Juris Natanaēls Ramanis

lv
Ziņot redaktoram

Darbi: Darba autors (2); Tulkotājs (1)

VārdsJuris Natanaēls Ramanis
Personiska informācijaRAMANIS Juris Natanaēls (1742 vai 1743 - pēc 1801) - viens no pirmajiem zināmajiem latviešu tautības rokraksta literatūras autoriem.
Dz. skolotāja Mikaēla Ramaņa ģim. Pēc tēva nāves strād. viņa vietā par skolotāju Allažos (1763-66). No 1769 skolotājs Krimuldā. Pēc kāda nenoskaidrota dumpīga izlēciena padzīts no darba (1778), bijis ieslodzīts cietumā Rīgā. Ir zināms, ka gadsimta beigās mācījis bērnus mājās - Ozolos (Lauberes pag.), Cesvainē, Dzelzavā. R. galv. darbs - "Krusta skolas grāmata" (manuskripts datēts ar 1797.9.III) Apzināti trīs noraksti (Akadēmiskajā b-kā, Ljas Vēstures muz., Cēsu muz.). Krāj. ievietoti R. tulk. un pašsacerēti prozas teksti, dzejoļi un R. zīmējumi - vienīgās il. visā latv. rokraksta grāmatniecībā. Grāmatā ietilpst apcere "Tas ar acīm redzēts ceļš uz debesīm", kam pamatā angļu aut. Dž. Banjana rom. tulk. Ievietotas 18 dziesmas, kurās pausti subjektīvi pārdzīvojumi (arī autobiogr. motīvi), reāli vēst. notikumi un sab. problēmas. R. aizstāvējis apspiestos, nosodījis sociālās netaisnības, labi pārzinājis un prozas pamācībās daudz citējis Bībeli. R. nebija hernhūtisma piekritējs, taču viņa darbi ieplūduši brāļu draudžu rokraksta literatūrā, kur ar vēlākiem pārveidojumiem cirkulējuši vēl 19. gs. 60. gados. "Krusta skolas grāmatas" faksimiliespiedums ar papild. izd. 1995.
Pie Krimuldas bazn. 1993. 16.X atklāts piemiņas akmens R. 250 gadu atcerei.
L. Ceske E. Tu runā, taisnība! // Lit. un Māksla, 1982, 20.VIII; Apīnis A. Neprasot atļauju. R., 1987, 47.-55. lpp.
Z. Frīde
Nodarbesrakstnieks
Dzimšanas laiks/vieta1742
Miršanas laiks/vieta

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.