Latvijas vecākā memoriālā muzeja "Kalna Kaibēni" 90. jubileju atzīmēs ar dārza svētkiem Vecpiebalgā

Kalna_Kaibeni_50.png

Latvijas vecākajam memoriālajam muzejam "Kalna Kaibēni" 2019. gadā aprit 90 gadi. Šo nozīmīgo notikumu Vecpiebalgas novada pašvaldība un Piebalgas muzeju apvienība "Orisāre" atzīmēs š.g. 5. jūlijā pl.18.00 "Kalna Kaibēnos", reizē atklājot Vecpiebalgas novada svētku "Vecpiebalga atver durvis 2019" mēnesi.

Pasākuma programmā svinīga svētku atklāšana un dārza svētki. Satikšanās ar pagātni foto izstādē, iespēja pārlapot senās viesu grāmatas un dalīties atmiņu stāstos par "Kalna Kaibēniem".

Brāļu Kaudzīšu muzeja pirmsākumu meklējami jau rakstnieku dzīves laikā.Pēc aiziešanas pensijā (1911.) Matīss Kaudzīte "Kalna Kaibēnos" rūpīgi kārto savas un brāļa Reiņa Kaudzītes dzīves un darba piemiņas lietas, ceļojumu liecības, un pamazām mājas t.s. skolas gals izveidojas par muzeju. Pats sirmais rakstnieks labprāt uzņem ciemiņus un izrāda Kaibēnu kalna dārzu un mājas.

Vairākus gadus pēc abu rakstnieku nāves 1929. gada 2. augustā Vecpiebalgas draudze, tās īpašumā ar Matīsa Kaudzītes vēlējumu nonāk "Kalna Kaibēni", rīko ūtrupi. Ar literatūrvēsturnieku Teodora Zeiferta un Kārļa Egles gādību Izglītības ministrija iegādājas "Kalna Kaibēnu" Baltās zāles, Matīsa Kaudzītes darbistabas, Līzes Kaudzītes istabas un guļamistabas iekārtojumu līdz ar Brāļu Kaudzīšu piemiņas lietām. Pirmais Latvijas memoriālais muzejs ir nodibināts. Minētās lietas "Kalna Kaibēnos" joprojām veido muzeja pamatekspozīciju un ir apskatāmas.

Dažādajos muzeja darbības posmos un laikmetu griežos izšķiroša nozīme bijusi personībām, aizrautīgiem muzeja darbiniekiem, kuri nosargāja muzeju 2. pasaules kara gados, uzturēja to pēckara periodā, gādāja par atjaunošanu 20. gs. 60. gados, un izglāba no bojāejas 20. gs. 90. gadu sākumā. Jānis Vēliņš, Anna un Teodors Zvaigznes, Austra un Hermanis Cinči, Uldis Tilgass, Jānis Polis un visi tie, kuri brauca talkās, piedalījās pasākumos, aizvadīja "Kalna Kaibēnos" neaizmirstamas augstskolas prakses vasaras … Tādēļ 5. jūlija novakarē nozīmīga vieta atmiņām, lielisko muzejnieku atcerei un ticībai, ka zem šovasar atjaunotajiem muzeja jumtiem "Kalna Kaibēniem" paredzams vēl ilgs mūžs, jo kāda būtiska latvieša pašcieņas un pašapziņas daļa nāk no brāļiem Kaudzītēm un "Kalna Kaibēniem".

Piedalīties aicināts ikviens interesents, bet jo īpaši bijušie muzeja darbinieki un muzeja draugi, cilvēki, kuru dzīvē ir bijusi un joprojām ir vieta "Kalna Kaibēniem".

Vairāk: http://www.piebalgasmuzeji.lv/lv/open-news:482024

Foto: muzeja pārzinis Aivars Ošiņš

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.