Raksti. 2. sējums

KolekcijaApgāds "Mansards"
NosaukumsRaksti. 2. sējums
Papildu informācija

Publicitātes informācija

Māra Čaklā Rakstu 2. sējums nāk klajā dzejnieka 80. dzimšanas dienas gadā. Grāmatā apkopota dzejnieka brieduma gadu daiļrade: dzejoļu krājumi “Sastrēgumstunda” (1974), “Cilvēks, uzarta zeme” (1976), “Strautuguns"(1978), bērniem veltītais “Minkuparks” (1978) un eseju grāmata par literatūru un autoram tuviem dzejniekiem “Saule rakstāmgaldā” (1975). Grāmatu sastādījuši literatūrzinātnieki Dzidra Vārdaune un Jānis Oga, dizaina autors – Zigmunds Lapsa.

Sējumā ietilpst arī Māra Čaklā publikācijas periodikā un raksti par dzejnieku pašu. Te lasāmas viņa vēstules Lalitai Muižniecei, Aleksandram Pelēcim, Gunaram Saliņam un Veltai Tomai. Kaut neliels, bet spilgts priekšstats par Māra Čaklā dzīves daudzkrāsainību rodas no sējumā izmantotajiem dzejnieka dienasgrāmatas tekstiem. Šīs daudzslāņainās dzīves ritmu nosaka ne vien radoša cilvēka darbs, bet arī aktīva piedalīšanās sabiedriskās, īpaši kultūras dzīves notikumos, draugi, satikšanās, sarakste, domu apmaiņa un bohēma.

Interesi saista dabas un cilvēku vērojumi, apraksti par svešās zemēs gūtajiem iespaidiem. Šī sējuma laikposmā (1974–1978) tie ir ceļojumi uz Gruziju un Dāniju, kā arī dzejniekam svarīgais pirmais brauciens uz Amerikas Savienotajām Valstīm un Kanādu 1978. gada oktobrī kopā ar komponistu Paulu Dambi – dzejnieka un komponista radoša tikšanās ar trimdas latviešiem trīs nedēļu garumā.

Literatūrzinātnieces Dr. philol. Dzidras Vārdaunes (1928) interešu lokā ir latviešu drāma un dzeja. Nozīmīgākie darbi – monogrāfija “Traģēdijas žanrs latviešu literatūrā” (1973), “Prozas žanri” (1991, kopā ar I. Kiršentāli un B. Smilktiņu), viņa sastādījusi un komentējusi Raiņa Kopotu rakstu zinātniskā izdevuma 10. sējumu (1980) un variantu 4. sējumu (1983, līdzsastādītāja), bijusi līdzautore “Latviešu literatūras vēstures” 2. sējumam (2001) u.c. Publicējusi portretrakstus par Andreju Eglīti, Āriju Elksni, Māri Čaklo, Māru Zālīti, Gunāru Priedi un citiem latviešu rakstniekiem. Sakārtojusi un komentējusi Andreja Eglīša Rakstus (2002–2006).

Māris Čaklais (1940–2003) ir viens no izcilākajiem latviešu dzejniekiem un esejistiem, 14 dzejas krājumu autors, kura darbi iemūžināti arī mūzikā – solo, kora, teātra dziesmās – Imanta Kalniņa, Pētera Vaska, Raimonda Paula, Valda Zilvera, Ērika Ķiģeļa, Ulda Stabulnieka un citu komponistu darbos.
Rakstu 2. sējuma izdošanu atbalstījis Amerikas Latviešu apvienības Kultūras fonds (Edgara Sūnas piemiņas fonds) un Laima un Guntis Bērziņi.
IzdevējsMansards
Izdevuma veidskopoti raksti
Darba veidsoriģināldarbs
ISBN9789934122392
Kategorijas
Žanri/ Literatūra/ Literatūras veidi/ dzeja
Žanri/ Literatūra/ Literatūras veidi/ proza/ biogrāfiskā proza/ vēstules
Žanri/ Literatūra/ Literatūras veidi/ proza/ dokumentālā proza/ ceļojumu apraksts
Žanri/ Literatūra/ publicistika/ eseja
Žanri/ Literatūra/ publicistika/ raksts
Darba autorsMāris Čaklais
MākslinieksZigmunds Lapsa
Recepcijas personaAleksandrs Pelēcis
Gunars Saliņš
Lalita Muižniece
Māris Čaklais
Pauls Dambis
Velta Toma
SastādītājsDzidra Vārdaune
Jānis Oga
Faili
Saistītie darbiRaksti. 1. sējums
Izdošanas gads/vieta2020
Rīga
Rīga
Sarakstīšanas laiks/vieta1974–1978
Atslēgvārdi

:Nav norādīta kategorija
Tiek rādīti ieraksti 1-1 no 1.
#VietaDatumsVeidsKategorijaVietas tipsTeksta fragments
   
1Rīga
(Rīga)
2020Izdošanas gads/vieta(Nav norādīts)Pilsēta

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.