Pēteris Krumberģis

lv
Ziņot redaktoram

Darbi: Darba autors (4)

VārdsPēteris Krumberģis
PseidonīmsViens Vidzemnieks
Personiska informācijaKRUMBERĢIS Pēteris (1823.6.X Vietalvas-Odzienas pag. Bundulkrogā - 1880? 1890? Jēkabpilī?) - dzejnieks, publicists, valodnieks.
Izglītojies pašmāc. ceļā. No 50. gadu sāk. līdz 1876 rakstvedis un sab. dzīves organizētājs Valmiermuižā (nodib. b-kas b-bu, rīkojis t-ra izrādes). 1856.8.X laikr. "Mājas Viesis" public. pirmos stāstiņus, vēlāk korespondences par lauksaimn., zool., ētikas u.c. jaut., dzejoļus, stāstus, aprakstu par dzimtās puses dabu un sadzīvi "Paugas sils un Bundulkrogs" (1861, 6.-13.II). Dzejojums "Atkal viena lūgšana" (laikr. "Pēterburgas Avīzes" piel., 1862, 4) vērsts pret mācītāju producētajām kroplajām garīgajām rīmēm un ir pirmā latv. parodija - satīra. 1873 krāj. "Magazin" public. rakstus par val. jaut.: "Nodaļa priekš latviešu gramatikas" un apskatu par latv. val. intonācijām. 1876-79 strād. par veikalvedi B. Dīriķa drukātavā Rīgā. Ziņas par K. mūža beigām pretrunīgas, miršanas vieta un gads nav skaidri zināmi. No iecerētā dzejojuma par latv. smago likteni baronu jūgā "Latvieši priekš un iekš septiņsimts gadiem" pēc nāves public. 4 panti (M. Kaudzītes grām. "Atmiņas no "tautiskā laikmeta"..", I, 1924). - Ps.: Kāds Vidzemnieks, Viens Vidzemnieks.
L. Kaudzīte M. Atmiņas no "tautiskā laikmeta".. Cēsis-R., 1924. 1. sēj.
B. Gudriķe
Nodarbesdzejnieks
valodnieks
publicists
Dzimšanas laiks/vieta06.10.1823
Dzimis  Vietalvas-Odzienas pagasta Bundulkrogā.
Izglītojies
citi izglītības veidi
izglītojies pašmācības ceļā
Miršanas laiks/vieta

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.