Liesma

lv
Ziņot redaktoram

Kolekcijas (1)

Darbi: Darba autors (9); Recepcijas persona (4)

Attēli: Persona attēlā(1)

VārdsLiesma
Papildu vārdiOtilija Baštika
PseidonīmsĒna, Lija, Otilija
Dzimtais vārdsOtīlija Fītiņa
KopsavilkumsLiesma (īstajā vārdā Otilija Baštika) (1885–1985), rakstniece. Publicējusi reliģiskus dzejoļus, stāstus, tulkojumus galvenokārt reliģiska satura žurnālos: "Jaunības Draugs", "Svētdienas Skola", "Saucēja Balss", "Kristīga Balss" u.c. Grāmatu bērniem "Bērnības tekas" (1926), "Mazie saulstari" (1927), "Bērna draugi sētā un laukā" (1936), "Pie eglītes" (1937) autore. 2. pasaules kara laikā izceļojusi uz Vāciju, vēlāk pārcēlusies uz ASV, darbojusies Filadelfijas baptistu draudzē, publicējusi dzeju un tēlojumus "Brazīlijas latviešu kalendārā", laikrakstos "Kristīgā Balss", "Kristīgs Draugs". Tulkojusi garīgu dziesmu tekstus, izdevusi garīgu dzejoļu krājumus "Dieva dārzi" (1958) un "Mūžības krasts" (1972).
Personiska informācijaDzimusi Ezeras pagastā kordiriģenta un mācītāja Matīsa Fītiņa ģimenē.
Mācījusies Grobiņas vācu meiteņu skolā.
Precējusies ar Skatres draudzes kora diriģentu Jāni Baštiku. Ģimenē trīs dēli – Eduards, Voldemārs un Viktors.
1913: gimene pārcēlusies uz Liepāju, kur Jānis Baštiks uzsācis veikalu, tirgodamies ar pārtiku un sīkprecēm. Laulība tiek šķirta un pēc šķiršanās Otīlija Baštika dēlus audzinājusi viena.
Strādājusi Liepājas pilsētas valdē, pasta un telegrāfa departamentā.
Bijusi Liepājas baptistu Pāvila draudzes palīgorganizāciju darbiniece un Māsu apvienības priekšniece, piedalījusies kongresos ārzemēs – Anglijā, ASV un Ungārijā.
1927–28: bijusi laifu brigādes mēnešraksta "Dzirkstelīte" vadītāja un redaktore. Liepājas baptistu Pāvila draudzes palīgorganizāciju darbiniece.
1935: bijusi bērnu patversmes "Saulstari" iniciatore un vadītāja.
2. pasaules kara laikā: izceļojusi uz Vāciju.
1949: pārcēlusies uz ASV, darbojusies Filadelfijas baptistu draudzē.
Profesionālā darbība1903: pirmā publikācija – dzejolis "Sapnis nomodā" laikrakstā "Baltijas Vēstneša pielikums", Nr. 131.
Publicējusies galvenokārt reliģiska satura žurnālos: "Jaunības Draugs", "Svētdienas Skola", "Saucēja Balss", "Kristīga Balss" u.c. Pēc pārcelšanās uz ASV publicējusi dzeju un tēlojumus reliģiskos izdevumos: "Brazīlijas latviešu kalendārs", "Kristīgā Balss", "Kristīgs Draugs".

Grāmatas bērniem

1926: "Bērnības tekas"
1927: "Mazie saulstari"
1936: "Bērna draugi sētā un laukā"
1937: "Pie eglītes"

Dzeja

1958: "Dieva dārzi"
1972: "Mūžības krasts"
Citātu galerija

Par dzejoļu krājumu "Dieva dārzi" (Amerikas latviešu baptistu apvienība, 1958)


"Kaut arī šī ir viņas pirmā dzejoļu grāmata, "Dieva dārzu" lappusēs iepazīstam dzejnieci ar izteikti reliģisku personību. Grāmatā viņa rūpīgā sakārtojumā ievietojusi savus labākos darbus, visa mūža nopietnāko sniegumu. Autores pasvešums izskaidrojams ar to, ka viņas līdz šim publicētie darbi izkaisīti vai vienīgi latviešu baptistu draudžu izdevumos un periodikā. Dzejoļu krājums, kā jau to pa daļai izsaka pats nosaukums, pārsvarā sniedz reliģiska satura dzeju, tāpēc šai grāmatā veldzes un stiprinājuma vārdus atradīs ikviens, kuram tuvas svēto rakstu patiesības, Kristus principi, Dieva meklēšanas un pilnvērtīgas dzīves problēmas. Grāmata mazāk spēs valdzināt tos, kas mūsu dzejnieku darbos meklē izsmalcinātu formu, oriģinālus epitetus un jaunas idejas."

J. Arājs. Vai jauna dzejniece? Latvija Amerikā, Nr.20 (11.03.1959)
SaiknesEduards Baštiks (1906–1992) - Dēls
Viktors Baštiks (1912–2001) - Dēls
Nodarbesrakstniece
Dzimšanas laiks/vieta06.10.1885
Ezere
Ezere, Ezeres pagasts, Saldus novads
Dzimusi Ezeres pagastā.
Dzīvesvieta
Skatre
Skatre, Nīcas pagasts, Dienvidkurzemes novads
Izglītība
Grobiņa
Grobiņa, Dienvidkurzemes novads

Mācījusies Grobiņas vācu meiteņu skolā.

