Putniņu Krists

lv
Report to editor

Works: Author (3); Person of reception (3)

NamePutniņu Krists
Additional namesKrists Fogelis
PseudonymPiltenieks, Putniņu Krists
SummaryPutniņu Krists (īstajā vārdā Krists Fogelis, 1863–1910) – grāmatu izdevējs, literāts. Darbojies kā avīžu korespondents un rakstnieks ar pseidonīmiem Putniņu Krists un Piltenieks. Apgādājis savu brošūru "Par dzeršanu jeb alkoholisku dzērienu baudīšanu" (1897). Pirmais zināmais ventspilnieks, kurš Ventspilī izdevis savu pirmo un vienīgo dzejoļu krājumu – "Pirmie vizbulīši" (1903).
WorkApmēram 8 gadus bijis pagasta rakstvedis Sūrās un Užavā.
Vēlāk pārcēlies uz dzīvi Ventspilī, kur strādājis par grāmatvedi Daudera firmas alus darītavā.
Quotations"Atceros Putniņu Kristu no rīta aizejam un vakaros mājā nākam no savas darbavietas – lēnu, acenēs, ļoti tuvredzīgu, tādēļ kustībās un gaitā visai uzmanīgu. Mūsu dzīvoklis tolaik atradās īres mājā iepretī Putniņu Krista namiņam, tādēļ bieži varētu viņu novērot. No viņa meitenēm dabūju zināt, ka tēvs sacerējis grāmatas, un drīz vien man nāca rokā Putniņu Krista dzejoļu grāmata [..].
Kā cilvēks Putniņu Krists bija kluss, atturīgs, nopietns; pārāk nopietni viņš sarunājās, un pēc tikšanās ar viņu palika iespaids, ka viņš laikam nekad nemēdz smieties vai sarunās izteikt kādu joku. Un man gribētos liecināt, ka Putniņu Krista personība, cilvēka un dzejnieka veidols, mani ietekmēja dziļi un nopietni, jo no tā laika manī saglabājusies liela pietāte pret cilvēkiem, kam kāds sakars ar literatūru, bet it īpaši pret dzejniekiem. Putniņu Krists – pirmais Ventspils latviešu dzejnieks, kam Ventspilī iznācis arī dzejoļu krājums."
Herberts Dorbe. Arī viņa ietekme. Rakstītas dienas: lappuses no literāras dienasgrāmatas. Rīga: Liesma, 1980, 67.–68. lpp.

"Piecdesmit trīs gadi nav pats piemērotākais vecums, lai publicētu sentimentālu dzejoļu krājumu, arī naivais krājuma virsraksts, šķiet, aizkavējies par vairākiem gadu desmitiem. Bez tam, alus darītavas grāmatveža statuss diez kā neiet kopā ar rakstveida aģitāciju pret alkoholisma nesto posmu, un varbūt te iezīmējas traģiskas personības likteņstāsts, par kuru pagaidām tik vien zinām kā divās lappusēs rakstīto."
Biruta Kalnača recenzijā par Herberta Dorbes "Rakstītas dienas": Tos mīlestības darbus darot. Karogs, Nr. 9., 01.09.1981., 168. lpp.
Occupationsaccount manager
writer
publisher
publisher
public employee
Birth time/place1863
Piltene
Piltene, Dundagas pagasts, Talsu novads
Dzimis Piltenes Mežcērpu mājās.
Dažādos avotos atšķiras dzimšanas gads. Herberts Dorbe min 1850. gadu.
Working placeVentspils
Ventspils
Ventspilī ilgus gadus strādājis par grāmatvedi Daudera firmas alus darītavā.
Place/time of death13.02.1910
Piltene
Piltene, Dundagas pagasts, Talsu novads
BuriedBrendzinieku kapi
Brendzinieku kapi, Ugāles pagasts, Ventspils novads, Latvija

Map legend

Showing 1-4 of 4 items.
#LocationDateTypeType of place
  
1Piltene
(Piltene, Dundagas pagasts, Talsu novads)
1863Birth time/placeVillage
2Piltene
(Piltene, Dundagas pagasts, Talsu novads)
13.02.1910Place/time of deathVillage
3Brendzinieku kapi
(Brendzinieku kapi, Ugāles pagasts, Ventspils novads, Latvija)
(Not set)BuriedCemetery
4Ventspils
(Ventspils)
(Not set)Working placeCity

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.