Vitālijs Lozda

lv
Ziņot redaktoram

Kolekcijas (1)

Darbi: Darba autors (4); Recepcijas persona (3)

Attēli: Persona attēlā(4)

VārdsVitālijs Lozda
KopsavilkumsVitālijs Lozda (1940–1984) – literāts, žurnālists. Rakstījis dzeju. Dzejoļi publicēti periodikā un kopkrājumā "Acis" (1978). Kārtojis pirmo dzejoļu krājumu, bet tāds iznācis tikai pēc dzejnieka nāves – 2015. gadā – krājums "Satikšanās". Strādājis Valkas rajona laikrakstā "Darba Karogs", Valkas Novadpētniecības muzejā.
Profesionālā darbība1958, 23. nov.: pirmā publikācija – dzejolis "Pavasara dienās" laikrakstā "Padomju Daugava".
1958–1984: dzejoļu publikācijas laikrakstā "Padomju Daugava", "Kaujas Postenī", "Darba Karogs", "Oktobra Karogs", "Literatūra un Māksla", "Skolotāju Avīze", žurnālā "Liesma", "Lauku Dzīve", "Skola un Ģimene", "Karogs".
1965: piedalījies jauno autoru seminārā.

Dzejoļu krājumi

1978: dzejoļu kopkrājums "Acis" (līdzautors).
2015: "Satikšanās".
Citātu galerija"Vitālijs bija dzejnieks pēc sirds aicinājuma un arī pēc būtības. Dažādu subjektīvu un objektīvu ieganstu dēļ viņa talants nepaguva pilnībā atraisīties."

Goba, Arturs. Miris Vitālijs Lozda. Karogs, 1984, Nr. 10, 188. lpp.

Par dzejoļu publikāciju kopkrājumā "Acis" (1978)

"Jau pirmajā dzejolī Lozda uzsāk smagu cīņu ar tiem, kas stāsta, "ka es ar šļūdoņiem nācis". Nē, saka Lozda, "es piedzimu te". Varētu likties, ka sekos kolorīts, vismaz izvērsts, ja ne padziļināts pamatojums, bet diemžēl šo "te" Lozda mēģina atklāt ar visai viduvējiem žurnālistikas paņēmieniem: "Un iesākas maize/ no lauka, no arkla, no vārpas." – "Liels un bagāts paliek mūžs", bērzs "Kā skaistuma un darba mērs". Kaut kas no dzejas ieskanas dzejoļos "Trikāta", "Tev", "Ne zirgi pļavās – smilgas ganās..." – paša vērojums, siltāks tēlainības pavērsiens. Pavisam negaidīts vispārējības straumē ir astoņrindenis "Plēš spēlētāji melodiju": "Plēš spēlētāji melodiju,/ es līdzi dungoju pa trim/ no vecas, vecas tēvu rijas/ līdz jaunam, jaunam akmenim./ No dziju nītīm tavā rokā,/ no klusas, klusas zemes balss./ Es dungoju līdz tavām mokām,/ līdz ūdenim, kurš nesasals."

Čaklais, Māris. Nozagtā gliemežnīca. Rīga: Liesma, 1980, 111.–112. lpp.

"Stilistiski eklektiski dzejoļi ir Vitālijam Lozdam. Labāk padevušies tieši tie, kuros ieskanas citu dzejnieku balsis – "Atrast", "Plēš spēlētāji melodiju...", "Starp divām varbūtībām...". Darbi "Tev" un "Trikāta", kuros autors uzticējies pats savai rakstīt prasmei, kaut arī dabiskāki, bet jau profesionāli nevarīgāki. Pārējie Vitālija Lozdas dzejoļi līdzinās atreferējumiem un neko interesantu dot lasītājam nespēj."

Bražis, Edgars. Redzes robežas. Karogs, Nr. 9, 1979, 165. lpp.

