Pēdējais latvietis

Dalikt komentaru

KolekcijaAugusta Golta apgāds
NūsaukumsPēdējais latvietis
Papildu informācijaPatriotisks stāsts ar bēdīgām beigām.
IzdeviejsAugusta Golta apgāds
Formatsgrāmata
Darba veidsoriģināldarbs
KategorejisŽanri / Literatūra / Literatūras veidi / proza / romāns
Darba autorsAndrejs Upīts
IzdevējsAugusts Golts
Saisteitī dorbiPēdējais latvietis
Izdošanas gads/vieta1913
Pirmpublicējums periodikā laiks/vieta01.01.1912–01.12.1912
Žurnāla "Domas" Nr. 1–12.
Atslāgvuordi
Tiek rādīti ieraksti 1-20 no 190.
#VītaDatumsTipsKategoreja Vietas tipsTeksta fragments
   
1Nica
(Nice, Provence-Alpes-Côte d'Azur, France)
(Nav nūruodeits)Minēts tekstāEpizodiskā vieta (bez būtiskas nozīmes sižetā)Kalnietis, zobus bakstīdams, skatījās viņā. "Kad tava kundze brauks mājās? Kur viņas tagad ir?" "Nav rakstījušas, kā viņu nedēļ – no Nicas. Taisoties jau… Caur Parīzi braukšot atpakaļ…"
2Merķeļa iela 13, Rīga
(Merķeļa iela 13, Rīga, LV-1050)
(Nav nūruodeits)Iztēlotā vietaKrišjāņa Kalniņa ģīmetne bij vecajā biedrības namā pie sienas – tā nu gan sadeguse…
3Merķeļa iela 13, Rīga
(Merķeļa iela 13, Rīga, LV-1050)
(Nav nūruodeits)Minēts tekstāIztēlotā vieta"Ņemat kaut to pašu Latviešu Biedrību, to pašu, daudz pelto un nenopeļamo veco, mīļo māmuļu – –" Kalve izberzēja acis. "Kas par namu! Kas par telpām! Parkets vien tūkstoš pieci simti… Un Rozentāla gleznojumi fasādē – trīs tūkstoši Rozentālam par gleznojumiem! Sakat, vai Rozentāls nav mākslinieks, vai trīs tūkstoši nav nauda! Kur tie tūkstoši tā lai rodas? Kam nekā nav, tas domā, ka otram no gaisa birst. Katram tāpat jāpelna. Kas strādāt nevīžo, tas gaida tik, lai otrs viņam dod..." apķēries, Kalve acumirklī apklusa.
4Merķeļa iela 13, Rīga
(Merķeļa iela 13, Rīga, LV-1050)
(Nav nūruodeits)Minēts tekstāIztēlotā vieta"Vai jūs bijāt uz Latviešu Biedrības nama iesvētīšanu? Es domāju, karte jums bij izrakstīta. Nē!? Nu, zināt, tik daudz oficielu personu jāieaicina, tad jau nava brīnums… visus tak tā kā tā nevar salaist…"
5Merķeļa iela 13, Rīga
(Merķeļa iela 13, Rīga, LV-1050)
(Nav nūruodeits)Minēts tekstāIztēlotā vieta"Tu, cilvēks, ej klupdams, krizdams, šie apēd tavus sviedrus… šie tie lielie tautieši – dzīvo pa tām latviešu biedrībām un šampaņerus dzer…"
6Merķeļa iela 13, Rīga
(Merķeļa iela 13, Rīga, LV-1050)
(Nav nūruodeits)Minēts tekstāIztēlotā vietaTonakt viņš pavisam slikti gulēja. Pa brīžam aizmiga ar', bet tad tūliņ radās skati no Latviešu Biedrības, no interima…
7Merķeļa iela 13, Rīga
(Merķeļa iela 13, Rīga, LV-1050)
(Nav nūruodeits)Minēts tekstāIztēlotā vieta"Viņai ir ideāla sajūsmība: viņa ir nodibinājusi Rīgas Latviešu biedrību, Latviešu Izglītības biedrību, Otro Riteņbraucēju biedrību un interimteatri."
8Merķeļa iela 13, Rīga
(Merķeļa iela 13, Rīga, LV-1050)
