Jānis Avotiņš

lv
Ziņot redaktoram

Kolekcijas (1)

Attēli: Persona attēlā(1)

VārdsJānis Avotiņš
KopsavilkumsJānis Avotiņš (1911–1998) – skolotājs, bibliotekārs un bibliogrāfs, grāmatu krājējs, mūzikas redaktors, ansambļu dziedātājs. Dēvēts arī par "trimdas Misiņu". Bijis aktīvs koru dalībnieks, trimdā darbojies A. Kalnāja izveidotajā "Dziesmu vairoga" jauktajā korī, Ādolfa Ābeles vadītā dubultkvartetā "Dzimtenes kokle" un Kalamazū vīru korī. No 1968. gada līdzdarbojies periodiskā rakstu krājuma "Latvju Mūzika" apgādā, bet no 1988. gada vadījis mūzikas krātuvi Latviešu valodas studiju centrā Kalamazū. Jānim Avotiņam piederēja viena no plašākajām latviešu personiskajām bibliotēkām ārzemēs ar teju 3500 grāmatu, laikrakstu, mūzikas kasešu, nošu u. c. materiāliem. 1994. gadā bibliotēka novēlēta Misiņa bibliotēkai.
Personiska informācijaDzīvesbiedre Biruta Avotiņa.
Profesionālā darbība

Jāņa Avotiņa bibliotēka

Sakrājis vienu no plašākajām latviešu personiskajām bibliotēkām ārzemēs: t. sk. 3478 grāmatas, laikrakstus, mūzikas kasetes, notis u. c. mūzikas materiālus.
1994. gadā savu bibliotēku uzdāvinājis Latvijas Akadēmiskās Bibliotēkas Jāņa Misiņa latviešu literatūras nodaļai, pats uzņemoties arī visu materiālu krājumu pārsūtīšanu.

Darbība mūzikā

Kopš 1947. gada darbojies A. Kalnāja izveidotajā "Dziesmu vairoga" jauktajā korī, ar kuru kopā 1949. gadā izceļojis uz ASV.
ASV turpinājis darboties korī "Dziesmu vairogs", kā arī Ādolfa Ābeles vadītā dubultkvartetā "Dzimtenes kokle" un no 1966. gada arī Kalamazū vīru korī.

No 1968. gada līdzdarbojies periodiskā rakstu krājuma "Latvju Mūzika" apgādā.
No 1988. gada vadījis mūzikas krātuvi Latviešu valodas studiju centrā Kalamazū.
Daudz darījis mūzikas izdošanā, nošu materiālu sagatavošanā Latviešu koru apvienības ASV u. c. organizāciju vajadzībām, rakstu krājumu sastādīšanā.

Uzsācis sakopot un gravēt notis J. Vītola kora mūzikas pilnam izdevumam, kas pēc tam turpināts un pabeigts apgādā "Musica Baltica" Rīgā.
Citātu galerija"Jau no Rīgas skolotāju institūta laikiem viņa sirds piederējusi grāmatai, nerimtīgai centībai, interesei par visu, kas “garu pacilā”. Būdams labas balss īpašnieks, viņš ar dziesmu bijis draugos jau kopš 1925. gada, gan dziedādams koros un ansambļos, gan arī pats tos vadīdams. Lielāko gadu rindu Avotiņš šai ziņā ziedojis A. Kalnāja Dziesmu Vairogam: kora diriģents arvien ir varējis būt bez bēdu un rūpju par nošu apgādāšanu koristiem ik mēģinājumā. Šo šķietami "mazo" darbiņu ar daudziem citiem blakus darbiņiem īsti zinās novērtēt tikai tie, kam nav laimējies piesaistīt šādus avotiņus. Tāpat gandrīz vai neaizstājams postenis jubilāram jau ilgus gadus pieder Kalamazū latviešu draudzē, ko vispareizāk zina novērtēt tās gans.
Bez pieminētā varbūt vispaliekošākā nozīme Jāņa Avotiņa līdzšinējam vaļas brīžu darbam ir interese par latviešu rakstītā vārda savākšanu un krāšanu: grāmatas, skaņu plates, lentes, laikrakstu izgriezumi, runas, referāti u. t. t. Tā viņam trimdas gaitās nemanot sakrājies daudz tāda, kas jau kļuvis par retumu un citur neatrodams. Ja kas nebūs sameklējams Čikāgā vai Ņujorkā, vēl cerības pie Jāņa Avotiņa Kalamazū."