"Mīlu dzeju, rakstu, kā man tas izdodas, lai spriež lasītāji. Rodas arī pārtraukumi, bet vienalga, pēc kāda laika ir jāatgriežas dzejas zemē, jo šī zeme ir mans sapnis un mana realitāte. Tur ir mans prieks, manas sāpes un mana vaina.""

Lozda, Vitālijs. No cikla "Maize". Darba Karogs, Nr. 131, 1971, 30. okt.
Nodarbesžurnālists
literāts
Dzimšanas laiks/vieta01.05.1940
Rožkalnu pagasts
Rožkalnu pagasts, Vārkavas novads
Dzimis Preiļu rajona Rožkalnu ciemā.
IzglītībaRimicānu septiņgadīgā skola
Rimeicāni
Rimicāni, Rožkalnu pagasts, Vārkavas novads

Vārkavas vidusskola
Vārkava
Vārkava, Vārkavas pagasts, Vārkavas novads

nezināms – 1959
Višķi
Višķi, Višķu pagasts, Augšdaugavas novads
Beidzis Višķu sovhoztehnikumu, specializējies agronomijā.

1968
Pētera Stučkas Latvijas Valsts universitāte (1958–1990)
Raiņa bulvāris 19, Rīga
Raiņa bulvāris 19, Rīga, Latvija, LV-1050
Studējis Juridiskajā fakultātē. Sakarā ar veselības pasliktināšanos un darbu milicijā studijas pārtraucis.
Darbavieta
Pēc karadienesta bijis Rīgas rajona komjaunatnes komitejas instruktors.

Laikraksts "Darba Karogs"
Valka
Valka, Valkas novads
Vairākus gadus strādājis Valkas rajona laikraksta "Darba Karogs" redakcijā.

1965
Valka
Valka, Valkas novads
Strādājis Iekšlietu ministrijas sistēmā – iecirkņa pilnvarotais Valkā un Strenčos.

1965
Strenči
Strenči, Strenču novads
Strādājis Iekšlietu ministrijas sistēmā – iecirkņa pilnvarotais Valkā un Strenčos.

1978 – 1984
Valkas novadpētniecības muzejs
Rīgas iela 64, Valka
Rīgas iela 64, Valka, Valkas novads, LV-4701
DienestsPadomju Armija
Miršanas laiks/vieta14.07.1984
ApglabātsCimzes kapi
Miera iela 2, Valka, Valkas novads, LV-4701

Kartes leģenda

Tiek rādīti ieraksti 1-10 no 10.
#VietaDateVeidsVietas tips
  
1Rožkalnu pagasts
(Rožkalnu pagasts, Vārkavas novads)
01.05.1940Dzimšanas laiks/vietaPagasts
2Cimzes kapi
(Miera iela 2, Valka, Valkas novads, LV-4701)
(Nav norādīts)ApglabātsKapsēta
3Rimeicāni
(Rimicāni, Rožkalnu pagasts, Vārkavas novads)
(Nav norādīts)IzglītībaCiems
4Vārkava
(Vārkava, Vārkavas pagasts, Vārkavas novads)
(Nav norādīts)IzglītībaCiems
5Višķi
(Višķi, Višķu pagasts, Augšdaugavas novads)
1959IzglītībaCiems
6Raiņa bulvāris 19, Rīga
(Raiņa bulvāris 19, Rīga, Latvija, LV-1050)
1968IzglītībaĒka, māja
7Valka
(Valka, Valkas novads)
1965DarbavietaPilsēta
8Valka
(Valka, Valkas novads)
(Nav norādīts)DarbavietaPilsēta
9Rīgas iela 64, Valka
(Rīgas iela 64, Valka, Valkas novads, LV-4701)
1978 - 1984DarbavietaĒka, māja
10Strenči
(Strenči, Strenču novads)
1965DarbavietaPilsēta
"Vitālijs bija dzejnieks pēc sirds aicinājuma un arī pēc būtības. Dažādu subjektīvu un objektīvu ieganstu dēļ viņa talants nepaguva pilnībā atraisīties." (Goba, Arturs. Miris Vitālijs Lozda. Karogs, 1984, Nr. 10, 188. lpp.)

