Monta Kroma un padomju literatūra

Logo_Monta Kroma.jpg

Dzejnieces Montas Kromas (1919–1994) simtgadei veltītā LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta organizētā zinātniskā konference aktualizēs vairākas mūsdienu literatūrzinātnē nozīmīgas tēmas: femīno rakstību, modernismu latviešu literatūrā, padomju literatūras, aukstā kara un kolaboracionisma studijas. Pieteikumi konferencei sūtāmi līdz 2019. gada 1. februārim.

Konferencē aicināti piedalīties literatūrzinātnieki, kas interesējas par latviešu dzejas vēsturi sociāli politisko notikumu kontekstā, modernisma estētiku un femīno rakstību. Lai paplašinātu skatījumu uz Kromas daiļradi, dalībai konferencē uzrunāti arī citu mūsu reģiona valstu literatūrzinātnieki.

Pēdējā desmitgadē rietumu modernisma studijas pārvērtē šīs parādības hronoloģiskās, ģeogrāfiskās un estētiskās robežas, attiecinot modernisma vārdu arī uz parādībām, kas iepriekš palikušas ārpus pētnieku uzmanības. Interese ir ne tikai par t.s. “klasiskā modernisma” pārstāvju pienesumu, bet arī par rakstniekiem no bijušo impēriju kolonijām, rakstniekiem, kas pārstāv dažādas rases un sabiedrības šķiras, kā arī femīnās literatūras pārstāvēm, kuru devums iepriekš ticis marginalizēts. Konferencē iecerēts izvērtēt modernisma un sociālistiskā reālisma attiecības latviešu dzejā gan Staļina un “atkušņa” laikā, gan sekojošajā stagnācijas posmā un “perestroikas” gados.

Montas Kromas agrīnā daiļrade ir spilgts sociālistiskā reālisma literatūras paraugs, kura tēmas un formu noteica padomju ideoloģijas un estētikas prasības. Pārmaiņas viņas estētikā sākās ar literatūras studijām Maskavā, padarot Kromu par vienu no neparastākajām un radikālākajām padomju dzejniecēm. Par viņas dzejas galvenajām tēmām kļuva dzīve urbānā vidē, kā arī pārdomas par daiļrades procesu un sievietes emocionalitātes un ķermeniskuma atklāsme. Kromas dzeja mainījās vēlreiz, kad 80. gados viņa atteicās no asociatīvas, polifoniskas dzejas un pievērsās īsām formām. Atmodas laikā viņa pārvērtēja savus politiskos uzskatus, dokumentējot sabiedrības aktivitātes neatkarības atjaunošanas procesa laikā.

Referātu pieteikumā jānorāda tēma, satura izklāsts 300 vārdu apjomā, referenta vārds, pārstāvētā institūcija, e-pasta adrese, kā arī īss akadēmisko interešu un darbības raksturojums 100 vārdu apjomā. Pieteikumus lūdzam sūtīt uz e-pasta adresi monta.kroma@gmail.com līdz 2019. gada 1. februārim. Paziņojumi par referātu iekļaušanu konferencē tiks izsūtīti līdz 2019. gada 15. februārim.

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.