Jeļena Glazova

1 bilde

Jeļena Glazova (1979) – Latvijas krievu dzejniece, mūziķe un māksliniece. Sarakstījusi četrus dzejoļu krājumus – bilingvālo "Трансферы/Transfēri" (2013), kas tika nominēts Literatūras gada balvai nominācijā "Labākā debija"; "Plasma" (2014), kas tika izdots igauņu un angļu valodā, 2019. gadā izdoto "Алчность/Alkatība" un 2022. gadā izdoto "Naivums/Наивность". Studējusi Latvijas Kultūras akadēmijā, 2013. gadā ieguvusi maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļā. Studē Latvijas Mākslas akadēmijas doktorantūrā. Glazovas dzejoļi publicēti dažādos literāros žurnālos un literatūras portālos, kā arī tulkoti arī latviešu, lietuviešu, igauņu, zviedru, somu, angļu un poļu valodās. Atdzejo mūsdienu latviešu autorus krievu valodā. Dzejniecerīkojusi dzejas festivālu “Dzejnieka asinis” (2014-2016) un trilingvālo literatūras festivālu "Dzeja bez robežām".

Dzimšanas laiks/vieta

26.12.1979
Rīga

Profesionālā darbība

Dzeja

2013: Трансферы/Transfēri (atdz. Toms Treibergs un Svens Kuzmins, Orbīta).
2014: Plasma (Paranoia).
2019: Алчность/Alkatība (atdz. Arvis Viguls, Valters Dakša).
2022: Naivums/Наивность (atdz. Einārs Pelšs, Valters Dakša).

Citātu galerija

Par dzejoļu krājumu "Алчность/Alkatība" (Valters Dakša, 2019)

"Alkatība, šī, ētiski raugoties, sliktā, nosodāmā, amorālā iezīme, kas raksturo subjektu, kas stāv aiz aprautajām replikām vairākos Glazovas dzejoļos un ko, visticamāk, par nosodāmu uzskata autore pati, – alkatība sajūtama kā libido, bet arī kā alkas pēc dzīves, pēc īstuma un brīvības, ko dažādu iemeslu dēļ mūsu neoliberālajā sabiedrībā joprojām nejūtam pilnībā savā rīcībā, – nejūtam nedz brīvību (sieviešu emancipācijas cīņas vairāk nekā gadsimtam par spīti), nedz īstumu (postpatiesības ideja ne tik daudz nopietni satrauc, cik izklaidē un dažādo post- rindā ir tikai kārtējais solis projām no uzticēšanās jebkādiem vēstījumiem), nedz dzīvo (ne-dzīvā dažādie varianti dzejnieces tēlainībā ieņem ievērojamu vietu – no cilvēku radītiem robotiem, briesmoņiem, zombijiem un stāstu un pasaku tēliem līdz izteiksmīgi pasniegtai nedzīvajai matērijai)."

Skulte, Ilva. Lelles melnais. Punctum, 15.05.2019.

"Krājums "Алчность/Alkatība" mani vispirms pārsteidz kā stilistiski ļoti tīrs un nesamocīts postmodernisma dzejas paraugs. Respektīvi, savā ziņā šis teksts atgādina apbrīnojami labi saglabājušos postmodernisma vintage artefaktu, kura dizains jau kļuvis klasisks un "pārlaicīgs". No otras puses, laikam taču pasaule pēdējo 50 gadu laikā nav tik ļoti mainījusies un aktualitāti nav paspējušas zaudēt tādas postmodernisma tēmas kā realitātes un identitātes sairums, simulakri, patiesības aizstāšana ar reprezentāciju, dzīves vides tehnoloģizācija, mēģinājumi atrast dieva vietu un pielietojumu pasaulē, kurā atcelta vertikāle, un dažnedažādi koncepti un lietas – sakrālais un profānais, mīti un televizora tēli – atrodas uz vienas divdimensiju plaknes."

Baklāne, Anda. Piezīmes par alkatības un transubstanciācijas savienošanos meža sirdī. Satori, 04.04.2019.

Izglītība

–2002
Latvijas Kultūras akadēmija
Ludzas iela 24, Rīga
Bakalaura grādu audiovizuālās kultūras vēsturē un teorijā.

–2004
Latvijas Universitāte
Lomonosova iela 1A, Rīga
Maģistra grāds sociālajās zinātnēs.

2011–2013
Latvijas Mākslas akadēmija
Kalpaka bulvāris 13, Rīga
Iegūts maģistra grāds Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļā

2013
Latvijas Mākslas akadēmija
Kalpaka bulvāris 13, Rīga
Doktorantūra Latvijas Mākslas akadēmijā

Apbalvojumi

Latvijas Literatūras gada balva
Spilgtākā debija
Nominants
2014