Tusnelda

lv
Ziņot redaktoram

Kolekcijas (1)

Darbi: Darba autors (3); Recepcijas persona (1)

Attēli: Persona attēlā(1)

VārdsTusnelda
Papildu vārdiTusnelda Reinfelde
PseidonīmsPīķa Dāma
Dzimtais vārdsTusnelda Šterna
KopsavilkumsLiterāte Tusnelda (1898 – ?) dzimusi hernhūtiešu sludinātāja ģimenē. Beigusi Annas draudzes pamatskolu Liepājā, tad sieviešu proģimnāziju. Piedalījusies brīvības cīņās. 1921. gadā studējusi Rīgas Tautas augstskolā. 20. gados periodikā (laikrakstā "Kurzemes Vārds", "Strādnieku Avīze") publicējusi dzejoļus un stāstus. Dzejoļi apkopoti grāmatā "Dvēseles ziedi" (1921). Vairāki stāsti – "Izlūks", "Pret straumi" palikuši manuskriptā. Tulkojusi Džeka Londona stāstus un pārstrādājusi dzejā pasaku "Amors un Psihe" (1923). Vēlāk Rīgā atvērusi rokdarbu veikalu.

Personiska informācijaDzimusi hernhūtiešu sludinātāja Friča Šterna ģimenē. Ģimenē vēl trīs brāļi un māsa. Brāļi – Roberts Šterns bija mākslinieks un rakstnieks, Pauls Šterns – pazīstams grafiķis un kokriezējs, savukārt māsa bija dziedātāja.
1917: piedalījusies brīvības cīņās.
Laulībā ar žurnālistu Ernestu Reinfeldu dzimuši pieci bērni – Amors, Psiche, Apolons, Narciss un Afrodīte.
Citātu galerija
Par Tusneldas dzejoļu krājumu "Dvēseles ziedi"
"Jāatzīst, ka jaunajai dzejniecei dzejas talants, bez šaubām, ir, sevišķi krājuma otrā daļa mūs ved pie tādas pārliecības. Bet T. nav pielikuse pietiekoši stingru kritēriju pie dzejoļu izvēles, tas sevišķi uzkrīt krājuma pirmā daļā – daudz no tur iespiestiem dzejoļiem varēja izpalikt savu dažādo nepilnību dēļ. Tādas nepilnības 1. daļas dzejoļos būtu sekošas (minēšu te tikai galvenās). Gleznas daudzos dzejoļos ir nenoteiktas, neskaidras, nepilnīgas, kā piem. dzej. "Ceļā", "Ziedonis" u.c. T. būtu daudz vēl jāstrādā pie savu jūtu, gleznu un domu pasaules izkopšanas, jo tikai skaidrām domām, noteiktām jūtām un gleznām var rasties pienācīga izteiksme arī stilā. Turpretim tagad daudzos dzejoļos grūti izlobāms, vai nemaz nav izlobāms kāds noteiks jēdziens, kāda noskaņota doma. (..) Piegriežoties šās daļas dzejoļu saturam, jāsaka, ka tas ir stipri dažāds: tur dzirdam saucienu pēc laimes, tur redzam ticību jaunai dzīvei, stipru gribu, paļaušanos, dzīves noliegumu, dabas parādību izsauktu jūtu attēlojumu; dažiem dzejoļiem ir arī erotisma iezīmes. Tomēr mēs neatrodam viņos noteikta pasaules uzskata attēlojuma un domu daiļuma. (..) Arī šis svarīgais darbs stāv vēl T. priekšā – izveidot savu pasaules uzskatu līdz iespējamai pilnībai un plašumam. Tas radīs stila skaidrību un domu daiļumu."

J. Stengrevics. Tusneldas dzejoļu krahjums "Dwehseles zeedi". Strādnieku Avīze, Nr.88 (21.04.1921)
SaiknesRoberts Šterns - Brālis
Nodarbesliterāte
Dzimšanas laiks/vieta24.08.1898
Liepāja
Liepāja
IzglītojiesLiepāja
Liepāja
Liepājas Annas baznīcas pamatskola

Liepāja
Liepāja
Sieviešu proģimnāzija

1921
Rīgas Tautas augstskola
Rīga
Rīga

Mākslas filosofijas fakultāte

Studijas pārtrauc 1921. gadā, apprecoties ar žurnālistu Ernestu Reinfeldu.

Darbavieta1921 (Datums nav precīzs)
Darba Balss

Korektore


1921 (Datums nav precīzs)
Izdevniecība "Kurzemes Vārds"

Žurnāliste


1921 (Datums nav precīzs)
Strādnieku Avīze
Žurnāliste

1923 (Datums nav precīzs)
Rokdarbu veikals
Dibinātāja un vadītāja

:Nav norādīta kategorija

:Nav norādīta kategorija
Tiek rādīti ieraksti 1-4 no 4.
#VietaDatumsVeidsVietas tipsTeksta fragments
   
1Liepāja
(Liepāja)
24.08.1898Dzimšanas laiks/vietaPilsēta
2Rīga
(Rīga)
1921IzglītojiesPilsēta
3Liepāja
(Liepāja)
(Nav norādīts)IzglītojiesPilsēta
4Liepāja
(Liepāja)
(Nav norādīts)IzglītojiesPilsēta

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.