Projekts "Personība. Process. Piemiņa. Literatura.lv digitālā satura inovācijas" VKKF mērķprogrammā "KultūrELPA". Jūnijs

rokraksts.jpg

Sākot no šā gada maija mēneša "Literatura.lv" komanda uzsākusi darbu Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammā "KultūrELPA" atbalstītajā LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta projektā "Personība. Process. Piemiņa. Literatura.lv digitālā satura inovācijas". Projekta pamatuzdevums ir vortālā Literatura.lv papildināt datus un pievienot dokumentālās liecības, kas saglabātas pie privātpersonām, bibliotēkās un reģionālajos muzejos, bet bez pietiekamas izpētes un digitālas pieejamības nav tik veiksmīgi popularizējamas un izmantojamas. Atslēgas vārdi, kas apvieno aizsāktās, turpināmās un iecerētās aktivitātes, ir Personība, Process, Piemiņa, kur katram atslēgas vārdam atbilst vairākas no astoņām plānotajām aktivitātēm.

LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta (LFMI) pētnieki katru no aktivitātēm veic sadarbībā ar kultūrinstitūcijām un nozares profesionāļiem. Sadaļā PERSONĪBA, kas ir viens no centrālajām Literatura.lv asīm, vēlamies izcelt unikālo devumu, materiālus, kas piedāvā veidot daudzpusīgāku iespaidu par personību, turpināt jau aizsākto “Autoru balss” kolekciju sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku, Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvu un Rakstniecības un mūzikas muzeju. Tāpat mērķis ir apzināt Latvijas tulkotājus un minoritāšu rakstniekus kopš 20. gs. sākuma, kuru veikumu nereti aizslīdējis nepiefiksēts, kā arī apzināt un izveidot vai papildināt profilus latviešu jaunākās literatūras pārstāvjiem, kuru inividuālais rokraksts kļūst arvien pamanāmāks. Sadaļā PROCESS ietilpst turpinājums darbam pie trimdas periodikas bibliogrāfiskās datubāzes intergrācijas Literatura.lv, grāmatu jubileju pieminēšana, uzrādot konkrētā darba, autora vietu laikmetā un literatūras procesā. Sadaļā PIEMIŅA vēlamies apsekot, iemūžināt, iekartēt un aprakstīt rakstniecības personu, organizāciju piemiņas vietas, kapavietas, izcelt problēmas, kas saistās ar piemiņas saglabāšanu un vietu uzturēšanu. Tāpat plānojam veidot jaunu sadaļu ar rakstnieku rokrakstu un parakstu paraugiem Literatura.lv sadarbībā ar rakstniecības un mūzikas muzeju, reģionālajiem muzejiem, Latvijas Nacionālo bibliotēku un LU Akadēmisko bibliotēku.

Pirmajos projekta mēnešos sadaļā Manuskripti, rokraksti, paraksti ir uzsākta rakstnieku rokrakstu apzināšana un digitalizēšana. Fokusā ir katra mēneša jubilāri. Jūnijā ir digitalizēti, komentēti un atšifrēti vairāku literātu manuskripti. Ir uzsākta sadarbība ar Rakstniecības un mūzikas muzeju, kā arī rokraksti tiek meklēti citos muzejos un privātos arhīvos. Literatura.lv Facebook kontā manuskripti un rokrakstu aktivitāte tiek popularizēta un atrodama ar tēmturi #rakstniekarokraksts.

Daži no jūnijā digitalizētiem materiāliem:

Antona Bārdas sūtītā pastkarte 1916. gadā L. Ūdrei:

https://www.literatura.lv/lv/illustration/Antona-Bardas-sutita-pastkarte-priekspuse/1593929

https://www.literatura.lv/lv/illustration/Antona-Bardas-sutita-pastkarte-otra-puse/1593931

Antona Bārdas dzejoļa "Nakts zoneta" uzmetums rokrakstā 20. gadsimta 20. gadu sākumā:

https://www.literatura.lv/lv/illustration/Antona-Bardas-dzejola-Caur-naksu-talumu-manuskripts/1593933

Augusta Baltpurviņa vēstule Augustam Saulietim 1908. gadā:

https://www.literatura.lv/lv/illustration/Augusta-Baltpurvina-vestule-Augustam-Saulietim/1598937

https://www.literatura.lv/lv/illustration/Augusta-Baltpurvina-vestule-Augustam-Saulietim-Aploksne/1598939

Ilgoņa Bērsona žurnāla "Gara Mantas" ieceres uzmetums 1985. gadā:

https://www.literatura.lv/lv/illustration/Ilgona-Bersona-zurnala-Gara-Mantas-ieceres-uzmetums/1598755

Vidara Balta dzejoļa "Ar krāsu burvībā mērcētu otu" manuskripts 1977. gadā: https://www.literatura.lv/lv/illustration/Vidara-Balta-rokraksts/1590000

Sadaļā Rakstnieku balsis Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvā Rita Gāles kolekcijā atlasīti pašas Ritas Gāles, Austras Balodes, Nikolaja Kalniņa, Ingrīdas Vīksnas, Valdas Melngalves-Dreimanes un Jura Zommera dzejoļu lasījumu ieraksti, kurus drīzumā, sadarbojoties ar arhīvu, plānots integrēt Literatura.lv sadaļā “Audio”.

