literatura.lv janvāra jubilāre – rakstniece Gundega Repše

Logo_Gundega Repse.jpg

13. janvārī dzimšanas dienu svin rakstniece Gundega Repše! Viņa uzskatāma par vienu no spilgtākajām mūsdienu Latvijas personībām kultūrā.

Viņas pirmā publikācija – stāsts "Kamielis Vecrīgā", kas publicēts laikrakstā "Literatūra un Māksla" 1979. gadā. Kopš 1982. gada Repše publicē rakstus un recenzijas par literatūras, mākslas un sabiedriskiem jautājumiem. 1987. gadā tiek izdots viņas pirmais stāstu krājums "Koncerts maniem draugiem pelnu kastē", kas tiek pieskaitīts pie "jaunā viļņa" jeb "nikno meiteņu" prozas. Stāstus raksturo nepieciešamība domāt individuāli, atsakoties no padomju ideoloģijas stereotipiem. Savā pirmajā romānā "Ugunszīme" (1990) Repše atklāj likteņu pavērsienus un varas postošo klātbūtni 20. gadsimta 40.—60. gadu Latvijas inteliģencē. Romāns balstīts uz reāliem faktiem, tā sauktās "franču grupas" intelektuālajiem meklējumiem un traģiskajiem likteņiem.

1990. gados Repše kļūst par vienu no spilgtākajām personībām latviešu mūsdienu prozā. Rakstnieces neatslābstošā interese par kultūras procesiem vērojama viņas rakstītajās grāmatu recenzijās un slejās "Dienas" kultūras lappusēs. 1992. gadā iznāk nozīmīgākais Repšes īsprozas krājums – "Septiņi stāsti par mīlu", kur ar daudzveidīgiem mākslinieciskiem paņēmieniem attēlotas atklāsmes, ko izraisa mīlestība. Guntis Berelis, nosaucot Repši par 90. gadu prozas zvaigzni, raksta: "Repšes teksts allaž ir atvērts daudzām interpretācijām, dažbrīd, iespējams, pilnīgi atšķirīgām. Rodas iespaids, ka autore raksta "retināti", atstādama "baltas lapas" – lāgiem pat starp divām frāzēm –, kuras jāaizpilda lasītājam." (Guntis Berelis. Starp varoņu un ākstu pieminekļiem. Deviņdesmito gadu literatūra. Latviešu literatūras vēsture. R., 1999, 315. lpp.)

21. gadsimta sākumā Repše strādā pie autobiogrāfiskā romānu cikla "Smagais metāls" (2002–2011). Cikla pirmā romāna "Alvas kliedziens" (2002) pamatā ir pusaudžu gadiem raksturīgie "vētras un dziņu laikmeta" rituāli, ko iedvesmojušas rakstnieces pašas ilgākā laikā tapušās skolas gadu dienasgrāmatas. Otrais romāns "Vara rati" (2003) vēsta par 80. gadiem, savukārt trešais – "Dzelzs apvārdošana" (2011) reflektē par dažādiem rakstnieces dzīves posmiem. Šajā laikā Repše sāk nodarboties arī ar Latvijas vēsturei veltītas prozas veicināšanu – 2011. gadā iznāk 12 rakstnieču stāstu krājums "Mēs. XX gadsimts", kam seko Gundegas Repšes iniciēta 13 romānu sērija, kuras ietvaros 13 latviešu rakstnieki saraksta romānus par dažādiem 20. gadsimta Latvijas vēstures periodiem. 2018. gadā Repše saņem Baltijas Asamblejas balvu par romānu sērijas "Mēs. XX gadsimts" organizēšanu un šajā sērijā izdoto romānu "Bogene" (2016). Pašlaik Repše strādā pie romāna par Annu Brigaderi, kas taps kā daļa no viņas pašas izlolotās idejas – grāmatu cikla "Es esmu...", kurā 24 autori – 12 rakstnieki un 12 literatūrzinātnieki – paralēli radīs katrs savu darbu par vienu no 12 latviešu literatūras klasiķiem.

"Labi. Mana dzīve. Vai tās ir sajūtas par sevi? Atmiņas, kas ir šo sajūtu saistviela? Cilvēki? Priekšstats par viņiem un viņu iedomātās pēdas manā miesas un dvēseles virsmā? Fakti? Gadskaitļi? Kādās proporcijās? Lineāri mānīgais izkārtojums no bērnības, skolas, studiju, darba gadiem līdz morga galdam? Kāds tam sakars ar mani? Tas, ko citi domā par manu rīcību, manu darbu, manu izskatu, manām domām? Kur ir dzīve? Ja tā nav un nevar būt kaut kas pats par sevi, tad kur to nomedīt? Gaismas šautrā uz porcelāna tases svētdienas rītā? Vienā vienīgā rītā vai ikvienā rītā līdzšinējā mūža garumā?" (Gundega Repše. Dzelzs apvārdošana)

Ar Gundegas Repšes profilu aicinām iepazīties “Literatura” vortālā – http://literatura.lv/lv/person/Gundega-Repse/871973

Saite uz “Personība. 100 g Kultūras. Gundega Repše” – https://ltv.lsm.lv/…/25.10.2016-personiba.-100g-kulturas.-…/

Gundega Repše (1960), rakstniece. Viena no spilgtākajām 90. gadu latviešu prozas pārstāvēm.

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.