Ontona Rupaiņa vēstule (pirmā daļa)

NosaukumsOntona Rupaiņa vēstule (pirmā daļa)
VeidsFoto
Nr.89
ParakstsRakstnieka Ontona Rupaiņa (1906–1976) vēstule rakstniekam Jānim Klīdzējam (1914–2000) 1956. gada 23. jūlijā.
Vēstule Rakstniecības un mūzikas muzejā, RTMM 782894.
Rupaiņs vēstulē min biogrāfiskus faktus, kurus vēlas, lai Klīdzējs iekļauj 50. jubilejas apsveikuma rakstā. Tas publicēts 1956. gada 12. septembrī laikraksta “Laiks” 73. numurā
Rupaiņs vēstulē runā par tetraloģiju “Māra mostas”, kas pirmoreiz publicēta 1951. gadā Minhenē, izdevniecībā “Latgaļu izdevnīceiba”. Latvijā romāns pirmpublicējumu piedzīvoja 2016. gadā “Latgolys Studentu centrā”.
Vēstulē minēts arī izdevējs, publicists un tulkotājs Jānis Šķirmants (1906–1992)

Teksta atšifrējums:

St. Paulā, 23. VII. 56. [labajā pusē]
Dōrgū Jōņ!
Kam Tu mani mūki ar fotografijom! Varēji prasēt, kod Škirmants prasēja – pagrīstu ūtru placu, vai mugoru, ot i byutu. Vīnu jau aizsyuteju, aizsyutu arī ūtru taidu pat. Pōrs mēnenešu laikā izamainējis naasmu: tikai sērmōki aizauši, dziļōkas grumbas, plešs plykōks un vīpsna ironiskōka.
Čikagas puišus nagribu mūcēt. Seši mēneši klusēju, kad Jyus treis bļuznējat par “lelu jubileju”. Vai na tai? Es zynu, ka Trejs cylvāki nikō navar sareikōt. Pīkrisšonu devu tikai izdevniceibas lobā, ar nūteikumu, ka nablamēs sevi, ni mani. Sovā myužā esmu reikojis symtus sareikojumu un vysi ir bejuši ar gaumi un speidūši, tōpēc navoru pījemt sovam “gūdam” kaut kū taidu, kas pošam napatyktu. Škirmants izteica vēleišonūs sasadorbōt ar organizacijom, bet leidz šam nikas nav zynoms. Saprūtu nu Tu ari roksti par naveiksmem, topēc jau pyrms pōrs nedeļam aizraksteju Raibūņam, lai līk lizeiku molā. Žāl un drusku pakauns, jo daži cylvāki sūlējōs braukt uz “jubileju” un taidas nabyus.
“Lelō jubileja” izateiks tymā, kū preses atašejs Lelais Jōns sarakstēs gazetās – kai R. tagad neikuļoj, kad zōle nakitynoj kōjas. Tikai naroksti por vīntuleigu ceļa gōjēju. Vysi individualisti ir lelī vintuli, jo tikai jīm tryukst bezkauneibas uzamest cytim par borvedi. Jauneibā esmu bejis ari borvedis, pat lels borvedis. Na par veļti partiju veiri jaunu puiku cēle augstos olgas kategorijā, kad veču rinda gaudōja aizmugurē.
Nasakautrēj īraksteit, ka Uļmana laikūs beju padzeits nu siles, tronkāts okupaciju godūs un Amerikā – deporteits! Goram tys ir bejis ļūti svēteigi, tikai sabendēja veseleibu. Mōcōs vērsā nūgurūms. Ja šis nūgurums naatstōs – dīszyn, vai izpiļdeišu tū programmu rakstneiceibā, ku beju sastōdējis jauneibas godūs. Par tū ir īraksteits MM3 pievōrdā.
Mirstūt byutu ļūti žāl, ka natyka parōdēt peterburdznīkus, videjū un Latvijas laiku jaunōtni rupainiskā skatejumā. Tur juktu smīkli ar asorom, cylvāki lipatōtu kai zači.
Bet ir lobi, Jōņ, ka Dīvs styprinōja spākus uzrakstēt kaut par vacū, aizmērstū paaudzi, kos nūdar par pamotu latgaļu rakstnīceibai. Cikom taida dorba nabeja mes vysi jutomēs kai nu debesim nūkrituši, vysmoz maņ beja taida sajyuta.
Rokstus syuti tagad, lai uz 13. sept. ir gazetā. Nikaidu “jubileju” nagaidi. [vertikāli, pasvītrots]

Rokraksta informāciju sagatavojusi Ruta Kurpniece; atšifrējis Raivis Pudenko
Personas attēlāOntons Rupaiņs
Iekštelpas
Vieta un datums23.08.1956
Sentpola
Saint Paul, Minnesota, United States
Krāsas

Kartes leģendaTiek rādīti ieraksti 1-1 no 1.
#VietaDateVeidsVietas tips
  
1Sentpola
(Saint Paul, Minnesota, United States)
23.08.1956Attēla radīšanas vietaPilsēta

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.