Emīlija Jurevica

lv
Ziņot redaktoram

Kolekcijas (1)

Darbi: Darba autors (13); Recepcijas persona (3)

Attēli: Persona attēlā(2)

VārdsEmīlija Jurevica
Papildu vārdiEmīlija Jurēvitcs
PseidonīmsAmanda Kloto, Rūķu Zelma
Dzimtais vārdsEmīlija Rūķe
KopsavilkumsEmīlija Jurevica (1894–1967) – literāte un izdevēja. Izdevusi žurnālu "Nākotnes Sieviete" (1923–29). Publicējusi periodikā rakstus par sieviešu stāvokli sabiedībā. Ar pseidonīmu Amanda Kloto sarakstījusi romānus "Elita" (otrs nosaukums "Kad sieviete mostas", periodikā 1923–24, grāmatā 1925) un "Sievietes uzvara" (1927).
Personiska informācijaDzimusi tirgotāja Rūķa ģimenē.
Beigusi Beķeres ģimnāziju Bauskā.
1923–1929: izdevusi žurnālu "Nākotnes Sieviete".
Bijusi Latviešu sieviešu apvienības un Zaļā Krusta priekšniece, Starptautiskā miera kongresa iniciatīvas komitejas ģenerālsekretāre. Literatūras akadēmiskās izglītības veicināšanas biedrības sekretāre u.c. organizāciju valdes locekle.
Jēkaba Jurevica sieva.
Profesionālā darbībaPublicējusi periodikā rakstus par sieviešu stāvokli sabiedībā.

Romāni

"Elita" (otrs nosaukums "Kad sieviete mostas", periodikā 1923–24, grāmatā 1925)
"Sievietes uzvara" (1927)
Citātu galerija""Nākotnes sieviete" esot "politisks, zinātnisks mākslas žurnāls". Pornogrāfijas tajā nava. Bet te mūs var interesēt pati ta nākones sievietes filozofija un literatūra. Taisa viņu Irēna Baltmane-Saulīte, Sproģu Berta, Malda, Zigzaga, Amanda Kloto, Emīlija Jurevice un citas nepazīstamas kundzes un jaunkundzes. Kā divi ķilķeņi vārošā katlā, šajā sieviešu pūlī pa vidu maisās Jureviču Jēkabs un Meijeru Jānis. Sparīgas viņas ir, šīs latviešu jaunās amazones. "Kaut ari dzīves izredzetie, vīrieši, nepalīdz (bet Jureviču Jēkabs un Meijeru Jānis?), mēs tiksim augšā! Mums jāpaceļas no dumbrāja, kurā vēl esam iestigušas! Mums jānomet verdzības saites! Mums jālauž tumsa un jānāk pēc gaismas!" Vārdu sakot: jedrit vai āzīt! Dūres vien mums, nabaga puisiešiem, žvinkst gar degunu. Kas šās tur nogrūdis tajā dumbrajā un pa kādām trepēm īsti viņas traušas augšup, tas nu no šīs svelošās filozofijas nekādi nav izdibināms. Man šķietas, ka tas pats Jureviču Jēkabs un Meijeru Jānis tomēr varētu būt palīdzīgs šīm dāmām viņu dziļajā "peklē". "Kādēļ gan sieviete nevar sēdēt kādā ministra krēslā jeb pagasta vecākā amatā?" jautā tā pati Irma Baltmane-Saulīte. Jā gan, kāpēc viņa nevarētu sēdēt, jo vai tad uz sēdēšanu patiešām tikai vīriešiem ir monopols? Un mežsarga amats, un smagā ormaņa, un kuļmašīnas vadītāja, un tiesu pristava, un skursteņslauķa? Visiem saviem bēdu brāļiem es ieteiktu izlasīt "Nākotnes Sievieti", tad viņi redzēs, cik šausmīgi patlaban apdraudēts mūsu stāvoklis. Lai tāpēc mācamies pie laika zeķes lāpīt un bērnus zīdīt. "Nākotnes Sieveetes" dzeja nestāv zem viņas filozofijas. "Tu atnāci kā rudens vēja dzīts" – dzied mazāk amazoniski noskaņotā Sprogu Berta. Bet ZigZaga gāžas pašas mūžības bezdibeņos iekšā. "Noslēpums noslēpumā un mūžīgs noslēpums mūžīgi mūžos varenā mūžībā. Esi svētīta no mūžības līdz mūžībai šausmīgākās elles un mūžīgi ziedošās paradīzes māte, noslēpuma pilnā, varenā un bezgalīgā mūžība no mūžības uz mūžību!.." Lai glābjas, kas var – pie Zando Lettona. Tas tēlo, kā es "noskūpstīju to", "un noskūpstīju viņu" un "vēl reiz noskūpstīju viņu". Tā vien liekas, ka galu galā tik briesmīgi nemaz nebūs ar tiem mūžības noslēpumiem un mūsu sugas izdeldēšanu no zemes virsus. Arī nākotnes sievietei tie paši vecie niķi padomā."

A. U. Latviešu literatūra. Domas, Nr.1 (01.01.1926)
SaiknesJēkabs Jurevics - Vīrs
Nodarbespubliciste
literāte
izdevēja
Dzimšanas laiks/vieta29.10.1894
Bauska
Bauska, Bauskas novads
IzglītībaM. Beķeres meiteņu privātģimnāzija
Bauska
Bauska, Bauskas novads
Darbavieta1923–1929
Žurnāls "Nākotnes Sieviete"
Ceļojums1924
Parīze
Paris, France
Miršanas laiks/vieta05.05.1967
Rīga
Rīga
Apglabāts00.05.1967
Otrie Meža kapi
Gaujas iela 12B, Rīga, LV-1026

Kartes leģendaTiek rādīti ieraksti 1-5 no 5.
#VietaDatumsVeidsVietas tips
  
1Bauska
(Bauska, Bauskas novads)
29.10.1894Dzimšanas laiks/vietaPilsēta
2Rīga
(Rīga)
05.05.1967Miršanas laiks/vietaPilsēta
3Otrie Meža kapi
(Gaujas iela 12B, Rīga, LV-1026)
01.05.1967ApglabātsKapsēta
4Bauska
(Bauska, Bauskas novads)
(Nav norādīts)IzglītībaPilsēta
5Parīze
(Paris, France)
1924CeļojumsPilsēta

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.