(Nav nūruodeits)Minēts tekstāIztēlotā vieta"Man ir atzīmēti tie tautieši, kas iet Latviešu Biedrībā un pie vācu dievgalda, un tie, kas ziedo cilvēkmīlētajai biedrībai un zooloģiskam dārzam, bet nekā nedod tautiskās riteņbraucēju biedrības sētas uztaisīšanai."
9Merķeļa iela 13, Rīga
(Merķeļa iela 13, Rīga, LV-1050)
(Nav nūruodeits)Iztēlotā vieta"Kad rīkoju koncertu vecajā Biedrības zālē, tad visa radikālā prese un viņas piekritēji runāja: tas māmuļnieks… Un cik, jūs domājat, biļetes pārdevu? Trīsdesmit cilvēku atnāca uz manu koncertu un starp tiem vēl pieci referenti ar brīvbiļetēm… Par markām ko samaksāt man neiznāca..."
10Merķeļa iela 13, Rīga
(Merķeļa iela 13, Rīga, LV-1050)
(Nav nūruodeits)Iztēlotā vieta"Sievietes tāpat cilvēki. Protams, tā kā jaunstrāvnieki domā: brīvā mīlestība, bastiesības… tā jau nu nē. Mums te, paldies dievam, nav nekāda Amerika. Bet tautas druvā arī sieviete ir derīgs strādnieks. Kā mums Rīgā Latviešu Labdarības biedrībā… Dāmu komiteja ikgadus sarīko bazaru un izlozējumu. Mūsu dāmas vien tur rīkojas – nu, un studenti piepalīdz – bet mēs, tie kungi, tik' no tālienes nolūkojamies."
11Merķeļa iela 13, Rīga
(Merķeļa iela 13, Rīga, LV-1050)
(Nav nūruodeits)Iztēlotā vieta"Rīgas pilsētas galva, Armitsteda kungs Biedrības nama iesvētīšanas svētkos turēja runu. Viņam esot žēl, ka viņš nevarot runāt skaistajā latviešu valodā… Ievērojat, Lūciņa kungs: skaistajā latviešu valodā! Cik sen, kad katrs vācu wanderzellis latviešu valodu saukāja par prastu, par bauru valodu. Un nu iedomājaties! – pats pilsētas galva saka: jūsu skaistā valoda! Tā ir jauka pamācība, ko Rīgas pirmais pilsonis deva tiem mūsu līdzpilsoņiem, kas vēl dažkārt necienīgi izsakās par mūsu tautību un mūsu valodu!"
12Rīgas Lielie kapi
(Vidzemes priekšpilsēta, Rīga, Latvija, LV-1013)
(Nav nūruodeits)Minēts tekstāNotikuma vietaKapsēta bij ļaužu pavisam pilna. Ar lielām pūlēm nesēji un pavadītāji tika pa celiņu uz priekšu. Pa priekšu un pakaļ vēlās melns ļaužu vilnis. Uz ielas palika tikai līķa rati un tukšu ekipāžu un kamanu rinda. Ap kapu liels laukums gan bij jaunām virvēm droši iežogots [..]"
13Mīlgrāvis
(Mīlgrāvis, Rīga, LV-1034)
(Nav nūruodeits)Minēts tekstāIztēlotā vieta"Elizabetes iela ir par robežu… te līdz Dinaburgas dzelzceļam un te līdz elevatoram. Kas otrā pusē, to lai viņi patur un pārvalda. Iekšpilsētu un Maskavas Ārrīgu viņi lai patura ar visiem žīdiem, vāciešiem un krieviem… Kas uz šo pusi, tas mūsu! Viss – līdz Mīlgrāvim, Ķīšezeram, Juglai un Stopiņiem.
14Bruņinieku iela 5, Rīga
(Bruņinieku iela 5, Rīga, LV-1001)
(Nav nūruodeits)Minēts tekstāNotikuma vietaUz māju? Nē, ko viņš tagad mājās darītu! Ar garlaicību mocītos un tikpat jau ilgi nenociestos: ietu atkal uz ielas izklaidēties. Pagriezās augšām pa Dzirnavu ielu, pagāja pa Nikolaja ielu līdz Riteņbraucēju biedrībai, atgriezās Bruņinieku ielā un pilsētas slimnīcas sētā skatīdamies un nekā neredzēdams, savu domu domādams lēnām virzījās pa ļaužu pustukšo trotuaru.