Darbavieta
Liepāja
Liepāja
Strādājusi Liepājas pilsētas valdē, pasta un telegrāfa departamentā.

1927 – 1928

Laifu brigādes mēnešraksta "Dzirkstelīte" vadītāja un redaktore.

Emigrē1944
Ingolštate
Ingolstadt, Bavaria, Germany

1949
Filadelfija
Philadelphia, PA, USA
Miršanas laiks/vieta10.01.1985
Filadelfija
Philadelphia, PA, USA

Kartes leģenda

Tiek rādīti ieraksti 1-7 no 7.
#VietaDateVeidsVietas tips
  
1Ezere
(Ezere, Ezeres pagasts, Saldus novads)
06.10.1885Dzimšanas laiks/vietaCiems
2Skatre
(Skatre, Nīcas pagasts, Dienvidkurzemes novads)
(Nav norādīts)DzīvesvietaNezināms
3Filadelfija
(Philadelphia, PA, USA)
10.01.1985Miršanas laiks/vietaPilsēta
4Ingolštate
(Ingolstadt, Bavaria, Germany)
1944EmigrēPilsēta
5Filadelfija
(Philadelphia, PA, USA)
1949EmigrēPilsēta
6Grobiņa
(Grobiņa, Dienvidkurzemes novads)
(Nav norādīts)IzglītībaPilsēta
7Liepāja
(Liepāja)
(Nav norādīts)DarbavietaPilsēta
Liesma, īstajā vārdā Otīlija Baštika (1885–1985) dzimusi Ezeras pagastā kordiriģenta un mācītāja Matīsa Fītiņa ģimenē. Ģimenei pārceļoties uz Grobiņu, viņa mācījās Grobiņas vācu meiteņu skolā. Tēva ierosmē jau agri sākusi rakstīt laicīga un garīga satura dzejoļus. Tie galvenokārt ievietoti periodikā: žurnālos "Skolnieks", "Kristīgs Draugs", "Saucēja Balss", "Rīta Stari", "Kristīgā Balss" u.c. Precējusies ar Skatres draudzes kora diriģentu Jāni Baštiku. Dziedājusi vīra vadītajā korī, reizēm izpildījusi arī solo partijas. Vēlāk ģimene, kurā dzimuši trīs dēli – Eduards, Voldemārs un Viktors – pārcēlusies uz Liepāju, un Jānis Baštiks uzsācis veikalu, tirgodamies ar pārtiku un sīkprecēm. Taču ģimenes dzīvē rodas sarežģījumi, laulība tiek šķirta un pēc šķiršanās Otīlija Baštika dēlus audzinājusi viena. Viņa strādājusi par mašīnrakstītāju, stenogrāfisti un grāmatvedi Liepājas pilsētas valdē, Pasta un telegrāfa departamentā. Bijusi Liepājas baptistu Pāvila draudzes palīgorganizāciju darbiniece un Māsu apvienības priekšniece, piedalījusies kongresos ārzemēs – Anglijā, ASV un Ungārijā. Pēc viņas ierosinājuma Vaiņodē dibināta Māsu apvienības uzturēta bērnu patversme "Saulstari". Bijusi arī laifu organizācijas (skautiem līdzīga organizācija, kas pēc Anglijas parauga pastāvēja pie baptistu draudzēm Latvijā un kur bez laicīgām nodarbībām tika uzsvērtas arī garīgās un reliģiskās) žurnāla "Dzirkstelīte" redaktore.

Daudz tulkojusi garīgas dziesmas no angļu un vācu valodas. Liels klāsts viņas sacerētu un tulkotu dziesmu ievietots baptistu draudžu dziesmu grāmatās. Savus dzejoļus parakstījusi kā Fītiņu Otīlija, Lija, O. B. Taču kopš latviešu draudzēs sākas atmodas kustība, viņa savu garīgo dzeju paraksta ar pseidonīmu Liesma. Bez dzejas Otīlija Baštika pievērsusies arī prozai. Viņa sarakstījusi vairākas grāmatas jaunatnei un bērniem – "Bērnības tekas" (1926), "Mazie saulstari" (1927), "Bērna draugi sētā un laukā" (1936), "Pie eglītes" (1937).

Otrā pasaules kara laikā izceļojusi uz Vāciju, kur aktīvi darbojas Ingolštates latviešu nometnē noorganizējot tur svētdienas skolu. 1949. gadā pārcēlusies uz dzīvi ASV, darbojusies Filadelfijas baptistu draudzē. Bieži dzeja un tēlojumi publicēti izdevumos "Brazīlijas latviešu kalendārs", "Kristīgā Balss", "Kristīgs Draugs". Mūža nogalē izdoti dzejoļu krājumi "Dieva dārzi" (1958) un "Mūžības krasts" (1972).

Apraksts sagatavots 2020. gada oktobrī. Informāciju sagatavoja Zita Kārkla.

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.