Trimdas latviešu kultūras bibliogrāfijas datubāze literatura.lv

My Post.jpg

Literatura.lv komanda no dzejnieces un valodnieces Lalitas Muižnieces saņēmusi vērienīgu un nozīmīgu trimdas latviešu kultūras bibliogrāfijas datubāzi, kurā ir 41237 ierakstu. Pakāpeniski, veicot ierakstu pārbaudi, plānojam bagātīgo datubāzi importēt literatura.lv datubāzē.

Trimdas latviešu kultūras bibliogrāfijas datubāzes aizsākumi rodami 1992. gadā. Datubāzes idejas autors ir rakstnieks un literatūrzinātnieks Valters Nollendorfs, kurš datubāzes tapšanu un faktisko vadību tālāk nodeva dzejniecei un valodniecei Lalitai Muižniecei. Viņa uzņēmās turpmāko vadību un darbam uzrunāja trīs studentus, kuriem vēlāk pievienojās vēl divi. Sākotnējā doma bija apkopot ziņas tikai par trimdas literatūru, taču darba procesā ērtības labad studenti datubāzē ievadīja visus rakstus. Studentu darbs pie datubāzes ilga no 1993. līdz 1999. gadam. Datubāzes tapšanu finansiāli atbalstīja Latviešu Fonds, ar Helmāra Rudzīša finansiālu atbalstu apkopoti ar literatūru, folkloru un valodu saistītie raksti laikrakstā “Laiks”. Pēc tam darbu pie bibliogrāfijas datubāzes turpināja Lalita Muižniece viena pati un brīvprātīgi, bet ne vairs tik regulāri. 2003. gadā tika izveidota žurnāla “Latvju Māksla” bibliogrāfija, 2006. gadā – žurnāla “Mazputniņš”. Žurnāla “Jaunā Gaita” ieraksti apkopoti līdz 2012. gada 270. numuram.

Trimdas latviešu kultūras bibliogrāfijas datubāzē ietilpst šādi periodiskie izdevumi: “Archīvs”, “Ceļa Zīmes”, “Ceļš”, “Daugava”, “Ilustrētais Vārds”, “Jaunā Gaita”, “Jaunais Vārds”, “Labietis”, “Laika Mēnešraksts”, “Laikmets”, “Laiks”, “Laiks Bērniem”, “Latvju Māksla”, “Latvju Žurnāls”, “Lāpa”, “Mazputniņš”, “Raksti”, “Sauksme”, “Tilts”, “Ulubele”, “Vārti”.

Šobrīd literatura.lv datubāzē importēti žurnālu “Raksti” (1952–1954) un “Ulubele” (1951–1955) publikāciju ieraksti.

1951. gada 15. novembrī Vācijā Jauniešu apgāda kopa sāka izdot jauniešu žurnālu ētikai, sportam un vaļas brīžiem – “ULUBELE”. Žurnāla galvenais redaktors bija Ēriks Berkmanis, redaktori – ASV – Henrijs Nordens (īst. v. Ivars Avots), Anglijā – Indra Gubiņa. Žurnālu drukāja Andreja Ozoliņa apgādā Eitinā (Eutin) Vācijā. Šim izdevumam bija savi pārstāvji ASV, Kanādā Anglijā, Zviedrijā, Francijā, Austrālijā, jo tā iecere bija vienot un apvienot latviešu jauniešus dažādās pasaules malās, tos iesaistīt un runāt par viņu problēmām, domām, ilgām, arī rosināt literārai jaunradei.

Sākumā bija iecere žurnālu izdot divas reizes mēnesī, tomēr izdevumu māca finansiālas grūtības un līdz 1955. gadam neregulāri iznāca septiņi numuri.

Žurnāla izdošanas gaitā mainījās arī redaktori, neilgu laiku ar izdevuma veidošanu nodarbojās Zeltīte Avotiņa, Kristaps Valters (bija arī “Raksti” redaktors), Mudīte Austriņa (arī “Raksti” redaktore), Modris Mednis (jauniešu žurnāla “Neiemītā taka” Filadelfijā redaktors), Roberts Mūks.

Izdevuma literārie un mākslinieciski konsultanti bija rakstnieks Pāvils Klāns un gleznotāja Erna Geistaute.