Skolotājam Jānim Avotiņam 60 gadu. Laiks, Nr. 80, 06.10.1971, 4. lpp.
Nodarbesskolotājs
bibliotekārs
dziedātājs
bibliogrāfs
redaktors
Dzimšanas laiks/vieta05.10.1911
"Vēveri"
"Vēveri", Jumurdas pagasts, Madonas novads, Latvija
Dzimis Madonas rajona Jumurdas pagasta Mazvēveros.
IzglītībaFišbaha
Fischbach bei Nürnberg, Bavaria, Germany
Beidzis Fišbahas dārzkopības skolu.

1921 – 1923
Jumurdas pagasta nepilnā vidusskola
Jumurda
Jumurda, Jumurdas pagasts, Madonas novads
No 1921. gada mācījies Jumurdas pamatskolā.

1923 – 1928
Vestienas pamatskola
Vestiena
Vestiena, Vestienas pagasts, Madonas novads

1928 – 1931
Rīgas Skolotāju institūts
Liepājas iela, Rīga
Liepājas iela, Rīga

Mācījies Rīgas Skolotāju institūtā, ko materiālu apstākļu dēļ nav pabeidzis. Skolotāja tiesības vēlāk ieguvis eksternā.

Darbavieta1935
Valsts Vestienas lauksaimniecības skola
Vestiena
Vestiena, Vestienas pagasts, Madonas novads

No 1935. gada bijis dziedāšanas un militārmācības, no 1936. gada arī latviešu valodas skolotājs un kora vadītājs Vestienas lauksaimniecības skolā.


1968
Apgāds "Latvju Mūzika"
No 1968. gada līdzdarbojies periodiskā rakstu krājuma "Latvju Mūzika" apgādā.

1988
Latviešu studiju centrs
Kalamazū
Kalamazoo, Michigan, United States
No 1988. gada vadījis mūzikas krātuvi Latviešu valodas studiju centrā Kalamazū.
Dalība organizācijās
Bijis Ādolfa Ābeles vadītā dubultkvarteta "Dzimtenes kokle" dalībnieks.

1947
Jauktais koris "Dziesmu vairogs"
Kopš 1947. gada darbojies A. Kalnāja izveidotajā jauktajā korī "Dziesmu vairogs".

1966
Kalamazū
Kalamazoo, Michigan, United States
No 1966. gada dziedājis Kalamazū vīru korī.
Dienests1943 – 1944
Latviešu leģions
No 1943. gada bijis Latviešu leģionā, 1944. gadā ievainots pie Bauskas.
Emigrē1944
Čehija
Czechia, Slovakia
Otrā pasaules kara beigās nonācis Čehijā, tad apmeties Baireitā, Vācijā.

1944 (Datums nav precīzs)
Baireita
Bayreuth, Bavaria, Germany
Otrā pasaules kara beigās nonācis Čehijā, tad apmeties Baireitā, Vācijā.

1949
Amerikas Savienotās Valstis
United States
1949. gadā izceļojis uz ASV kopā ar kori "Dziesmu vairogs".
Miršanas laiks/vieta09.08.1998
Kalamazū
Kalamazoo, Michigan, United States
ApglabātsKatskilu brāļu kapi
Bloomer Rd 414, Tannersville, State of New York, United States

Pārpelnots, apbedīts Katskila kalnu latviešu kapos, Ņujorkas pavalstī.

Kartes leģendaTiek rādīti ieraksti 1-13 no 13.
#VietaDateVeidsVietas tips
  
1"Vēveri"
("Vēveri", Jumurdas pagasts, Madonas novads, Latvija)
05.10.1911Dzimšanas laiks/vietaViensēta
2Kalamazū
(Kalamazoo, Michigan, United States)
09.08.1998Miršanas laiks/vietaPilsēta
3Čehija
(Czechia, Slovakia)
1944EmigrēValsts
4Baireita
(Bayreuth, Bavaria, Germany)
1944EmigrēPilsēta
5Amerikas Savienotās Valstis
(United States)
1949EmigrēValsts
6Katskilu brāļu kapi
(Bloomer Rd 414, Tannersville, State of New York, United States)
(Nav norādīts)ApglabātsKapsēta
7Jumurda
(Jumurda, Jumurdas pagasts, Madonas novads)
1921 - 1923IzglītībaCiems
8Vestiena
(Vestiena, Vestienas pagasts, Madonas novads)
1923 - 1928IzglītībaCiems
9Liepājas iela, Rīga1928 - 1931IzglītībaIela
10Fišbaha
(Fischbach bei Nürnberg, Bavaria, Germany)
(Nav norādīts)IzglītībaPilsētas daļa
11Vestiena
(Vestiena, Vestienas pagasts, Madonas novads)
1935DarbavietaCiems
12Kalamazū
(Kalamazoo, Michigan, United States)
1988DarbavietaPilsēta
13Kalamazū
(Kalamazoo, Michigan, United States)
1966Dalība organizācijāsPilsēta

