Pēteris Dambergs

lv
Report to editor

Works: Author (3); Translator (2); Compiler (1)

Photos: Person in photo(1)

NamePēteris Dambergs
Additional namesDamberg, Pētõr Alfred Damberg
Name at birthPēteris Alfreds
SummaryPēteris Dambergs (Damberg) (līdz 1928. gadam Pēteris Alfreds Dambergs, lībiešu Pētõr Alfred Damberg; 1909–1987) – lībiešu kultūras darbinieks, literāts, valodnieks, skolotājs.
Personal informationDzimis lībiešu zvejnieku Kārļa un Kristīnes Dambergu ģimenē.
Līdz 20. gadsimta 30. gadiem lietojis savu otro priekšvārdu Alfrēds.

Pirmā pasaules kara gadus viņš pavada dažādās Igaunijas vietās (Kuresārē, Hāpsalu un Tallinā), kur apgūst arī igauņu valodu. 1925. gada rudenī pabeidz Dundagas pamatskolu. Vēlāk, pēc Valmieras pedagoģiskās skolas beigšanas, sāk strādāt par skolotāju.
Beidzis Jelgavas skolotāju institūtu (1934). Skolotāja gaitas sācis pēc obligātā karadienesta 1935. gadā Zemgalē Zaļeniekos, beidzis 1969. gadā Vidzemē Katvaros. Dažus gadus bijis skolotājs arī lībiešu ciemos Pizē (Miķeļtornī) un Mazirbē, kā arī citur Kurzemē. No 1969. gada dzīvojis Ādažu Līvos.

13 gadu vecumā sācis palīdzēt lībiešu garīgās un materiālās kultūras pētniekiem, piedalījies ekspedīcijās, arī pats vācis materiālus.
WorkNo 1931. līdz 1933. gadam bijis mēnešraksta "Līvli" ("Lībietis") faktiskais redaktors, tur arī sācis publicēt savus rakstus un dzejoļus.
Rakstījis par lībiešiem vairākās valodās, piemēram, par Dundagas lībiešu nemieriem (Ventspils pilsētas laikrakstā "Brīvā Venta" 1960.3.IV), par dzimto Sīkragu (krājumā "Laanemeresoomlaste etnokultuuri kusimusi" – "Baltijas jūras somugru etnokultūras jautājumi", Tallinā 1982), referējis igauņu Dzimtās valodas biedrībā par lībiešu valodas kopšanu (materiāli publicēti igauņu un lībiešu valodā biedrības gadagrāmatā "Emakeele seltsi aastaraamat. 1977, Tallinā 1978).

1935: lībiešu lasāmgrāmata Jemakīel lugdobrānttoz skūol ja kuod pierast ("Dzimtās valodas lasāmgrāmata skolai un mājām", Helsinkos, sastādītājs un autors) ir Damberga izcilākais sasniegums lībiešu grāmatniecībā.
Somu valodnieks S. Suhonens Damberga stāstījumu atlasi publicējis atsevišķā grāmatā "Liivin kielen naytteita" ("Lībiešu valodas paraugi", Helsinkos 1975).

Sastādītie izdevumi

Kopā ar T. Karmu Dambergs sastādījis izlasi "Lībiešu tautasdziesmas" (teksti lībiešu un latviešu valodā, Rīgā 1980).
Lībiešu-latviešu-igauņu vārdnīcas sastādīšana T. R. Vītso vadībā apstājās pie S burta.

Atdzejojumi

Dambergs atdzejojis lībiski cittautu dzeju, kopā ar E. Kallasi tulkojis Ernesta Birznieka-Upīša, Leona Paegles un Regīnas Ezeras prozas darbus igauņu valodā.
Kopā ar T. Karmu savācis materiālus un sagatavojis parindeņus H. Skujas ierosinātajai lībiešu dzejas antoloģijai (lībiešu un latviešu valodā).

Damberga paša dzejoļi H. Skujas atdzejojumā publicēti arī latviešu presē.

Sabiedriskā darbība

Dambergs bijis daudzu lībiešu vai viņiem veltīto pasākumu organizētājs un dalībnieks, viens no dziesmu ansambļa "Līvlist" dibinātājiem (1972) un aktīvs dalībnieks, valodas konsultants.
LinksBaiba Damberga (1957) - Niece
Occupationscultural worker
writer
Birth time/place09.03.1909
Ķeļķi
"Ķeļķi", Sīkrags, Kolkas pagasts, Talsu novads, LV-3275
EducationUnknown – 1934
mācījies
beidzis Jelgavas skolotāju institūtu
Place/time of death25.04.1987
Ādaži
Ādaži, Ādažu pagasts, Ādažu novads
Buried
Baltezera kapi
Baltezera iela 2, Baltezers, Ādažu pagasts, Ādažu novads, LV-2164

Map legendShowing 1-3 of 3 items.
#LocationDateTypeType of place
  
1Ķeļķi
("Ķeļķi", Sīkrags, Kolkas pagasts, Talsu novads, LV-3275)
09.03.1909Birth time/placeFarmstead
2Ādaži
(Ādaži, Ādažu pagasts, Ādažu novads)
25.04.1987Place/time of deathCity
3Baltezera kapi
(Baltezera iela 2, Baltezers, Ādažu pagasts, Ādažu novads, LV-2164)
(Not set)BuriedCemetery

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies. Read more.