Zentai Mauriņai veltīts pasākums "Iesākumā bija prieks"

Logo_Zenta Maurina.jpg

Sestdien, 15. decembrī plkst. 15.00, Zentas Mauriņas 121. dzimšanas dienā Jāņa Akuratera muzejs (Rīgā, O. Vācieša ielā 6a) aicina uz rakstniecei un esejistei veltīto pasākumu "Iesākumā bija prieks".

Jānim Akurateram Zentas Mauriņas (1897 – 1978) mūžā bija īpaša nozīme. Viņa pati 1946. gadā rakstīja: "Liktenīgās dienas manā mūžā saistās ar Jāni Akurateru. Mans pirmais iespiestais darbs 1919. gadā 29. jūlijā bija Akuratera rapsodija "Mana vismīļā" tulkojums vācu valodā. Mans pirmais publicētais darbs latviešu valodā Izglītības ministrijas mēnešrakstā iespiestā recenzija par Akuratera "Klusumu un gaismu". Un kad 1944. gadā noslēdzās mani 25 gadi literatūras darbā, es tos atzīmēju, uzrakstot eseju "Mūžīgais Akuraters", domātu kā ievadu manis sakārtotajai Akuratera prozas antoloģijai. Tas bija pēdējais dzimtenē rakstītais darbs un varbūt labākais, ko es vispār par latviešu dzejniekiem esmu rakstījusi, jo, lai labi rakstītu, ir nepieciešami ne tikai sīki pazīt iztirzājamo objektu, bet tas arī kvēli ir jāmīl. Bez Erota svētības nerodas dzīvība, nerodas daiļums, bet tikai ķēmīgais homunkuls. Mana ilgi auklētā eseja palika tur, kur palika man dārgumu krātuve, mans rakstāmgalds un arī mana sirds."

Zentas Mauriņas dzimšanas dienas pasākumā Akuratera muzejā ar literātes dzīvi un daiļradi iepazīstinās Kultūras centra "Iļģuciems" teātra studijas "Rampa" aktieri. Literārās kompozīcijas autore un iestudējuma režisore – Ināra Čakste. Pie klavierēm būs pianists Andžejs Rancevičs.

Par Zentas Mauriņas sadarbību ar Jāni Akurateru stāstīs Jāņa Akuratera muzeja vadītāja Ruta Cimdiņa. Zenta Mauriņa ir viesojusies arī Akuratera mājā Torņakalnā, par to vairākkārt rakstot savās atmiņās par dzejnieku. Ar priekšlasījumu "Noliegtā un pieņemtā Zenta Mauriņa laikmetu griežos" pasākumā uzstāsies Edgars Mucenieks. Savukārt ar jaunieguvumiem Zentas Mauriņas muzejā Grobiņā iepazīstinās muzeja vadītāja Maija Rolava.

Zenta Mauriņa pavisam Latvijā līdz 1944. gada rudenim publicējusi 19 grāmatu: monogrāfijas par Raini, Poruku, Dostojevski, Brigaderi, Danti, Frici Bārdu, 7 eseju krājumus par latviešu un cittautu rakstniekiem, romānu "Dzīves vilcienā" (1941) un daudz rakstus periodikā, tulkojumus. Trimdas laikā publicēti 20 viņas darbi latviešu valodā un 27 vācu valodā, kā arī tulkojumi itāliešu, angļu, krievu, zviedru, holandiešu, somu un dāņu valodā. Dzīves laikā nolasījusi ap 600 publisku lekciju Latvijā, Vācijā, Zviedrijā, Somijā, Austrijā un Francijā.

Pasākumu atbalsta: Jāņa Akuratera biedrība un Teātra studija "Rampa".

Ieejas maksa: 2 EUR; skolēniem, studentiem, senioriem 1,50 EUR.

Pasākums tiks fotografēts. Foto materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.

48357690_2359381060770361_7463189710471430144_.jpg

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.