Literatura.lv digitalizācijas projektā Latviešu Kopības Vācijā Minsteres arhīvā

Logo-Minstere.jpg

Literatura.lv komanda no 17. līdz 22. augustam aizvadīja darbīgu nedēļu Latviešu Centra Minsterē telpās, lai strādātu ar Latviešu Kopības Vācijā Minsteres arhīvu, realizējot Baltisch-Deutsches Hochschulkontor atbalstītu projektu "Latviešu rakstnieki trimdā: Latviešu centra Minsterē dokumentu un fotogrāfiju pētniecība, atlase un digitalizācija" (projekta vadītāja Māra Grudule).

Bagātīgais arhīva krājums piedāvā iespaidīgu dokumentu, fotogrāfiju, manuskriptu un priekšmetu klāstu, ko centāmies apgūt, iepazīt un izvērtēt, paralēli intensīvi digitalizējot. Digitalizētie materiāli ietver krietnu daļu no Jāņa Jaunsudrabiņa sarakstes, Zentas Mauriņas fotogrāfijām, vēstulēm un pastkartēm, apjomīgu Arnolda Apses un Pētera Ērmaņa kolekcijas daļu, gandrīz pilnīgu Valdemāra Kārkliņa, Kārļa Ieviņa un Zeltītes Avotiņas dokumentālo mantojumu. Līdzi mums uz Latviju dodas arī Austras Rudzītes un Arnolda Apses dienasgrāmatas, ko digitalizēs Autobiogrāfiju krājums.

Šī apjomīgā un vizuāli bagātīgā arhīva iniciētāja un galvenā glabātāja Austra Rudzīte (1911–1991) bijusi unikāli erudīta un ar degsmi un pacietību apveltīta personība. Kopš 20.gs. 50. gadu beigām, būdama Minsteres Latviešu Ģimnāzijas skolotāja un vēlāk bibliotekāre, agronomijas doktore Austra Rudzīte sākusi mērķtiecīgi apceļot rakstnieku dzīvesvietas Eiropā, uzkrāt informāciju, dokumentus, un pēc rakstnieku nāves veidot memoriālās istabas (Jānim Jaunsudrabiņam un Zentai Mauriņai) vai vismaz stūrīšus (Kārlis Ieviņš, Pēteris Ērmanis) vai plauktus (Arnolds Apse, Konstantīns Raudive, Kārlis Dziļleja, Zeltīte Avotiņa u.c.).

Literatura.lv komanda priecājas, ka jau vairākus gadus bibliotēku un arhīvu pieskata Dina Krastiņa, rūpīgi iedziļinoties un palēnām ieviešot kārtību un pārskatāmību. Par viesmīlību, konstruktīvu sadarbību un atbalstu pateicamies arī MLC Kultūras administratorei Laumai Leišovnikai, LKV vicepriekšsēdim Arnis Drille un visai Latviešu Kopība Vācijā valdei!

Šajā nedēļā digitalizēti 3420 dokumenti.

Attēlā no kreisās: Jānis Oga, Māra Grudule, Eva Eglāja-Kristsone, Zita Kārkla, Ivars Šteinbergs, Ieva Kalniņa, Inguna Daukste-Silasproge.

Projektā iesaistīti pētnieki no pēcdoktorantūras projektiem:
Latviešu prozisti padomju okupācijā: sadarbība un nevardarbīgā pretošanās (1968–1991), Nr.1.1.1.2/VIAA/3/19/482
Ķermeņa ģeogrāfijas: latviešu sieviešu rakstniecības vēsture, Nr. 1.1.1.2./VIAA/3/19/430

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.