Untersuchung des Gottesdienstes, der Wissenschaften, Handwerke, Regierungsarten und Sitten der alten Letten aus ihrer Sprache

CollectionLaikraksts "Gelehrte Beyträge zu den Rigischen Anzeigen"
TitleUntersuchung des Gottesdienstes, der Wissenschaften, Handwerke, Regierungsarten und Sitten der alten Letten aus ihrer Sprache
Additional informationRaksts par latviešu senvēsturi, tautas un valodas izcelšanos, mitoloģiju (viens no vairākiem pamatavotiem Baltijas vāciešu vēlakajiem priekšstatiem par latviešu dievībām un to funkcijām), tautas medicīnu un antropoloģiju ar nodomu mazināt atsvešinātību starp latviešiem un vāciešiem, īpaši mācītājiem un muižniekiem. Harders norāda uz pirmatnējo tautu spējām un vides radīto atšķirību starp tautām un kultūrām: "zemnieks ar savu cildeno darbu būtu pelnījis daudz vairāk cieņas nekā visādi vācu slaisti, kas, aizbēguši no arkla savā dzimtenē, šeit nopirkuši parūku un medību dunci, liekas dēvēties par kungiem un apietas ar zemniekiem nepanesami uzpūtīgi un nežēlīgi". Mainoties apstākļiem, varētu mazināties arī atšķirības. Latviešu māņticību Harders saista ar nezināšanu un izglītības trūkumu. Harders raksturo latviešu dziesmas un ziņģes, norāda uz improvizācijas talantu, pirmais iepazīstina lasītāju arī ar latviešu mīklām un parunām. Raksts ietekmējis Gustavu Bergmani un Johanu Gotfrīdu Herderu, Gothardu Frīdrihu Stenderu u.c..
Sīkāk par raksta saturu: Andrejs Johansons. Latvijas kultūras vēsture 1710-1800. Daugava 1975, 218.-220.; 321.-325. ; 329.-333., 411.-412., 434.-435. lpp.
PeriodicalLaikraksts "Gelehrte Beyträge zu den Rigischen Anzeigen"
PublisherSamuel Lorenz Frölich
Formatpublication
Work typeoriginal work
Nonr. 2, 9.-16.lpp. ; nr. 5, 33.-40.lpp.; nr. 7, 49.-56.lpp.; nr.12, 89.-96.lpp.
Author
Author of the comment
Publishing year/ place1764
Laikraksts "Gelehrte Beyträge zu den Rigischen Anzeigen"
Krāmu iela, Rīga
Krāmu iela, Rīga

Map legendShowing 1-1 of 1 item.
#LocationDateTypeType of place
  
1Krāmu iela, Rīga1764Publishing year/ placeBuilding, house

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.