RMM izstāde "Rīgas pieraksts dzejā"

Logo_Rigas pieraksts dzeja.jpg

Rakstniecības un mūzikas muzejs (RMM) Dzejas dienu laikā, 7. septembrī, Rīgas mākslas telpas Intro zālē atklās Latvijas urbānās dzejas spilgtiem pieturas punktiem veltītu izstādi “Rīgas pieraksts dzejā”. Savas interpretācijas par nozīmīgu pilsētas dzejnieku tekstiem izstādē sniegs arī laikmetīgās mākslas pārstāvji Anna Salmane un tekstgrupa “Orbīta”. Izstāde būs skatāma līdz 30. septembrim.Izstādē Rīgas maršrutus ieskicē laikmeta un poētikas pieraksti no RMM krājuma un dzejnieku privātkolekcijām, sasaistot dzejas vēsturi ar pilsētas ikdienas epizodēm no 19. gadsimta beigām līdz mūsdienām. “Rīgas pieraksts dzejā” ir asociatīvs ceļojums pilsētai veltītās dzejas vēsturē, izceļot četrus laika nogriežņus, kuros veidojās un attīstījās Latvijas valsts un jaunas mākslas tendences. Dažādo laikmetu dzejnieku darbos Rīga atklājas kā teritorija ar sarežģītu pagātni un plašu kultūrvēsturisku kontekstu.

Izstāde aptver Rīgas poētisko pierakstu divu gadsimtu kontekstā – sākot no topošās pilsētas vecajos Rīdziņas krastos līdz starpkaru “elektrizētajai Rīgai”, kas valdzina ar bagātīgo kultūras dzīvi. Stāstu turpina “sagūstītās Rīgas” poētika gan padomju Latvijas, gan trimdas dzejnieku darbos un noslēdz atjaunotās valsts urbānās dzejas pieraksti.

“Orbīta” savā audio-mehāniskajā objektā “piešķīrusi balsi” pazīstamākajam Rīgas apdzejotājam Aleksandram Čakam, savukārt Anna Salmane iedvesmojusies no savulaik aizliegtā Vizmas Belševicas dzejoļa “Latvijas vēstures motīvs: Vecrīga” un Gunara Saliņa “Apmežosim Ņujorku” dzejas rindām.

Izstādes veidotāji rosina veidot arī mūsdienu Rīgas pierakstu, aicinot dzejniekus radīt jaunus darbus, kuros atspoguļoti pilsētas motīvi. Ar jaunajiem tekstiem būs iespēja iepazīties gan izstādē, gan autoru lasījumos.

Organizē: RMM un Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienība “Rīgas mākslas telpa”.

Izstādes atbalstītāji: Rīgas dome un Valsts kultūrkapitāla fonds.

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.