Skolotājs, bibliotekārs un bibliogrāfs, mūzikas redaktors un ansambļu dalībnieks, “trimdas Misiņš” – Jānis Avotiņš

“Jau no Rīgas skolotāju institūta laikiem viņa sirds piederējusi grāmatai, nerimtīgai centībai, interesei par visu, kas “garu pacilā”. Būdams labas balss īpašnieks, viņš ar dziesmu bijis draugos jau kopš 1925. gada, gan dziedādams koros un ansambļos, gan arī pats tos vadīdams. Lielāko gadu rindu Avotiņš šai ziņā ziedojis A. Kalnāja Dziesmu Vairogam: kora diriģents arvien ir varējis būt bez bēdu un rūpju par nošu apgādāšanu koristiem ik mēģinājumā. Šo šķietami “mazo” darbiņu ar daudziem citiem blakus darbiņiem īsti zinās novērtēt tikai tie, kam nav laimējies piesaistīt šādus avotiņus. Tāpat gandrīz vai neaizstājams postenis jubilāram jau ilgus gadus pieder Kalamazū latviešu draudzē, ko vispareizāk zina novērtēt tās gans.
Bez pieminētā varbūt vispaliekošākā nozīme Jāņa Avotiņa līdzšinējam vaļas brīžu darbam ir interese par latviešu rakstītā vārda savākšanu un krāšanu: grāmatas, skaņu plates, lentes, laikrakstu izgriezumi, runas, referāti u. t. t. Tā viņam trimdas gaitās nemanot sakrājies daudz tāda, kas jau kļuvis par retumu un citur neatrodams. Ja kas nebūs sameklējams Čikāgā vai Ņujorkā, vēl cerības pie Jāņa Avotiņa Kalamazū.”
Skolotājam Jānim Avotiņam 60 gadu. Laiks, Nr. 80, 06.10.1971, 4. lpp.

Jānis Avotiņš dzimis 1911. gada 5. oktobrī Madonas rajona Jumurdas pagasta Mazvēveros. No 1921. gada mācījies Jumurdas pamatskolā, tad Vestienas pamatskolā (1923–1928) un Rīgas Skolotāju institūtā (1928–1931), ko materiālu apstākļu dēļ nav pabeidzis. Bijis laukstrādnieks, kara dienestā apguvis radiotelegrāfista profesiju. No 1935. gada bijis dziedāšanas un militārmācības, no 1936. gada arī latviešu valodas skolotājs un kora vadītājs Vestienas lauksaimniecības skolā, eksterni ieguvis skolotāja tiesības.

No 1943. gada bijis Latviešu leģionā, 1944. gadā ievainots pie Bauskas. Otrā pasaules kara beigās nonācis Čehijā, tad apmeties Baireitā, Vācijā, vēlāk latviešu nometnē. Beidzis Fišbahas dārzkopības skolu, strādājis Leona Rumaka grāmatnīcā bēgļu nometnē Valka pie Nirnbergas, no 1947. gada bijis A. Kalnāja izveidotā jauktā kora “Dziesmu vairogs” korists.

1949. gadā kopā ar kori izceļojis uz ASV, kur sākumā strādājis lauksaimniecībā, tad autorūpniecībā Kalamazū (1951–1975), līdztekus darbojies korī “Dziesmu vairogs”, Ādolfa Ābeles vadītā dubultkvartetā “Dzimtenes kokle” un Kalamazū vīru korī. No 1968. gada līdzdarbojies periodiskā rakstu krājuma “Latvju Mūzika” apgādā, no 1988. gada vadījis mūzikas krātuvi Latviešu valodas studiju centrā Kalamazū. Daudz darījis mūzikas izdošanā, nošu materiālu sagatavošanā Latviešu koru apvienības ASV u. c. organizāciju vajadzībām, rakstu krājumu sastādīšanā. Mūža nogalē uzsācis sakopot un gravēt notis J. Vītola kora mūzikas pilnam izdevumam, kas pēc tam turpināts un pabeigts apgādā Musica Baltica Rīgā.

Jānis Avotiņš bija sakrājis vienu no plašākajām latviešu personiskajām bibliotēkām ārzemēs, tajā atradušās pavisam 3478 grāmatas, laikrakstus, mūzikas kasetes, notis u. c. mūzikas materiāli. 90. gados bibliotēku nodevis Latvijas Akadēmiskās Bibliotēkas Jāņa Misiņa latviešu literatūras nodaļai, pats uzņemoties arī visu materiālu krājumu pārsūtīšanu.

Jānis Avotiņš miris 1998. gada 9. augustā Kalamazū, 87. mūža gadā. Pārpelnots, apbedīts Katskila kalnu latviešu kapos, Ņujorkas pavalstī.

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.