Vitālijs Lozda (1940–1984) dzimis Preiļu rajona Rožkalnu ciemā. Mācījies Rimicānu septiņgadīgajā skolā, Vārkavas vidusskolā, ieguvis Višķu sovhoztehnikumā agronoma specialitāti. Pēc obligātā dienesta armijā bijis Rīgas rajona komjaunatnes komitejas instruktors, kādu laiku strādājis Iekšlietu ministrijas sistēmā kā iecirkņa pilnvarotais Valkā un Strenčos.

1968. gadā Vitālijs Lozda uzsāka studijas Latvijas Valsts universitātes Juridiskajā fakultātē, bet sakarā ar veselības pasliktināšanos un darbu milicijā tās pārtraucis. Vairākus gadus viņš strādāja Valkas rajona laikraksta "Darba Karogs" redakcijā, savukārt no 1978. gada – Valkas novadpētniecības muzejā.

Vitālijs Lozda literatūrā debitēja 1958. gadā ar dzejoļa "Pavasara dienās" publikāciju laikrakstā "Padomju Daugava". Kopš tā brīža publicējies vairākos periodiskajos izdevumos – laikrakstā "Padomju Daugava", "Kaujas Postenī", "Darba Karogs", "Oktobra Karogs", "Literatūra un Māksla", "Skolotāju Avīze", žurnālā "Liesma", "Lauku Dzīve", "Skola un Ģimene", "Karogs". 1965. gadā piedalījies arī jauno autoru seminārā.

Vitālija Lozdas dzejoļi grāmatā publicēti 1978. gada kopkrājumā "Acis". Literāro veikumu krājumā vērtējis arī dzejnieks Māris Čaklais:

"Jau pirmajā dzejolī Lozda uzsāk smagu cīņu ar tiem, kas stāsta, "ka es ar šļūdoņiem nācis". Nē, saka Lozda, "es piedzimu te". Varētu likties, ka sekos kolorīts, vismaz izvērsts, ja ne padziļināts pamatojums, bet diemžēl šo "te" Lozda mēģina atklāt ar visai viduvējiem žurnālistikas paņēmieniem: "Un iesākas maize/ no lauka, no arkla, no vārpas." – "Liels un bagāts paliek mūžs", bērzs "Kā skaistuma un darba mērs". Kaut kas no dzejas ieskanas dzejoļos "Trikāta", "Tev", "Ne zirgi pļavās – smilgas ganās..." – paša vērojums, siltāks tēlainības pavērsiens. Pavisam negaidīts vispārējības straumē ir astoņrindenis "Plēš spēlētāji melodiju": "Plēš spēlētāji melodiju,/ es līdzi dungoju pa trim/ no vecas, vecas tēvu rijas/ līdz jaunam, jaunam akmenim./ No dziju nītīm tavā rokā,/ no klusas, klusas zemes balss./ Es dungoju līdz tavām mokām,/ līdz ūdenim, kurš nesasals." (Čaklais, Māris. Nozagtā gliemežnīca. Rīga: Liesma, 1980, 111.–112. lpp.)

Dzīves laikā Vitālijs Lozda kārtojis pirmo dzejoļu krājumu, bet tāds diemžēl iznāca tikai pēc viņa nāves. 2015. gadā Zanes Brūveres-Kvēpas redakcijā iznāca krājums "Satikšanās".

LATGALEI

Balts linu lielceļš mani atved.
Stāv māla vārtos. Klusē lauks.
Tur mana tēva liepu gatve
prot sauli atspiedusies, aug.

Tur saredzēt var zemes malu.
tur šūpo debesis tas bērzs.
kas stāv aiz arkla vagas galā
kā skaistuma un darba mērs!

Informāciju sagatavoja Madara Eversone.

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.