Lielsvētes pagastskola

OrganizācijaLielsvētes pagastskola
Papildu informācija

Lielsvētes pagastskola ir dibināta ar mācītāja Vilhelma Pantēnija atbalstu un ierosinājumu (reizē ar Vircavas pagastskolu), tomēr skolēnu skaits ir neliels - 1838. gadā 5 vietējās skolās tikai 180 bērnu, vecākiem trūkst vēlēšanās bērnus izglītot. Pantēnijs 1841. gadā norāda, ka vecāki izņem bērnus no labām lauku skolām un sūta uz pilsētas " vācu kaktu skolām", kur nekas netiek mācīts, citi bērnus māca mājās, algojot "vācu vanderzeļļus", kas arī neko neiemāca. No otras puses - arī skolotāja alga ir ļoti zema, līdz ar to zems ir viņa prestižs.

Senākais zināmais skolas skolotājs Veinbergs, Friča Veinberga tēvs; no 1866. gada pēc pagastu pašvaldību dibināšanas skolu uztur pagasts. Pēc Veinberga skolā strādā Oskars Mertenss, Forstmanis un Kristaps Zēvalds. Zēvalda laikā skola no Svētes muižas kalpu mājas tiek pārvietota uz bijušo Priežu krogu. Kad pēc 1894. gada 15./16.novembra lēmuma (sal. Sludinājums. Dienas Lapa, nr. 254 (10.11.1894)), apvienojot Liel-Svēti, Viskaļus un Miezīti, tiek izveidota Svētes pagasta valde, tiek mainītas arī iedzīvotāju pases - attiecīgi no Liel-svētes uz Svētes iedzīvotājiem un vietējā skola pārdēvēta par Svētes pagastskolu.

No: J.Gr. [Jānis Greste?]. Svētes 6-kl. pamatskolas 100gadu jubileja. Izglītības Ministrijas Mēnešraksts nr.1(1937).

Saistītās organizācijasSvētes pagastskola
KrājumiLatvijas literatūra

Kartes leģendaTiek rādīti ieraksti 1-1 no 1.
#VietaDateVeidsVietas tips
  
1Vilces iela 6, Svēte
(Vilces iela 6, Svēte, Svētes pagasts, Jelgavas novads, LV-3008)
1895Atrašanās vietaĒka, māja
Persona
Vieta, notikums
Veids
No
Līdz

mācījies pie skolotāja Zēvalda.

Vilces iela 6, Svēte, Svētes pagasts, Jelgavas novads, LV-3008
Izglītība
1869
1872

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.