Savukārt sadaļā Latviešu literatūras tulkotāju profili uzsākts darbs pie šķirklu izveides, informācijas apzināšanas un apkopošanas par dažādu laika posmu latviešu literatūras tulkotājiem. Viena grupa ir tulkotāji, kas latviešu literatūru darīja pieejamu un to popularizēja pirmās Latvijas Republikas laikā (piemēram, Marts Pukitss, Staņislavs Kolbuševskis), otra – kuru darbība norisinājās padomju režīma gados (piemēram, Zdravko Kisjovs, Jurijs Zavgorodnijs). Savukārt trešo grupu veido mūsdienu latviešu literatūras tulkotāji (Nikolā Ozano, Vlads Brazjūns u. c.).

Jūnija mēnesī aktivitātes ietvaros izstrādāti šādi tulkotāju profili:

Marts Pukitss: https://www.literatura.lv/lv/person/view?id=872615

Zdravko Kisjovs: https://www.literatura.lv/lv/person/Zdravko-Kisjovs/1594307

Vlads Brazjūns: https://www.literatura.lv/lv/person/Vlads-Brazjuns/1297291

Sadaļā Jaunākās literatūras aktualizēšana sadarbībā ar rakstnieci un radio “NABA” žurnālisti Signi Višku izstrādātsjaunākās paaudzes latviešu dzejnieces Elīnas Vendijas Rībenas profils. Rībena publicējusies vadošos literatūras izdevumos un pašreiz strādā filozofijas žurnālā “Tvērums”.

https://www.literatura.lv/lt/person/Elina-Vendija-Ribena/1595650

Būtiskas iestrādes ir arī sadaļā Latvijas minoritāšu rakstnieki, aizsākot darbu pie Latvijas minoritāšu (ebreju, krievu, vācbaltiešu) rakstnieku profilu izstrādes, kuri dažādos laika posmos bijuši piederīgi un nozīmīgi Latvijas kultūrtelpai. Notiek darbs ar padomju laika posma autoriem, kas bija Latvijas Padomju rakstnieku savienības (Krievu literatūras sekcijas) biedri, dzīvoja Latvijas PSR un aktīvi piedalījās literārajā procesā un sabiedriskajā dzīvē, publicējās krievu valodā izdotajā žurnālā “Daugava”, bet mūsdienās ir piemirsti, kā, piemēram, Vladimirs Alatircevs, Rems Trofimovs, kuru profili jau pieejami vortāla literatura.lv datubāzē. Līdz šim sagatavotie profili:

Vladimirs Alarticevs: https://www.literatura.lv/lv/person/Vladimirs-Alatircevs/1434337

Rems Trofimovs: https://www.literatura.lv/lv/person/Rems-Trofimovs/872073

Sadaļā Trimdas latviešu kultūras bibliogrāfija kataloga integrēšana datubāzē pārbaudīti un sadarbībā IT sistēmai pielāgoti, vortāla literatura.lv datubāzē importēti mēnešraksta “Lāpa” (1946–1948) ieraksti. Izstrādāts mēnešraksta “Lāpa” organizācijas profils. Literatura.lv Facebook kontā informāciju par trimdas periodikas ierakstiem var atrast pēc tēmtura #trimdasperiodika.

Žurnāla “Lāpa” (1946–1948) profils un ieraksti datubāzē: https://www.literatura.lv/organization/1216749?lang=lv

Bet sadaļā Grāmatu jubilejas izstrādāts šķirklis par Ilonas Leimanes grāmatu “Ugunsputns” (1951). Literatura.lv Facebook kontā grāmatu jubilejas tiek popularizētas un atrodamas ar tēmturi #gramatasjubileja.

Ilonas Leimanes “Ugunsputns” šķirklis datubāzē: https://www.literatura.lv/lv/work/Ugunsputns/413272


LU LFMI projekta “Personība. Process. Piemiņa. Literatura.lv digitālā satura inovācijas” īstenošana norisinās ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu mērķprogrammā “KultūrELPA”.

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.