15Rīgas Jaunā Svētās Ģertrūdes Evaņģēliski luteriskā baznīca
(Brīvības iela 119, Rīga, LV-1001)
(Nav nūruodeits)Minēts tekstāIztēlotā vieta"Nu jau visā Aleksandra ielā latviešu nami vien ir," Verners sacīja. "Brigaderam, Krastkalnam, Ozoliņam…" ""Brigadera kasei, Ķempeļa kasei," Kalve turpināja. "Jā, ko jūs sakāt: vai neiet latvieši uz augšu? Vai jūs – tā interesējaties par latviešu namiem?" "Jā. Kad eju pa ielu, tad vienmēr skatos uz numuru plāksnēm: sak', kam šis nams pieder. Tie jaunie gandrīz visi latviešiem vien: Vakar biju pie Stariņa fotografēties, līdz jaunajai Ģertrūdes baznīcai aizgāju pa Aleksandra ielu."
16Rīgas Jaunā Svētās Ģertrūdes Evaņģēliski luteriskā baznīca
(Brīvības iela 119, Rīga, LV-1001)
(Nav nūruodeits)Minēts tekstāIztēlotā vietaAcu priekšā viņam plīvoja avīzes lapa – zilgan pelēka… dzelten pelēka… nē – dzeltenēji balta… Tāds papīrs, kā "Ņivai" – gludens, spīdīgs un ciets… skan, kad ar knipi piesit… Bildes var virsū drukāt… Un ir bildes ar'! "Ziemeļblāzma"… Jaunā Ģertrūdes baznīca... Vidzemes Savstarpīgā kredītbiedrība... Un beigās – nē, ne beigās, pašā vidū, visai lapai pāri – viņa nams! Kalves nams... Mans nams ir mana pils... Apakšā skaidri salasāms raksts: Mūsu tautieša Alberta Kalves otrais nams...
17Lāčplēša iela 25, Rīga
(Lāčplēša iela 25, Rīga, LV-1011)
(Nav nūruodeits)Minēts tekstāIztēlotā vieta"Redzi, papi… Mēs ar mammu norunājām šovakar iet Jaunajā teātrī. Vaj tu nenāksi līdz? Tev vajadzētu gan nākt."
18Lāčplēša iela 25, Rīga
(Lāčplēša iela 25, Rīga, LV-1011)
(Nav nūruodeits)Minēts tekstāIztēlotā vietaKalve bij pārsteigts. Vispirms – tā savādā laipnība: nezin kur viņas abas negāja, bet viņu gandrīz nekad neaicināja līdz. Un par tiem teātriem viņš arī nemaz neinteresējās. Agrāk, kad interimā vēl operetes spēlēja, tad gan viņš kādas reizes aizgāja. Bet Jaunajā teātrī! Viņš pasmējās. Viņam tā lieta izlikās stipri jocīga. "Nu – kāpēc tad Jaunajā? Vaj tur kas būs?" "Judīte."
19Lāčplēša iela 25, Rīga
(Lāčplēša iela 25, Rīga, LV-1011)
(Nav nūruodeits)Minēts tekstāIztēlotā vietaKalvem principā nebij nekas pretī. Vienu reizi varēja aiziet arī Jaunajā teātrī.
20Lāčplēša iela 25, Rīga
(Lāčplēša iela 25, Rīga, LV-1011)
(Nav nūruodeits)Minēts tekstāIztēlotā vietaTaisnība, ka zālei Romanova ielā 25 šaubīga slava. Deviņsimti piektais gads, mītiņi un tā tālāk. Sarkanie vien jau tur iet – tie, kas visur opozīcijā. Nu, un tās lugas, ko viņi spēlē… Bet vaj tad sabiedriskam darbiniekam tāpat nav jāiepazīstas arī ar savas tautas ēnas pusēm? Kā tu apkarosi to, ko pats neesi redzējis? Prasta publika... Nu – jāpiesargas, vaj tad nu galvu tīri raus nost!

:Epizodiskā vieta (bez būtiskas nozīmes sižetā)
:Iztēlotā vieta
:Notikuma vieta
Tiek rādīti ieraksti 1-1 no 1.
NūsaukumsAutorsIzdūšonys godsIzdūšonys vītaKategorejis 
 
Последний латышAndrejs Upīts
1959
Tiek rādīti ieraksti 1-1 no 1.

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.