Latvijas Nacionālā opera un balets izsludina operas libretu konkursu

Librets-2018.jpg

Atzīmējot Latvijas valsts un Latvijas Nacionālās operas trupas simtgadi, Latvijas Nacionālā opera un balets izsludina jaunu konkursu, kura mērķis ir veicināt jaunu latviešu oriģināldarbu radīšanu operas žanrā.

Līdz šim Latvijā rīkoti divi libretu konkursi. Pirmo operas libretu konkursu 1903. gadā izsludināja "Rīgas Latviešu biedrība", un tā rezultātā vēlāk tika radītas pirmās latviešu operas – Alfrēda Kalniņa "Baņuta" ar Artūra Krūmiņa libretu un Jāņa Mediņa "Uguns un nakts", kuras pamatā ir Raiņa luga. Otro operas libretu konkursu 1939. gadā izziņoja "Latvijas rakstu un mākslas kamera", taču Latvijas valsts tika okupēta, un tas palika bez rezultāta.

Turpmāko gadu laikā nav bijis vairāk neviena latviešu operas libretu konkursa, tādēļ LNOB rīko šo konkursu ar cerību, ka nākotnē Latvijā tiks radītas vismaz trīs jaunas dažāda žanra operas. Tā kā opera sākas no libreta, Latvijas Nacionālā opera vēlas dot nebijušu iespēju Latvijas literātiem, dzejniekiem un dramaturgiem.

Konkurss tiek rīkots trīs kategorijās – pilna apjoma opera LNO Lielās zāles skatuvei (uzvarētāja balva 10 000 eiro), kameropera LNO Jaunās zāles skatuvei (uzvarētāja balva 6000 eiro) un pilna apjoma opera bērnu auditorijai LNO Lielās zāles skatuvei (uzvarētāja balva 8 000 eiro). Konkursā iesniedzamajiem darbiem katrā kategorijā jāietver īss satura izklāsts, tēlu sistēma un apraksts, kā arī pilns libreta teksts (lirika) pabeigtā secībā.

Darbu iesniegšanas termiņš ir 2018. gada 31. marts. Darbs pirms konkursa rezultātu paziņošanas nedrīkst būt publicēts ne daļēji, ne pilnā apjomā. Komponistam ir tiesības darbā veikt pārveidojumus. Konkursam iesniegtos darbus vērtēs kompetenta žūrijas komisija, kuras sastāvu ar rīkojumu noteiks Operas valde. Komisijai ir tiesības balvu fondu sadalīt vairākiem dalībniekiem, kā arī nepiešķirt balvu nevienam no iesniegtajiem darbiem. Konkursa rezultāti tiks paziņoti līdz 2018. gada 30. septembrim, publicējot uzvarētāju sarakstu Operas mājaslapā.

Ar pilnu konkursa nolikumu var iepazīties šeit.

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.