Žurnāla 3. numurā 1952. gadā publicēts jaunā dzejnieks Andreja Irbes dzejolis ”Sonets”:

Viens klaiņoju starp mēmiem sēdekļiem.

Kā kaut kas ir, kā kaut kā tomēr nava.

Vien rokās pelni birst kā aizgājusi slava

No sārtu ziedu pīšļiem pērnajiem.

Tad vējš gar logu skrēja palsiem mākoņiem

Un sirds tā pielija kā tēva mājas kļava –

Kam šovakar savs kakts un zeme sava

Un kaimiņi ar stumbriem ķērpainiem.

Vai dienas bijušās ar muļķa sirdi gaidu?

To nezinu ... Bet baidos projām iet

No mājas šīs un aizvērt durvis ciet

Ar roku mierīgu un sastingušu smaidu.

Mēs visi esam spēles nezināmām varām.

Un kas to zin', kad ceļš tev ies te garām.

Amerikas Latviešu apvienības (ALA) rosināta un atbalstīta 1952. gada vasarā radās Amerikas latviešu jaunatnes apvienība (ALJA) un pirmais šis organizācijas komitejas izdevums “RAKSTI” ar Brīvās Eiropas komitejas finansiālu atbalstu un mērķi kalpot latviešu jaunatnei Amerikā un visā pasaulē iznāca 1952. gada jūnijā, kurā lasām, ka “Raksti” sola atbalstīt jaunos rakstniekus un būs pirmais trimdas izdevums, kas aktīvi palīdzēs jaunas autoru paaudzes veidošanā.

Atšķirībā no “Ulubeles” žurnāls “Raksti” bija jauniešu žurnāls jauniešiem, nevis tikai viņiem adresēts izdevums.

Žurnāla “Raksti” pirmo numuru redaktori bija Mudīte Austriņa, Henrijs Nordens un Kristaps Valters; izdevumam bija pārstāvji citās latviešu mītnes zemēs; žurnālu izdeva Viļa Štāla spiestuvē Ņujorkā. Kopumā izdoti 13 numuri, arī šo izdevumu skāra finansiālas problēmas, 1954. gadā tas beidza pastāvēt.

Žurnāla “Raksti” katra numura vāka zīmējumu veidoja cits jaunais latviešu mākslinieks, to vidū Voldemārs Avens, Laris Strunke, Tālivaldis Štubis, Anna Pētersone-Auzere, Viestarts Aistars un citi.

Žurnāla 1. numurā publicēts jaunā dzejnieka Olafa Stumbra dzejolis “Klaidonis”:

No pasaules plašuma,

no laimes, kas bija tik droša,

tikai ceļa spieķis palicis

Un zāles stiebros rasa spoža. –

Zāles stiebri?

Vai Vitmens reiz nerakstīja grāmatu kādu par...?

... bet tad jau vēl ticēju burtiem, dzīvoklim,

mīlestībai, sev un citām lietām.

Tas ir mazliet mainījies tagad:

es ticu ēdienu kartēm, jumtam virs galvas,

savītušiem ziediem un sejām, un būtībā nekam, un nevienam.

------

Suns riedams izskrien uz ceļa.

Manas domas rej pretī.

Bet ar suņa muti rej pagātne un tagadne un nākotne, pasaule, kas

bija un būs, un protams arī tā otra, kuras nekad nebija un

nebūs.

Un es noliecu galvu un eju atpakaļ jeb uz priekšu,

jo pasaule ir apaļa un citādi virzienam nav

starpības.

Es eju.

Abi šie jauniešu literāras ievirzes izdevumi, kaut arī pastāvēja vien pāris gadus, sniedza iespēju literārajā jaunradei izmēģināt spēku virknei jauno latviešu dzejnieku un rakstnieku, lai 20. gs. 50. gadu otrajā pusē jau stabili iekļautos latviešu trimdas rakstniecībā un literārajā dzīvē.

Aicinām iepazīties ar žurnāla “Ulubele” un žurnāla “Raksti” publikācijām šeit:

http://literatura.lv/organization/1481121?lang=lv

http://literatura.lv/organization/892485?lang=lv

Informāciju sagatavoja Madara Eversone un Inguna Daukste-Silasproģe.

Datubāze importēšanai sagatavota VKKF mērķprogrammā “Kultūras piedāvājums digitālā vidē” ietvaros atbalstītā projekta “Literatura.lv digitālā satura inovācijas”.

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.