Anna Misiņa

lv
Report to editor
NameAnna Misiņa
Name at birthAnna Jaunzeme
SummaryAnna Misiņa (dzimusi Jaunzeme, 1865–1928) – grāmatu tirgotāja, bibliogrāfe. Izdevēja, latviešu zinātniskās bibliogrāfijas pamatlicēja Jāņa Misiņa sieva. Jāņa Misiņa prombūtnes laikā pārzināja bibliotēku un grāmatveikalu Lejasciemā, pēc Pirmā pasaules kara Rīgā, Karlīnes ielā turēja savu grāmatu un rakstāmlietu veikalu.
Personal informationDzimusi Līzes un Pētera Jaunzemu ģimenē. Tēvs bijis Lizuma Cepļa kroga īpašnieks.

1885. gadā apprecējusies ar Jāni Misiņu.
WorkPēc Pirmā pasaules kara Rīgā, Karlīnes ielā 3/5 turējusi grāmatu un rakstāmlietu veikalu.
Quotations"Strādādams Velēnas doktorātā, Misiņš iepazīstas ar tuvējās majās dzīvojošo Annu Jaunzemi (Apsīšu Jēkaba radinieci). Kautri un bikli veidojas abu jauniešu draudzība.
1885. gads ir svarīgs Misiņa dzīvē: viņš saņem Vidzemes gubernatora atļauju dibināt bibliotēku Tirzas Krācēs, kļūst par šo māju saimnieku un apprecas ar Annu Jaunzemi, kas viņam bijusi ne tikai dzīvesbiedre, bet arī palīgs darbā ar grāmatām. Misiņa prombūtnes laikā viņa pārzina bibliotēku un grāmatveikalu Lejasciemā, tirgojas ar grāmatām tuvējos gadatirgos, palīdz bibliogrāfisko ziņu vākšanā. Sievas piemiņai veltīts "Latviešu rakstniecības rādītāja" 2. sējums (1937), un, protams, Anna Misiņa ir arī mājas soļa veicēja."
Ojārs Zanders. Katrai upei ir sākums. Jānim Misiņam – 120. No Ojārs Zanders. Etīdes latviešu grāmatniecības trijos gadsimtos. Rīga: Zinātne, 2015, 260. lpp.

"Vislabāk sava mūža un darba līdzgaitnieci raksturojis Misiņš pats: "Visus šos gadus viņa kā kluss darba rūķis aiztaupīja man daudzas sīkas ikdienas rūpes un saprata arī manu kaislību – grāmatu krāšanu, nepārmeta un nesūrojās, kad visi brīvie līdzekļi, cik nu to kuru reizi bija, tika ieguldīti grāmatu krātuvē, kas dažam labam šķita esam tīrais neprāts. Vēl vairāk, viņa pati iemīļoja grāmatas un smēlās no tām savu sirds izglītību. Viņa bija arī neatsverams palīgs pie maniem bibliogrāfiskiem darbiem. Kad gads bija beidzies, viņa ķērās pie aiztecējušā gada periodikas kārtošanas. [..] Bez viņas palīdzības es nebūtu ne ar savu rādītāju, nedz ar citiem tamlīdzīgiem darbiem ticis galā." Sacīto apliecina arī Misiņa darba turpinātājs Kārlis Egle: "Ne viena vien ar viņas roku rakstīta dažādu bibliogrāfiju vai grāmatniecības materiālu lappuse glabājas Misiņa rokrakstu fondā ar paša Misiņa atzīmēm par viņas darbu."
Ojārs Zanders. Kā kluss darba rūķis. No Ojārs Zanders. Etīdes latviešu grāmatniecības trijos gadsimtos. Rīga: Zinātne, 2015, 290. lpp.

"Misiņa prombūtnes laikā Annai jāgādā gan par bibliotēku, gan par grāmatu un kancelejas piederumu veikalu Lejasciemā. Jāsarakstās ar grāmatu izdevējiem un iespiedējiem Latvijā un ārpus tās. Lai nopelnītu kādu lieku grasi, jābrauc tirgoties ar grāmatām uz rudens gadatirgiem tuvākā un tālākā apkārtnē. [..] Annas nebūt ne stiprajai veselībai nīkšana un salšana gadatirgos par labu nenāk. Kādā vēstulē viņa raksta: "Izbraucām pulksten vienos naktī, laiks bija labs un skaidrs, jau nopriecājos par labu tirgus dienu, bet ar gaismas aušanu apmācās, sāka rūkt pērkons, tikām uz laukuma, lietus arī klāt. Un nu gāž kā ar spaini, desmit soļus uz priekšu cita neredz kā baltu ūdeni." Turklāt dažkārt mocīšanās tikpat kā par velti, jo arī citi grib ko nopelnīt. Kādā gadatirgū bijušas veselas septiņas grāmatu tirdzniecības būdas."
Ojārs Zanders. Kā kluss darba rūķis. No Ojārs Zanders. Etīdes latviešu grāmatniecības trijos gadsimtos. Rīga: Zinātne, 2015, 292.–293. lpp.
LinksApsīšu Jēkabs (1858–1929) - Relative
Jānis Misiņš (1862–1945) - Husband
Occupationsbibliographer
book seller
tradeswoman
Birth time/place23.07.1865
Lizuma pagasts
Lizuma pagasts, Gulbenes novads
Pasē norādīts dzimšanas datums 11. jūnijs, uz kapa pieminekļa – 23. jūlijs.

ResidenceLizums
Lizums, Lizuma pagasts, Gulbenes novads
Bērnībā kopā ar vecākiem dzīvojusi Lizuma Cepļa krogā.
EducationTirzas draudzes skola
Tirza
Tirza, Tirzas pagasts, Gulbenes novads
Mācījusies Tirzas draudzes skolā.
Working place1892 – 1906 (Date is approximate)
Lejasciems
Lejasciems, Lejasciema pagasts, Gulbenes novads
Jāņa Misiņa prombūtnes laikā pārzināja bibliotēku un grāmatveikalu Lejasciemā.

1924 – 1926 (Date is approximate)
Miera iela, Rīga
Miera iela, Rīga

Pēc Pirmā pasaules kara Rīgā, Karlīnes ielā 3/5 (mūsdienās – Miera iela) turējusi grāmatu un rakstāmlietu veikalu.

Place/time of death27.10.1928
Buried30.10.1928
Rīgas Pirmie Meža kapi
Aizsaules iela 2, Rīga, LV-1026

Map legendShowing 1-6 of 6 items.
#LocationDateTypeType of place
  
1Lizuma pagasts
(Lizuma pagasts, Gulbenes novads)
23.07.1865Birth time/placeParish
2Lizums
(Lizums, Lizuma pagasts, Gulbenes novads)
(Not set)ResidenceVillage
3Rīgas Pirmie Meža kapi
(Aizsaules iela 2, Rīga, LV-1026)
30.10.1928BuriedCemetery
4Tirza
(Tirza, Tirzas pagasts, Gulbenes novads)
(Not set)EducationVillage
5Lejasciems
(Lejasciems, Lejasciema pagasts, Gulbenes novads)
1892 - 1906Working placeVillage
6Miera iela, Rīga1924 - 1926Working placeStreet

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.