Alberts Kalnleja

lv
Report to editor

Works: Author (4); Person of reception (2)

NameAlberts Kalnleja
Name at birthAlberts Bergtāls
Personal informationDzimis tālbraucēja stūrmaņa ģimenē
Quotations
Nav nekāds brīnums un nejaušība, ka šajā numurā nodrukāts Alberta Kalnlejas dzejolis „Tīreļpurvs", jo autors ir mūsu ilggadīgs līdzstrādnieks — jau no „grūtiem laikiem", kad mūsu virziens un mēnešraksts „Valsts Darbinieks" vēl tikko nāca „pie varas" — 8 gadi atpakaļ, šajā laikā mūsu līdzstrādnieks, bez tam vēl slēpies aiz dažādiem iksiem un irgrekiem. Tagad Alberts Kalnleja izdevis un mūsu redakcijai piesūtījis dzejoļu krājumu „Trimdas putni" (Rīgā, 1984., izdevniecība „Aktīvs"), kurā skāris tematus par bij. trimdiniekiem šaipus un viņpus Urāliem, vecajo strēlnieku gaitām, Latvju brīvības cīnītāju rūgtām paģirām mūsmājās (ko pats arī piedzīvojis), nepiemirstot pat tatārus un plostniekus no tālās Krievijas, demokrātiju, fašismu, lauku dzīvi un daou, un beidzot taisa pat sacelšanos „piektās pasaules ostā". Cik un vai viss tas ir interesanti, par to variet pārliecināties paši — 5 drukas loksnes biezajā dzeju grāmatā. — Beidzot mēle niez — pateikt to taisnību, ka Alberts Kalnleja ir tas pats mūsu centrālās valdes sekretārs Alberts Bergtāls, kurš pie laika pārtulkojis latviski savu vācisko uzvārdu".

Bez autora. Literāriska piezīme. Valsts Darbinieks, Nr.1 (01.01.1934)

Par Alberta Kalnlejas dzejoļu krājumu "Trimdas putni"(1933)
"Alberta Kalnlejas dzejoļi jau samērā sen sastopami strādnieciskā periodikā (Sociāldēmokrats, Signāls, Lit. Avīze, Domas). Trimdas putni ir pirmais šo izkaisīto vārsmu kopo jums, kas liecina, ka autors nav pakļāvies vairumam jauno dzejnieku piemītošai steidzības kaitei — par visu vari, jau pēc pirmiem soļiem, grūst tautā "grāmatu". Trimdas putni nāk jau — samērā ar autora talantības iespējām un ražību — kā diezgan nogatavojies auglis. — Šis krājumiņš, kā to jau virsraksts rāda, pretendē uz savā ziņā īpatnēju vietu mūsu lirikas ražā: Trimdas putni. Trimdas putni savā atpakaļlidā uz dzimteni. Trimdas putni dzimtenē, — vecajā un tomēr jaunajā, atbrīvo tajā un tomēr atkal varas važās kaltajā, tik ilgotā un tuvā un tomēr tik naidīgi svešā un tālā. Sadrūp gadi, — liekas, trimda galā Urāls sveikas Zilam kalnam nes. Gauja ledus puķes bēdām izsviež malā, tā kā Baikals tāls aiz otrās dzimtenes. Trimdas putni izpleš katorgas gados gurušos spārnus un pāri Urāliem, cauri taigai un Aizbaikala stepēm traucas uz dzimteni, kur Gauja, Zilais kalns un seno dienu agrīnie sapņi snauž. .. — Skumja romantika pludo šais vārsmās pār Toboļas vien tuļajiem krastiem. Sibīrijas septembra vēiiem, pāri tumšām naktīm pie dziestoša ugunskura, par tatāru uz čīkstoša plosta un visam cauri skanošo trauksmi: uz dzimteni! Māte, vienīgā, kad tava delna man kā jaunas dienas sirdī silst, jūtu es — it visa plašā telpa tā kā jūlijvakars Zilā kalnā zilst. Un neviens nejūt un pat sapnī ne redz, cik tāls un grūts no trimdas izbēgušo putnu atceļš uz dzimteni, — kā sāpes sastingst vaigā un salti Ledus auksti vēji šalko tumšās kalnu gravās, un tikai viena doma vēl plaiksnī tumstošā apziņā: kaut tikai šonakt, šonakt nenosaltu!

K. Upenieks. Domas, Nr.4 (01.04.1934)
Occupationspoet
agronomist
journalist
Birth time/place12.04.1888
Lubezere
Lubezere, Ārlavas pagasts, Talsu novads
Dzimis Lubezeres pagasta "Jaunviļķos".

Residence1896 – 1909
Belebeja
Belebey, Republic of Bashkortostan, Russia
EducationRīgas Tautas augstskola
Studējis literatūras studijā.

1906 – 1909
Belebeja
Belebey, Republic of Bashkortostan, Russia

mācījies Belebejas piecgadīgajā lauksaimniecības skolā

Working placeKurgāna
Kurga, Kurgan Oblast, Russia
Agronoms

Čeļabinska
Chelyabinsk, Chelyabinsk Oblast, Russia
Agronoms

Vitebska
Viciebsk, Belarus
Agronoms

1917 – 1919
Maskava
Moscow, Russia
Maskavas pilsētas pārtikas nodaļas darbinieks

1920 – 1934
Zemkopības ministrija
Darbvedis

1928
Žurnāls "Valsts Darbinieks"
Redakcijas loceklis

1933 – 1934
Žurnāls "Valsts Darbinieks"
Redakcijas kolēģijas loceklis
Detention1934 – 1935
Liepāja
Liepāja
Place/time of death25.04.1959
Rīga
Rīga

Map legend

Showing 1-9 of 9 items.
#LocationDateTypeType of place
  
1Lubezere
(Lubezere, Ārlavas pagasts, Talsu novads)
12.04.1888Birth time/placeVillage
2Belebeja
(Belebey, Republic of Bashkortostan, Russia)
1896 - 1909ResidenceCity
3Rīga
(Rīga)
25.04.1959Place/time of deathCity
4Belebeja
(Belebey, Republic of Bashkortostan, Russia)
1906 - 1909EducationCity
5Maskava
(Moscow, Russia)
1917 - 1919Working placeCity
6Kurgāna
(Kurga, Kurgan Oblast, Russia)
(Not set)Working placeCity
7Čeļabinska
(Chelyabinsk, Chelyabinsk Oblast, Russia)
(Not set)Working placeCity
8Vitebska
(Viciebsk, Belarus)
(Not set)Working placeCity
9Liepāja
(Liepāja)
1934 - 1935DetentionCity

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.