārši, konkrēti, pat šķietami pieticīgi: ģimene, mājoklis tai, labi padarīts darbs tās labā."
Kiršentāle, Ingrīda. Jānis Mauliņš. Hausmanis, Viktors (sast.).
Latviešu rakstnieku portreti: 70.–80. gadi. Rīga: Zinātne, 1994.