Jūlijs Krūmiņš

lv
Ziņot redaktoram

Kolekcijas (1)

Darbi: Darba autors (2)

Attēli: Persona attēlā(2)

VārdsJūlijs Krūmiņš
PseidonīmsRumburats, J.Marts
KopsavilkumsBibliotekārs un literāts Jūlijs Krūmiņš (1890-1968) mācījies Mūrmaņa komercskolā. Bijis žurnāla "Jaunais Cīrulītis" redaktors (1926). Strādājis par bibliotekāru Rīgas pilsētas 9. bibliotēkā, kur iekārtojis plašu rakstniecības muzeju. 1946-1950 Latvijas Valsts bibliotēkas (pašlaik Latvijas Nacionālā bibliotēka) Latviešu nodaļas (no 1949. gada Novadpētniecības nodaļas) vadītājs.
Sarakstījis saistošu stāstu grāmatu bērniem "Uciņa brīnumu dienas" (1925, atkārtots izdevums 1992). Humora un satīras antoloģijā "Sālīti pipari" (1936) ievietoti četri Krūmiņa dzejoļi ar pseidonīmu Klamburs. Stāsti, tēlojumi, tulkojumi, satīriska dzeja, atsevišķas recenzijas, raksti par bibliotēku jautājumiem iespiesti žurnālā "Jaunības Tekas", "Mazās Jaunības Tekas", "Lapsene", "Nedēļa", "Aizsargs" u.c. -
Personiska informācijaDzimis lauksaimnieka ģimenē.
Profesionālā darbībaPirmā publikācija: divi satīriski dzejoļi "Kāds tas laiciņš ausīs..." un "Šodien nē, bet katrā ziņā..." žurnāls "Lietuvēns" 1917 (46. nr.), ar pseidonīmu J.Marts.
Citātu galerijaLatvju rakstnieku muzeju šogad atklāj Rīgā, Vidzemes šosejā 5. Tā organizētājs un vadītājs ir Jūlijs Krūmiņš. Muzejā sakrātas grāmatas, rokraksti, foto uzņēmumi, laikraksti, kā no pagājušiem, tā tagadējiem laikiem. ledalītas nodaļas: Aizsaulē (Rainis, Blaumanis, Brigadere, Poruks u. c), Spēka briedumā (Plūdonis, Švalbe, Akurāters, Arnis u. c), Pusdienas tveicē (Aida Niedra, Edvīns Mednis, E. Zālīte u. c), Rīta agrumā (Francis, Raisters u. c), Vēstures stūrītis, Sēnalu literātūra, Karš latviešu rakstniecībā, īpatņi (O. Krēgers, Lapsingeru Juris u. c). Vēstures stūrītī starp citu atrodam J. Goldmaņa runu bij. Krievijas valsts domes sēdē 1914. g. 24. jūlijā un Nikolaja 11. atteikšanās rakstu no troņa. legūti rokraksti un ģīmetnes: Kr. Valdemārs, Kr. Barona, Er. Brīvzemnieka, J. Čakstes, Māteru Jura, J. Neikena, J. Janševska un daudziem citiem. Muzejs ir vērtīgs pasākums un tam var vēlēt labākās sekmes. To jau apmeklējušas daudzas skolas un atsevišķas personas. J. Ķelpe.
J. Grīnu. Rakstnieks un grāmata. Rūjienas Vēstnesis, Nr.200 (18.10.1935)

"Mūsu dzejnieces un rakstnieces Literāriskā Mūzejā, kuru iekārtojis un nodibinājis IX. Rīgas Pilsētas Bibliotēkas pārzinis rakstnieks Jūlijs Krūmiņš bibliotēkas telpās, Vidzemes šoseja Nr. 5, pierāda, ka mūsu literatūra, sevišķi pēdēja laika, krāšņi zel un plaukst. Piemērotas bibliotēkas telpas izstādīts liels vairums rakstnieču un rakstnieku fotogrāfiju, grā matu, rokrakstu. Literariskais Muzejs var interesēt ikvienu nopietnu literatūras cienītāju , musu literatūras un latvju valodas skolotāju pienākums iepazīstināt savus audzēkņus ar Literarisko Muzeju. Blakus grāmatām te rokraksta izstādīti musu autoru labākie vēlējumi pantos un prozā. Pirmā nodala „Saulei lecot" bez citiem ievietotas jaunas dzejnieces: Rūta Skujiņa. Marta Grimma, Zinaida Lazda, Hilda Vika u. d. c. "Sirds mani nes ka pavasara pali. Uz kurieni Vai nav vienalga viss Ap pleciem vijas bērza zari zaļi Un rīta vēji skūpsta debesis," jūsmo jaunā dzejniece Rūta Skujiņa. kas mīlē dzīvi kā zieds sauli. „Es savu dienu ilgi sveru, Par kalniem klusu laižas nakts. Kas jāizdzer, to ari dzeru,- Es savu dienu ilgi sveru Ne soli tālāk nepasperu Un vieglāk netiek pulsiem takts Es savu dienu ilgi sveru, Pār kalniem klusu laižas nakts —" skmust sērā dzejniece Zinaida Lazda.
Marta Grimma.. Mūsu dzejnieces un rakstnieces Literāriskā Mūzejā, Sievietes Pasaule, Nr.1 (01.01.1935)

Nodarbesbibliotekārs
literāts
rakstnieks
Dzimšanas laiks/vieta21.09.1890
Vecumnieki
Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads
Tolaik - Vecmuižas "Krūmiņu" mājās.
IzglītojiesMūrmaņa komercskola
Rīga
Rīga
Darbavieta1926
Žurnāls "Jaunais Cīrulītis"
Redaktors.

1926–1941
Rīgas pilsētas 9. bibliotēka
Brīvības gatve 206, Rīga
Brīvības gatve 206, Rīga, LV-1039

Pārzinis.


1946–1950
Latvijas Valsts bibliotēka
Rīga
Rīga
Miršanas laiks/vieta1968
Rīga
Rīga

:Nav norādīta kategorija

:Nav norādīta kategorija
Tiek rādīti ieraksti 1-5 no 5.
#VietaDatumsVeidsVietas tipsTeksta fragments
   
1Vecumnieki
(Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads)
21.09.1890Dzimšanas laiks/vietaCiems
2Brīvības gatve 206, Rīga
(Brīvības gatve 206, Rīga, LV-1039)
1926 - 1941DarbavietaĒka, māja
3Rīga
(Rīga)
1946 - 1950DarbavietaPilsēta
4Rīga
(Rīga)
1968Miršanas laiks/vietaPilsēta
5Rīga
(Rīga)
(Nav norādīts)IzglītojiesPilsēta

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.