Johans Rīvijs

lv
Ziņot redaktoram
VuordsJohans Rīvijs
Personiskuo informaceja RĪVIJS (Rivius) Johans (? - 1586 Dobelē) - tulkotājs, viens no latv. luteriskās baznīcas rokasgrāmatas sastādītājiem.
Domājams, ka ieradies Rīgā no Reklinghauzenes (Vestfālenes novads). Ap 1545-53 strād. Jēkaba baznīcā, kurā tolaik darbojās latv. evanģēliski luteriskā draudze un dievkalpojumi notika pēc N. Ramma sastādītajiem un virsmācītāja (līdz 1552) J. Eka papildinātajiem tulkotajiem tekstiem. Pēc tam līdz mūža galam R. bijis mācītājs Dobelē (līdz 1567 latv. un vācu draudzēs, vēlāk vācu draudzē). No 1570 dzīv. Vecpienavā - Rīviju, tag. Lustes muižā Sīpeles, tag. Jaunbērzes pag. Pēc Kurzemes hercoga G. Ketlera aicinājuma R. tulk. M. Lutera mazo katehismu, kā arī gatavoja iespiešanai garīgās dziesmas u.c. baznīcas rokasgrām. daļas. Viņš izmantoja Jēkaba baznīcā iegūtos tulkojumus. Pēc R. nāves latv. luteriskās baznīcas rokasgrāmatas sagatavošanu pabeidza Kurzemes mācītāju red. kolēģija (K. Miks, B. Lembreks, J. Vegmanis) G. Reimera vadībā. To iespieda G. Osterbergera spiestuvē Kēnigsbergā trīs atsevišķās grām.: M.Lutera "Enchiridion. Der kleine Catechismus.." ("Enhiridijs. Mazais katehisms..", 1586), "Evangelia und Episteln.." ("Evanģēliju un epistulas.."), "Undeutsche Psalmen und geistliche Lieder oder Gesenge.." ("Nevācu psalmi un garīgās dziesmas..", abas 1587). Šīs grām. bija pamats, uz kura attīstījās tālākā latv. literatūra.
L. Straubergs J. Johans Rīvijs // IMM, 1933, 9-10.
Z. Frīde
Nodarbestulkotājs
Dzimšanas laiks/vieta
Miršanas laiks/vieta1586
Dobele
Dobele, Dobeles novads

:Nav norādīta kategorija
Tiek rādīti ieraksti 1-1 no 1.
#VītaDatumsTipsVietas tipsTeksta fragments
   
1Dobele
(Dobele, Dobeles novads)
1586Miršanas laiks/vietaPilsēta

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.